Idėjos namams

Pavasarinė vejos priežiūra

Saulei pasiekus zenitą, nuosavų namų ar sodybų šeimininkai pradeda galąsti žoliapjovės peilius ir ruošiasi kibti į vejos puoselėjimo darbus. Visgi, gali taip nutikti, kad nebus, ko prižiūrėti, jei nepasirūpinote veja dar ankstyvą pavasarį. Taip, būtent tada, kai pradeda tirpti sniegas, reikia prisiminti žaliąjį žemės kilimą.

Pasirūpinkite užsilikusiu sniegu

Vienas didžiausių gražios vejos priešų – didžiulės sniego krūvos, kurias suverčiate, valydami kiemo takelius. Tirpstant tokioms krūvoms, veja po jomis gali sunykti ir užsikrėsti snieginiu puvėsiu. Šia liga atsikratyti gana sudėtinga, dažniausiai tenka visiškai naujai atsėti veją. Jei norite to išvengti, sniego krūvas išvarstykite ant vejos, kad sniegas visur tirptų tolygiai. Be to, visiškai nutirpus sniegui, dar kartą sugrėbkite dar nuo rudens užsilikusius lapus, smulkias šakeles ir kitas šiukšles, kuriose labai mėgsta veistis pelėsio bakterijos.

Vejai nepatinka rūgšti dirva

Iš kur žinoti, kad jūsų dirva yra rūgšti? Na, visada galite padaryti dirvožemio tyrimus, tačiau tai nėra labai pigi paslauga, todėl dalis nuosavų namų šeimininkų į juos tiesiog numoja ranka. Kitas variantas – atidžiai apžiūrėkite savo veją, ypač aplink medelius ir gėlynus. Jei apžiūros metu rasite samanų, galite būti tikri, kad jūsų dirva rūgšti. Tiesa, šios problemos galite nesunkiai atsikratyti, jei namus šildote malkomis ar anglimis. Pelenai – puiki šarminė medžiaga. Pabarstykite jais veją arba ant vejos užsilikusį sniegą. Sniegui tirpstant arba prasidėjus pavasariniam lietui, pelenai greitai įsigers į žemę ir sureguliuos jos rūgštingumą. Tuo tarpu, jei neturite iš kur gauti pelenų, veją pabarstykite dolomitmilčiais, jei taip pat puikiai mažina dirvos rūgštingumą.

Leiskite vėjai kvėpuoti

Daugeliui žmonių atrodo, kad tankiai sužėlusi veja yra geriausias jų sunkaus triūso įvertinimas. Deja, saldaus darbo vaisiai greita apkarsta, nes veja pradeda ruduoti. Taip yra todėl, kad labai tankiai sužėlusi žolė negali tinkamai pasisavinti vandens ir trąšų. Veją būtina reguliariai vėdinti.

Nutirpus sniegui ir žemei pradžiūvus, specialistai veją rekomenduoja pragrėbti specialiu grėbliu, o jei tokio neturite puikiai tiks ir paprastas grėblys metaliniais dantimis. Grėbiant ne tik pasišalins visokios šiukšlės, bet ir velėnos kilimas pasidarys puresnis, todėl vanduo ir trąšos geriau pasieks žolės šaknis. Be to, senesnę veją, bent kas du metus būtina aeruoti. Lengviausia tai padaryti specialiais volais, kurie tvirtinasi prie žoliapjovės ar paprastų vejos volų. O jei jų neturite, paieškokite sandėliuke šakės ir ja pabadykite veją.

Išplikę vejos plotai

Veja gali plikti dėl kelių priežasčių – ją užpuolė liga arba buvo per daug drėgmes. Pastarasis variantas dažniausiai pasitaiko tada, jei žemės gruntas yra molingas ir vanduo nesusigeria, o tiesiog laikosi vejos paviršiuje. Tokiu atveju būtina kelti dirvos sluoksnį arba įrengti drenažą. Tuo tarpu, jei veja užsikrėtė kokia nors liga, vertėtų pasikonsultuoti su specialistais, kurie patars, kaip kovoti su „neprašytu svečiu“ ir kaip toliau tinkamai prižiūrėti veją.