Sveikata

B grupės vitaminai – kodėl jie yra tokie svarbūs

Visavertė mityba yra tiesiogiai susisijusi su gera sveikata – nepamirštant ir ligų prevencijos bei įvairių esamų sveikatos sutrikimų gydymo. Būtina stengtis kasdien gauti rekomenduojamą vitaminų kiekį, tarp kurių labai svarbią vietą užima B grupės vitaminai. Todėl vertinga žinoti, kas yra B grupės vitaminai ir kokią didelę reikšmę jie turi mūsų visų sveikatai ir gerai savijautai.

B grupės vitaminų kompleksas

Paprastai B grupės vitaminų kompleksą sudaro aštuoni B grupės vitaminai, tačiau gali būti ir devyni. B grupės vitaminai tirpsta vandenyje. Tai reiškia, kad mūsų organizmas jų nekaupia ir dėl šios priežasties juos reikėtų įtraukti į kasdienę mitybą. B grupės vitaminai yra labai svarbūs, jei norime būti sveiki ir gerai jaustis.

Pagrindiniai B grupės kompleksą sudarantys vitaminai:

  • B1 (Tiaminas). Šis B grupės vitaminas vaidina labai svarbų vaidmenį medžiagų apykaitos procese, padedant maistingąsias medžiagas paversti į energiją. Daugiausiai tiamino yra kiaulienoje, saulėgrąžose ir kviečių gemaluose.
  • B2 (Riboflavinas). Vitaminas B2 padeda maistą paversti į energiją ir taip pat veikia kaip veiksmingas antioksidantas. Daug riboflavino yra kepenėlėse ir inkstuose, mielėse, lapinėse daržovėse, kviečių sėlenose ir kt.
  • B3 (Niacinas). Vitaminas B3 padeda praplėsti kraujagysles, gelbėja mažinant kraujo spaudimą ir cholesterolio lygį kraujyje. Jis svarbus energijos gamybos ir kaupimo procesuose. Be to, jis turi didelę įtaką oksidacijos – redukcijos reakcijoms, medžiagų apykaitai ir kt. Daug niacino randama vištienoje, tune ir lęšiuose.
  • B5 (Pantoteno rūgštis). Kaip ir kiti B grupės vitaminai, pantoteno rūgštis padeda organizmui gauti energiją iš suvartojamo maisto ir taip pat yra svarbus hormonų ir cholesterolio gamyboje. Daug vitamino B5 yra kepenėlėse, žuvyje, avokaduose ir jogurte.
  • B6 (Piridoksinas). Jis dalyvauja amino rūgščių apykaitoje, raudonųjų kraujo kūnelių gamybos ir mediatorių formavimo procesuose. Vitamino B6 randama avinžirniuose, lašišoje ir bulvėse.
  • B7 (Biotinas). Vitaminas B7 yra labai svarbus angliavandenių ir riebalų apykaitai. Jis taip pat reguliuoja genų ekspresiją. Daug biotino yra mielėse, lašišoje, kiaušiniuose, kepenėlėse ir sūryje.
  • B9 (Folio rūgštis). Folio rūgšties reikia ląstelių formavimuisi, amino rūgščių apykaitai, raudonųjų ir baltųjų kraujo kūnelių formavimuisi ir tinkamam ląstelių dalijimuisi. Vitamino B9 galima rasti lapinėse daržovėse, pupelėse ir kepenėlėse.
  • B10 (Paraaminobenzoinės rūgštis). Vitaminas B10 saugo odą nuo laisvųjų radikalų, gydo įvairias odos ligas, teigiamai veikia plaukų augimą, gydo dirgliosios žarnos sindromą, virškinamojo trakto sutrikimus ir įvairias uždegimines reakcijas. Jis organizmo yra naudojamas ir folio rūgšties sintezei. Daug paraaminobenzoinės rūgšties yra sėlenose, kepenėlėse, inkstuose, jogurte, lapinėse daržovėse ir kviečių daiguose. Tačiau šį vitaminą galima rasti ne visuose B grupės vitaminų kompleksuose.
  • B12 (Kobalaminas). Tai yra neurologinėms funkcijoms (saugo nervines ląsteles ir dalyvauja jų regeneracijoje), genetinės medžiagos pasidalijimui, ląstelių kvėpavimui, raudonųjų kraujo kūnelių formavimuisi ir neuromediatorių sintezei labai svarbus vitaminas. Vitaminas B12 randamas gyvūninės kilmės produktuose, tokiuose kaip mėsa, kiaušiniai, jūros gėrybės ir pieno produktai.

Nors B grupės vitaminų yra daugelyje maisto produktų, kiekvieno žmogaus kasdienės mitybos racionas, sveikatos būklė, amžius ir kiti individualūs veiksniai skiriasi. Dėl šių priežasčių neretai rekomenduojama vartoti ir maisto papildus.

Dažnai B grupės vitaminų trūksta nėščioms arba naujagimius pienu maitinančioms moterims (ypač svarbia tampa folio rūgštis), vyresnio amžiaus žmonėms (kadangi sumažėja apetitas ir organizmas blogiau įsisavina vitaminą B12), vegetarams ir veganams (dėl tokių maisto produktų kaip mėsa, kiaušiniai, pieno produktai ir jūros gėrybės nevartojimo gali atsirasti kobalamino trūkumas), sergantiems įvairiomis ligomis ar vartojantiems tam tikrus vaistus.

Ir tai nėra vieninteliai atvejai, kai mūsų organizmui gali trūkti B grupės vitaminų, todėl naudinga reguliariai atlikti kraujo tyrimus ir pasirūpinti, kad organizmui netrūktų būtinų vitaminų.