Vienas didžiausių sveikatos priežiūros ir medicininių tyrimų laboratorijų tinklų „Antėja“ su pasididžiavimu atvėrė duris į naują modernią laboratoriją Kaune. Ši laboratorija, galinti kasdien atlikti daugiau nei 300 000 laboratorinių tyrimų ir apdoroti 30 000 mėginių per dieną, iš naujo apibrėš medicininės diagnostikos standartus, sako įmonės direktorius Vidas Gedutis. Visiškai automatizuota ir pažangiausiomis technologijomis aprūpinta laboratorija užtikrina saugumą ir patogumą personalui, pašalina žmogiškųjų klaidų riziką, o tai leidžia gauti greitesnius, tikslesnius ir išsamesnius rezultatus. „30 000 mėginių per dieną apdorojimas – tai jau nebe pasaka, o šiandieninė „Antėja“ realybė. Mūsų vizija visada buvo sujungti pažangiausias technologijas ir atsidavusių specialistų žinias, kad būtų galima atlikti greitesnę, tikslesnę ir išsamesnę diagnostiką. Ši laboratorija yra…
NVSC priminimas apie legioneliozės profilaktiką
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai tiek nuosavų, tiek daugiabučių namų gyventojus, kurie patys savarankiškai ruošia karštą vandenį, ragina atkreipti dėmesį į legioneliozės profilaktines priemones, kurios svarbios visais metų laikais. Siekdami apsisaugoti nuo šios ūminės infekcinės kvėpavimo takų ligos, kurią sukelia Legionella bakterijos, svarbu atminti, kad legioneliozės išvengti padeda trys taisyklės: tinkamos vandens temperatūros palaikymas, nuolatinė vandens cirkuliacija ir vandens tiekimo sistemų priežiūra. Palaikyti tinkamą temperatūrą Už daugiabučiuose namuose įrengtų karšto vandens sistemų priežiūrą, vandens temperatūrą ir saugą atsakingi pastatų prižiūrėtojai ar jų pasamdyti šildymo ir vandens sistemų prižiūrėtojai, kurie privalo palaikyti tinkamą vandens temperatūrą, t. y. karštas vanduo visada turi būti pakankamai karštas (ne mažiau kaip 50 °C atsukus…
Būtini genetiniai tyrimai ir efektyvus gydymas lietuvėms neprieinamas
Krūties vėžiu serga vis daugiau ir vis jaunesnių moterų. Nieko nebestebina onkologijos centrų duris varstančios trisdešimtmetės ir net dvidešimtmetės. Kasmet krūties vėžio diagnozę išgirsta daugiau kaip 1600 moterų. Jis yra pagrindinė mūsų šalies moterų mirties nuo onkologinių ligų priežastis – Higienos instituto duomenimis, 2022 m. nuo šios ligos mirė 562 moterys. Spalis – rožinio kaspino, arba kovos su krūties vėžiu, mėnuo. Pasaulinė sveikatos organizacija šių metų krūties vėžio žinomumo mėnesio tema paskelbė mintį: „NELIK VIENA SU KRŪTIES VĖŽIU“, atkreipdama dėmesį, kaip svarbu, kad pacientę remtų šeima, artimieji, draugai, bendradarbiai. Vaistams suaukojo artimieji Simonai krūties vėžys diagnozuotas sulaukus vos 45-erių. Jai buvo nustatytas agresyvus, vadinamasis trigubai neigiamas vėžys, kuris yra sunkiai…
P. D. Nausėdienė sveikino prevenciškai dėl krūties vėžio išsitirti į NVI atvykusias: tęsiama iniciatyva „Rožinė dovana moterims“
Nacionalinis vėžio institutas (NVI) skelbia „rožinį spalį“ – prasideda krūties vėžio žinomumo mėnuo. Prevenciškai išsitirti dėl krūties vėžio į NVI atvyko Ukmergės rajono gyventojos – tęsiama itin didelės sėkmės pernai sulaukusi iniciatyva „Rožinė dovana moterims“, kai regionų gyventojos į NVI prevencinei mamografijai atvyksta autobusais. Iniciatyvos partneriai – Tarptautinė moterų asociacija Vilniuje (IWAV) NVI padovanojo krūties žymeklių – jie padeda efektyviau gydyti krūties vėžį. Prevenciškai tirtis atvykusias ukmergiškes, NVI medikų bendruomenę, gerosios valios ambasadores ir partnerius su „rožinio spalio“ pradžia sveikino Pirmoji ponia Diana Nausėdienė ir Ispanijos Karalystės Lietuvoje ambasadorė, jos ekscelencija Maria Nieves Blanco Diaz. NVI direktorius doc. dr. Valdas Pečeliūnas kalbėjo apie kiekvieno asmeninį sprendimą, kuris padės nugalėti vidinį…
