• Sveikata

    Nuo išsausėjusios odos iki neveikiančių vaistų: tai gali nulemti ir skysčių trūkumas

    Rekomendacijų karštomis vasaros dienomis gerti pakankamai skysčių paiso vis daugiau žmonių, tačiau atėjus šaltajam sezonui dažnas tą pamiršta. Mažiau prakaituojame, tad ir skysčiai, regis, tampa ne tokie svarbūs. Tačiau iš tiesų šaltas oras ir sausa patalpų aplinka gali padidinti dehidratacijos riziką. Ypač tai pavojinga ligos atveju – trūkstant skysčių, gali nesuveikti karščiavimą mažinantys vaistai. „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Evelina Šeibokaitė sako, jog nepriklausomai nuo sezono, bendra taisyklė išlieka ta pati – organizmui būtina gauti pakankamai vandens. Todėl rekomendacija suaugusiam žmogui per dieną išgerti mažiausiai 1,5 l vandens galioja ir žiemą.  „Kiekvieno žmogaus organizmas individualus, fizinis aktyvumas taip pat skiriasi, tačiau šaltuoju sezonu dažnas laiką leidžiame šildomose patalpose, kur aplinka sausa, o…

  • Sveikata

    ŽPV prevencija – kelias į gyvenimą be vėžio

    Daugiau nei šimtas Lietuvos moterų kasmet miršta nuo gimdos kaklelio vėžio. Medikai pabrėžia – šių mirčių galima išvengti. Raktas į problemos sprendimą slypi prevencijoje – visų pirma, apsaugoje nuo žmogaus papilomos viruso (ŽPV). Šimtas gyvybių „Nors maždaug 90 procentų ŽPV infekcijos atvejų per porą metų praeina savaime be jokio gydymo, kartais virusas pasilieka organizme, sukeldamas lėtinį uždegimą arba kitas sveikatos problemas. Įrodyta, kad ŽPV daro įtaką įvairių vėžio formų susiformavimui: išorinių lytinių organų, išangės, tarpvietės, vulvos, makšties, galvos-kaklo“, – pasakojo Nacionalinio vėžio instituto Onkoginekologijos skyriaus vedėja dr. Daiva Kanopienė. ŽPV virusas nustatomas net 99,7 proc. gimdos kaklelio vėžio atvejų. Už šio ryšio atradimą dr. Haraldas zur Hausenas 2008 metais buvo apdovanotas…

  • Sveikata

    Alkoholizmas – giminės liga

    „Priklausomybė nuo alkoholio – genetiškai nulemta liga“, – įsitikinęs Klaipėdos psichikos sveikatos centro vadovas Aleksandras Slatvickis ir teigia, kad vieno žmogaus šeimoje sergančio šia priklausomybe nebūna, paprastai ji gali paženklinti ir kitų šeimos narių, giminės likimą. Lemia genai Pakalbintas apie priklausomybę nuo alkoholio, Klaipėdos psichikos sveikatos centro vadovas Aleksandras Slatvickis iškart įspėja, kad ne visi dalykai, kuriuos kalbės, kol kas patvirtinti moksliškai. „Tačiau jie absoliučiai patvirtinti empiriškai per keletą dešimtmečių, kuriuos praleidau dirbdamas su priklausomais asmenimis“, – priduria pašnekovas. Nors, kaip pats sako, jau dvi dešimtis metų dirba „didžiojoje psichiatrijoje“, vis dar turi nemažai priklausomų nuo alkoholio pacientų. „Mano giliu įsitikinimu, priklausomybė nuo alkoholio yra genetiškai sąlygota medžiagų apykaitos liga,…

