Laisvalaikis

10 labai įdomių ir negirdėtų faktų apie fotografiją

Šiandien daugelis žmonių nei akimirkai iš savo rankų nepaleidžia išmaniojo telefono, kartu kasdien ir daugybę kartų juo įamžindami įvairias savo gyvenimo akimirkas. Todėl fotografija dabar tapo neatsiejama kiekvieno žmogaus gyvenimo dalimi. Tačiau nepaisant fotografijos populiarumo, tikrai ne kiekvienas apie fotografiją žino pakankamai, todėl dalinamės su jumis 10 labai įdomių ir negirdėtų faktų.

1. Ar žinote, kokia yra daugiausiai peržiūrėta nuotrauka visoje istorijoje? Tai „Windows“ operacinės sistemos darbalaukio langas, kuriame matomi žali laukai ir žydras dangus su keliais debesimis. Šios nuotraukos pavadinimas yra „Bliss“, o jos autorius – Charles O’Rear. Kalbama, kad „Microsoft“ šią nuotrauką įsigijo už daugiau nei 100 000 USD, todėl tai tapo antru pagal dydį už vieną nuotrauką gautu fotografo užmokesčiu.

2. Pirmoji foto būdelė atsirado dar 1925 m. Niujorke. Šiandien jas galima rasti visame pasaulyje – nors bene didžiausio populiarumo jos sulaukė JAV.

3. Pirmoji aeronuotrauka nebeegzistuoja. Šiandien mes žinome, kas ją padarė – tai buvo Turnache. Mes taip pat žinome ir kada ji buvo padaryta – tai įvyko 1858 m. Be to, žinome ir ką joje buvo galima matyti – tai buvo Paryžius. Tačiau, deja, bet istorija šios nuotraukos jau neteko.

4. Skaitmeninė fotografija yra draugiškesnė aplinkai nei tradicinė fotografija. Tačiau žmonės tradicinių fizinio formato nuotraukų atsisakyti nežada. Kita vertus, įdomu tai, kad pastaruoju metu labai populiarėja juodai baltos nuotraukos, kurių gamybai naudojama mažiau dažų. Be to, labai populiariu pasirinkimu tampa ir fotodrobės, kurios yra ekologiškesnis sprendimas.

5. Iki 1861 m. nuotraukos buvo nespalvotos. Thomas Sutton yra vieno objektyvo refleksinės kameros išradėjas, kuris taip pat padarė ir pirmąją spalvotą nuotrauką. Ir tai nebuvo vieninteliai jo išradimai, kurie turėjo didžiulės reikšmės fotografijos sričiai.

6. Egzistuoja beveik 100 skirtingų fotografijos kategorijų. Bent jau tiek kategorijų pateikia „Wikipedia“ (šaltinis, kuriuo galima pasitikėti).

7. 2012 m. „Kodak“ kompanija vos nepatyrė bankroto. Turbūt kiekvienas šiandien yra girdėjęs apie „Kodak“, tačiau tikrai ne kiekvienas žmogus būtų galėjęs pagalvoti, kad toks visame pasaulyje puikiai žinomas prekės ženklas galėjo susidurti su dideliais sunkumais. Ir žinote, kodėl? Pagrindinė viso to priežastimi buvo pernelyg vėlyvas persiorientavimas į skaitmeninę fotografiją. 2012 m. ši kompanija buvo beveik bankrutavusi, tačiau pardavusi kelis savo patentus ji 2013 m. bankroto išvengė. Dabar „Kodak“ prisitaikė prie šiuolaikinės fotografijos rinkos ir sėkmingai juda pirmyn.

8. Šiandien mes kas 2 minutes padarome daugiau nuotraukų nei visa žmonija padarė XVIII amžiuje. Taip pat, ar žinojote, kad prieš pat 1999 m. pabaigą ir 2000 metų pradžią pasaulyje buvo padaryta 80 milijardų nuotraukų? Tuo tarpu šiandien vien „Facebook“ socialiniame tinkle mes kiekvienais metais pasidaliname 10 kartų didesniu nuotraukų skaičiumi! Ir nors niekas nežino tikslaus šiomis dienomis padaromų nuotraukų skaičiaus, yra žinoma, kad dabar kas dvi minutes yra padaroma daugiau nuotraukų nei per visą aštuonioliktą amžių. Žinoma, tam reikšmingos įtakos turi išmanieji telefonai, kurių mes šiandien nepaleidžiame iš savo rankų.

9. Pirmoji blykstė buvo „mini sprogmenys“. Skamba neįtikėtinai? Tačiau tai yra faktas. Pradžioje blykstė buvo išgaunama iš kalio chlorido ir aliuminio. Deja, bet jei šios dvi medžiagos yra sumaišomos neteisingai – įvyksta didžiulis sprogimas. Taigi, anuomet fotografija galėjo būti ir pakankamai pavojinga.

10. Pasirodo, kad kiekvienas turime „gerąją veido pusę“ ir tai yra mūsų kairioji pusė. Tai yra labai įdomus ir pakankamai neįprastas faktas iš fotografijos pasaulio. „Wake Forest“ universitetas atlikto labai įdomų tyrimą, kurio duomenys parodė, kad žmonės mano, jog jų kairioji veido pusė yra kur kas patrauklesnė ir gražesnė. Pagrindine viso to priežastimi yra tai, jog kairė mūsų veido pusė atspindi daugiau emocijų.