Sloga slogai nelygu: kaip atskirti ir kaip gydyti šiuos negalavimus
Atėjus šaltesniems orams, sveikatos priežiūros specialistai sulaukia vis daugiau nusiskundimų dėl slogos ir komplikacijų. Taip pat jie, pastebi, kad dažnas į slogą numoja ranka – esą, anokia tai liga. Tačiau kai kuriais atvejais negydoma sloga gali pasibaigti ir komplikacijomis. Kaip jų išvengti, pataria vaistininkė ir gydytoja otorinolaringologė. Trys dažniausios slogos priežastys Pasak „Gintarinės vaistinės“ vaistininkės Lauros Vanagaitės, paprastai sloga, kuria suaugusieji serga 2-4, o vaikai – ir iki 8 kartų per metus, itin didelio rūpesčio neturėtų kelti. Ji, kaip ir daugelis peršalimo simptomų, yra laikoma lengva infekcija, kurią galima suvaldyti naudojant natūralias priemones, ilsintis ar vartojant nereceptinius vaistinius preparatus. Kita vertus, slogos priežastys būna įvairios. „Trys dažniausiai pasitaikantys nosies užgulimo…
Nuo prevencinių patikrinimų iki dantų protezavimo: ką žinoti pagyvenusiems žmonėms
Spalio 1-ąją minėdamos Tarptautinę pagyvenusių žmonių dieną, ligonių kasos linki vyresnio amžiaus žmonėms kuo ilgiau išlikti žvaliems, išsaugoti gerą sveikatą ir kviečia aktyviai naudotis Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis apmokamomis medicinos paslaugomis, kurios garantuojamos visiems privalomuoju sveikatos draudimu apdraustiems Lietuvos gyventojams. Profilaktinių sveikatos patikrinimų svarba Ligonių kasų specialistai pastebi, kad sąmoningumas ir neabejingas požiūris į ligų prevenciją padeda tinkamai pasirūpinti sveikata. „Pas gydytoją reikia kasmet lankytis profilaktiškai, kad būtų galima užbėgti ligoms už akių. Atlikti kraujo ir šlapimo tyrimus, taip pat labai svarbu pasitikrinti pagal ligų prevencijos programas dėl krūties, storosios žarnos, prostatos vėžio, patikrinti akis dėl glaukomos ir kataraktos, pasiskiepyti nuo gripo, koronaviruso ir pneumokoko. Visas šias paslaugas apmoka…
Moterys su negalia – smurtautojų taikinys
„Daugybė atvejų, su kuriais dirbame, būtent tokie“, – paklausus, ar dažnai seksualiai smurtaujama prieš negalią turinčias moteris, teigia Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro vadovė Kristina Mišinienė. Išnaudotojų taikinyje Nors pasaulis padarė pažangą pripažindamas žmonių su negalia teises ir poreikius, pastarieji vis dar yra itin pažeidžiami. „Moterys, turinčios negalią, dažnai tampa seksualinių smurtautojų taikiniu, nes yra pažeidžiamos, joms sunkiau apsiginti“, – teigia Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro vadovė Kristina Mišinienė ir priduria, kad reaguodamas į šios temos aktualumą centras neseniai išleido leidinį „Pastebėk mane“. Jame pasakojama, kad neįgaliųjų išnaudojimas kyla dėl jų riboto mobilumo, bendravimo įgūdžių stokos, priklausomybės nuo globėjų ir kitų specifinių priežasčių. Jiems gresia didesnė…
Mokslininkės įžvalgos, kaip alkoholis veikia smegenis?