  • Sveikata

    Susidūrę su skaitmenizacija, senjorai lieka už borto

    „Nepasodinsi kiekvieną vakarą anūko tikrinti, ar neatsirado laisvas talonėlis pas gydytoją. Čia yra tokia siaubinga diskriminacija“, „Jauni tai bilietus perka internetu, o tu senas ir stovėsi. Yra buvę, kad nepakliuvau į autobusą“ – tai tik kelios vyresnių žmonių citatos iš Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos atliktos skaitmeninės atskirties apklausos. Ji parodė, kad didžiausias kliūtis vyresnio amžiaus žmonės patiria sveikatos priežiūros ir viešojo transporto srityse. Jaučiasi diskriminuojami „Analizuoti temą paskatino ES pagrindinių teisių agentūros tyrimas, parodęs, kad tik trečdalis 55-64  m. amžiaus žmonių Lietuvoje turi bent pagrindinius skaitmeninius įgūdžius, o 65-74 m. amžiaus grupėje – tik maždaug kas dešimtas“, – pasakoja Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos Diskriminacijos prevencijos ir komunikacijos grupės vyresnioji patarėja Miglė…

  • Sveikata

    Paprastas peršalimas ar lėtinės kvėpavimo takų ligos pradžia: kada sunerimti?

    Remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, bronchine astma serga daugiau nei 339 mln., o lėtine obstrukcine plaučių liga (LOPL) – 200 mln. žmonių visame pasaulyje. Lėtinėmis kvėpavimo takų ligomis sergantys, bet į gydytojus specialistus nesikreipiantys asmenys nepatenka į statistiką, todėl realus atvejų skaičius yra dar didesnis. Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ Diagnostikos ir tyrimų centro vidaus ligų gydytoja Jonė Galaunienė sako, kad ankstyvą diagnostiką apsunkina tai, kad simptomai nėra ryškūs ir gali būti būdingi kitiems susirgimams. „Pagrindinės ir įgytos kvėpavimo takų ligos yra bronchų astma ir lėtinė obstrukcinė plaučių liga (LOPL). Retesnės ligos, pažeidžiančios ne tik plaučius, bet ir kitus organus, yra idiopatinė plaučių fibrozė ir sarkoidozė. Jų priežastys nėra iki galo…

  • Sveikata

    Nuolatinius pilvo skausmus kenčiančioms moterims pasiūlytas itin efektyvus gydymo sprendimas

    Dubens pilnakraujystės sindromas (DPS) – dažnas moterų sveikatos sutrikimas, galintis reikšmingai pabloginti jų savijautą ir gyvenimo kokybę. DPS sergančios moterys dažnai skundžiasi lėtiniu dubens skausmu, kurio kilmę nustatyti gana sudėtinga. Tiek tikslios diagnozės nustatymui, tiek šios problemos sprendimui dažnai prireikia kelių skirtingų specialistų įsitraukimo. Plačiau apie dubens pilnakraujystės sindromą ir šiuolaikinį jo gydymo metodą,– dubens venų embolizaciją – pasakoja Vilniaus universiteto Akušerijos ir ginekologijos klinikos Ginekologijos skyriaus vadovas doc. dr. Vilius Rudaitis ir Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikos intervencinis gydytojas radiologas Rokas Girčius. Kas yra dubens pilnakraujystės sindromas Pasak dr. Viliaus Rudaičio, dubens pilnakraujystės sindromas – tai lėtinis skausmas dubens srityje, kurį sukelia apsunkintas veninio kraujo nutekėjimas iš dubens. „Esant…

  • Sveikata

    Tarptautinės Kalėdų labdaros mugės uždarymo popietėje išdalinta rekordinė 136 tūkst. eurų suma

    Lapkričio 30 d. Vilniaus Rotušėje vykusios 22-osios Tarptautinės Kalėdų labdaros mugės metu lankytojai ir rėmėjai dosniai prisidėjo prie kilnios iniciatyvos, paaukodami įspūdingą sumą – 136 tūkst. eurų. Šį ketvirtadienį, iškilmingos ceremonijos metu Prancūzijos ambasados rezidencijoje, surinktos lėšos buvo perduotos 8 organizacijoms, siekiant padėti tiems, kuriems pagalbos reikia labiausiai. Iškilmingoje Tarptautinės Kalėdų labdaros mugės uždarymo popietėje dalyvavo Prancūzijos ambasadorė ponia Alix Everard, Vilniaus vicemerė Simona Bieliūnė, Kalėdų mugės organizacinio komiteto narės, užsienio šalių diplomatinės bei verslo bendruomenės atstovai, remiamų organizacijų atstovai ir kiti garbūs svečiai. Šventinę atmosferą kūrė ir prancūziškas dainas atliko Vilniaus tarptautinio prancūzų licėjaus choras. Šventinę ceremoniją atidarė ir sveikinimo kalbą tarė Prancūzijos ambasadorė ponia Alix Everard, kuri džiaugėsi…

