Sveikata

Riebalų nusiurbimo operacija skirta ne tik blondinėms merginoms

Ar atlikus plastinės chirurgijos operaciją pavadinimu riebalų nusiurbimas, organizme esančios riebalinės ląstelės tikrai išnyksta visam laikui? Arba po to, kai riebalinės ląstelės organizme jau yra susiformavusios, ar jomis įmanoma atsikratyti? Medicinos darbuotojų teigimu, riebalų ląstelių kiekis jūsų organizme kinta nuolatos, tai mažėja, tai didėja. Žmogui beaugant nuo vaikystės, riebalų lastelių kiekis organizme nuolat didėja ir stabilizuojasi maždaug pasibaigus paauglystės amžiuje, suaugus. Tačiau pasibaigus paauglystei, tikrai nereiškia, jog riebalinių ląstelių kiekis organizme sumažėja. Jų daugėja, mažėja, jos plęčiasi ir siaurėja, kai kinta mūsų kūno svoris, t.y. priaugame arba numetame svorio. Ilgalaikyje laikotarpyje, šios riebalų ląstelės, dar kitaip vadinamos adipocitais, miršta.

Mirus senosioms riebalų ląstelėms, jas organizmas dažnai pakeičia naujomis. Tačiau ląstelių mirtis ir jų naujų susidarymas, panašu, jog yra itin glaudžiai susijęs. Remiantis moksliniais tyrimais, apie 10% visų adipocitų organizme miršta, tačiau jie pakeičiami beveik tokiu pat santykiu. Pacientų, kurie chirurginiu būdu atsikrato daug svorio, riebalų ląstelių skaičius taip pat gali atsistatyti į pradinį. Tam tikrais atvejais, jų skaičius net gi išlieka toks pat, tačiau jos gerokai susitraukia. Plastinės operacijos metu, pavadinimu riebalų nusiurbimas, organizme yra mažinamas šių ląstelių kiekis, tačiau tai nereiškia, kad svoris nukrenta visam laikui. Tikrai ne. Jei po šios operacijos vis tiek valgysite daugiau maisto kalorijų, negu kad sunaudojate per dieną, svoris gali augti ir toliau. Vienintelis sprendimas, yra tiesiog laikytis tam tikrų mitybos normų, t. y. paprasčiausiai neviršyti rekomenduojamo dienos normos kalorijų kiekio.

Nutukusių žmonių organizmuose paprastai būna gerokai daugiau riebalų ląstelių negu pas tuos, kurių svoris bei kūno masės indeksas (KMI) yra normalus. Be abejo, numetus svorio ir jo vėl priaugus, riebalinių ląstelių kiekis tikrai padidės – tai yra normalu, kadangi didelė kūno svorio dalis ir privalo būti sudaryta būtent iš riebalų. „Numetus svorio, adipocitai (riebalinės ląstelės) sumažėja, paprastai tampa mažesnės net už žmonių, kurie turi panašų kūno masės indeksą” – taip teigia daktarė chirurgė Inga Unguvelienė, kuri dirba plastikos chirurgijos srityje, baigė medicinos studijas Vilniaus Universitete, atliko praktiką privačiose medicinos klinikose ir specializuojasi būtent riebalų nusiurbimo operacijose nuo pilvo, šlaunų, kelių ir kitų kūno dalių. Visa tai galbūt ir paaiškina, kodėl numetus svorio, lengva jo priaugti vėl, tačiau vis dar trūksta mokslinių tyrimų.