„Stebėkite save ir savo artimą – pradėjus išgėrinėti, siekiant numalšinti fizinius ar psichinius simptomus, formuojasi alkoholio priklausomybė“, – įspėja neuropsichologijos mokslų daktarė, Vilniaus universiteto Psichologijos instituto docentė Ramunė Dirvanskienė, prieš mėnesį pristačiusi knygos „Kaip veikia smegenys“ atnaujintą ir papildytą leidimą. Eksperimentuoja milijonai „Nereikia būti mokslininku, kad atsakytum į klausimą, kaip smegenis veikia alkoholis, – tereikia išgerti porą taurių pasirinkto alkoholinio gėrimo ir stebėti, kas pasikeis“, – sako dr. R.Dirvanskienė. Šį eksperimentą, anot jos, atlieka milijonai žmonių – per šventes, savaitgaliais, kiti ir kasdien. Eksperimento „dėka“ buvo priimta daugybė neapgalvotų sprendimų ir patirta ne viena smegenų trauma. „Dauguma alkoholio sukeliamų simptomų smegenims yra trumpalaikiai – tai nerišli kalba ir nekoordinuoti judesiai,…
Pirtis ne tik sveikata, bet ir socialinė erdvė bendrystei
Pirtis ne tik sveikata, bet ir socialinė erdvė bendrystei Rugsėjo 28 dieną minime Šeimos Pirties Dieną. Profesionalių pirtininkų asociacija ir Lietuviškos pirties akademija pirmąjį šeštadienį po Rudens lygiadienio paskelbė Šeimos pirties diena. Pasak pirtininko Antano Bagdono vedančio pirties edukaciją SPA Aušra „tai ne tik puiki proga susiburti su artimaisiais, bet ir prisiminti mūsų senąsias tradicijas, kurios per šimtmečius suformavo lietuvių kultūrą. Pirtis – tai ne tik fizinė erdvė, bet ir dvasinė patirtis, skatinanti sveikatą, bendrystę ir savęs pažinimą.“ Lietuvių pirtis yra turtinga tradicijomis, kurios perduodamos iš kartos į kartą. Pirtis nuo seno buvo laikoma šventove, kur žmonės ne tik atsigaudavo po sunkių darbų, bet ir dalindavosi mintimis, išgyvenimais bei ritualais.…
Sloga: dažna šaltojo sezono palydovė, galinti sukelti rimtas komplikacijas
Artėjant šaltajam metų sezonui, daugelis susiduria su viena dažniausių ligų – sloga. Nors ji dažnai laikoma nesudėtinga ir trumpalaike sveikatos problema, Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ Ausų, nosies ir gerklės ligų (LOR) centro gydytoja otorinolaringologė Austėja Kučinskienė įspėja, kad slogą sukeliantys virusai ar bakterijos gali neapsiriboti vien tik nosies gleivine – uždegimas gali išplisti į aplinkinius audinius ir organus, sukelti ausų skausmą, pabloginti klausą ar net išprovokuoti rimtesnes kvėpavimo takų infekcijas. „Sloga dažniausiai atsiranda, kai virusai ar bakterijos patenka į nosies gleivinę. Tada organizmas, siekdamas kovoti su infekcija, suaktyvina gynybinę reakciją. Tai sukelia nosies gleivinės uždegimą, dėl kurio padidėja gleivių gamyba, užsikemša nosis, atsiranda dirginimas ir čiaudulys“, – pažymi A. Kučinskienė. Nors…