  • Sveikata

    Ligonių kasos: keliaukite su Europos sveikatos draudimo kortele ir būkite saugūs

    Artėjant žiemos atostogų sezonui, ligonių kasos primena keliones planuojantiems gyventojams nepamiršti Europos sveikatos draudimo kortelės (ESDK). Šis nemokamai išduodamas dokumentas leidžia gauti būtinosios medicinos pagalbos paslaugas, kai keliaujama po Europos Sąjungos šalis, taip pat Norvegiją, Islandiją, Lichtenšteiną, Šveicariją ir Jungtinę Karalystę. Kelionėje prireikus būtinosios pagalbos, už ją sumoka ligonių kasos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo. Būtinosios medicinos pagalbos kelionėje dažniausiai prireikia skubiai, pavyzdžiui, staiga susirgus, paūmėjus lėtinei ligai, patyrus traumą ar patekus į eismo įvykį. Kokios konkrečiai pagalbos reikia, sprendžia gydytojas. „Jei keliaujant Europoje prireikia skubios medicinos pagalbos, su kortele ją nemokamai galima gauti tik tose gydymo įstaigose, kurios priklauso tos šalies valstybinei sveikatos apsaugos sistemai. Tai gali būti tiek…

  • Sveikata

    UKRAINA: KARO POVEIKIS PSICHIKAI LEMIA VAIKŲ KALBOS IR MIEGO SUTRIKIMUS

    Karas Ukrainoje daro vis didesnį neigiamą poveikį vaikų psichinei sveikatai: dalis vaikų patiria kalbos sutrikimus, nevalingus raumenų susitraukimus, kitus kamuoja košmarai, dar kiti – šaukia miegodami, praneša tarptautinė organizacija „Save the Children“. 2024 m. sausio – birželio mėn. „Save the Children“ pagalbos šeimoms atvejų metu surinkti duomenys rodo, kad 43 proc. Ukrainos vaikų kenčia nuo emocinės įtampos. Duomenys atskleidžia, kad visuose šalies regionuose, kur veikia organizacija, gyvenantys vaikai patiria nerimą, nuotaikų svyravimą, turi įvairių baimių, dėmesio sutelkimo sunkumų, yra dirglesni negu būdavo įprastai.* Sunerimti verčia socialinių darbuotojų pastebėjimai: mažiausiai penki 8–16 metų vaikai, gyvenantys Charkive, kuris yra netoli fronto linijos ir nuolat patiria oro atakas, pradėjo žilti. Vaikų globėjai ir…

  • Sveikata

    Lietuvos gydytojų sąjungai – 100 metų!

    Lietuvos gydytojų sąjunga (LGS) – didžiausia Lietuvos gydytojų organizacija, vienijanti apie 70 proc. šalies gydytojų, – šiemet švenčia 100 metų organizacijos įsteigimo sukaktį (1924 m. spalio 22 d. „Valstybės žiniose“ buvo paskelbta apie jos steigimą). LGS šimtmečiui paminėti skirtas ypatingas jubiliejinis renginys vyks 2024 m. gruodžio 13 d. 18 val. Kauno valstybiniame muzikiniame teatre. Susirinkusius 500 LGS narių ir svečių džiugins šiai progai parengta ypatinga Kauno valstybinio muzikinio teatro programa su orkestru. Susirinkusius LGS narius nuotoliniu būdu pasveikins Jo Ekselencija Lietuvos Prezidentas Gitanas Nausėda, gyvai renginyje sveikinimo žodį tars Seimo pirmininko pirmasis pavaduotojas Juozas Olekas, sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto rektorius akademikas prof. Rimantas Benetis.  LGS ištakos siekia Lietuvos valstybės atkūrimą 1918 m. ir vos 286 gydytojus, kuriems…