Idėjos namams

10 paslapčių, kurių nežinojote apie savo šaldytuvą

Šaldytuvas yra pats populiariausias buitinės technikos prietaisas ne tik Lietuvoje, tačiau ir visame pasaulyje, tačiau, ką jūs iš tikrųjų apie šį kasdien mums gelbstintį buitinės technikos prietaisą žinote?

Nors mes įprastai apie šaldytuvo teikiamą naudą nė nesusimąstome, vis dėlto be jo išsiversti šiomis dienomis mums būtų pernelyg sudėtinga. Tiesą sakant, bene 100 proc. gyvenamųjų būstų turi šaldytuvą (o kai kuriuose būstuose jų yra netgi du!). Tačiau kaip ir dauguma kitų prietaisų, kuriuos mes kasdien naudojame savo buityje, mūsų šaldytuvas taip pat reikalauja priežiūros ir papildomo dėmesio, norint išsaugoti šaldymo efektyvumą ir mažesnes energijos sąnaudas. Nors mes įprastai pasikliaujame savo šaldytuvu, kuriam patikime maisto produktų šaldymą optimalioje temperatūroje, dažniausiai mažai ką žinome apie šaldymo sistemą ir efektyvų naudojimąsi juo, todėl visuomet galime pasinaudoti keliais įdomiais ir praktiškais patarimais.

Kadangi dauguma mūsų nė negalėtų savo gyvenimo įsivaizduoti be šaldytuvo, atskleidžiame jums 10 paslapčių, kurių jūs dar nežinojote apie savo šaldytuvą. Taigi, siūlome jums sužinoti apie tai, kaip šaldytuve turėtumėte palaikyti švarą, kaip galite išsaugoti jo veikimo efektyvumą ir kaip galima užtikrinti jame laikomų produktų šviežumą.

1. Turėtumėte reguliariai pakeisti šaldytuvo filtrus

Labai panašiai kaip atidarę valgomosios sodos dėžutę laikote ją savo šaldytuve, kad galėtumėte eliminuoti blogą kvapą, oro filtras taip pat „kvepina“ šaldymo sistemą. Pavyzdžiui, LG šaldytuvų gamintojai rekomenduoja oro filtrą pakeisti apytiksliai kas šešis mėnesius, kad būtų išvengta, jog šaldytuve laikomų produktų kvapas nepradėtų sklisti visame šaldytuve. Lygiai tas pats galioja ir vandens filtrui: būkite tikri, kad jis bus pakeistas, kai jūsų šaldytuvas jus įspės. Žinoma, šaldytuvo filtrų keitimas turėtų būti patikėtas šaldytuvų remonto specialistams (https://www.vilniausmeistrai.eu/aptarnaujama-technika/saldytuv%c5%b3-remontas/), kurie užtikrintų kokybišką darbų atlikimą.

2. Maisto produktus šaldytuve organizuokite tinkamai

Lygiai, kaip jūs salotų pjaustymui nenaudojate tos pačios žaliai vištienai pjaustyti naudotos pjaustymo lentelės, taip pat neturėtumėte tose pačiose šaldytuvo lentynose laikyti skirtingų maisto produktų. Žalia mėsa, paukštiena ir jūros gėrybės turėtų būti laikomos žemiausioje šaldytuvo lentynoje – idealiausia tokius maisto produktus laikyti šaldytuvo konteineryje, kad būtų apsaugoti kiti šaldytuve laikomi produktai. Šviežias ir valgymui paruoštas maistas, toks kaip vaisiai ar daržovės, turėtų būti laikomas kitose aukščiau esančiose lentynose ar konteineriuose, esančiuose kuo aukščiau žalių ir termiškai neapdorotų maisto produktų.

3. Šaldymas ne visuomet apsaugo nuo bakterijų

Tikriausiai kiekvienas žino, kad maisto produktų šaldymas gali apsaugoti nuo bakterijų dauginimosi ir padėti išsaugoti maistą kuo šviežesnį – būtent todėl greitai gendantį maistą rekomenduojama užšaldyti per dvi valandas. Tačiau, deja, bet šaldymas apsaugo ne nuo visų patogenų dauginimosi. Kai kurie maiste atsirandantys patogenai, tokie kaip listerijos, gali atsirasti ir daugintis žemesnėje temperatūroje. Todėl optimaliausia stengtis išlaikyti savo šaldytuvo temperatūrą ties 4 laipsniais ar dar žemesnę.

4. Visuomet išlaikykite 4 laipsnių arba žemesnę temperatūrą

Kaip jau buvo minėta, jūsų šaldytuvo temperatūra turėtų išlikti apytiksliai 4 laipsniai arba žemesnė – tam, kad būtų užkirstas kelias bakterijų atsiradimui ir jų dauginimuisi. Jei maisto produktai yra laikomi kambario temperatūroje, tai sukuria labai palankias sąlygas įvairias ligas sukeliančioms bakterijoms pasidvigubinti kas 20 minučių, todėl minėtos temperatūros šaldytuve išsaugojimas padeda išvengti rimtų susirgimų ir skrandžio skausmų. Specialistai rekomenduoja įsigyti termometrą, kurio pagalba galėtumėte reguliariai stebėti savo šaldytuvo temperatūrą.

5. Tai yra šalčiausia vieta

Jei jūsų šaldytuve nėra ledukų gaminimo aparato, žemiausios lentynos galinė dalis bus pati šalčiausia šaldytuvo vieta. Kodėl? Šaldytuvo galinė dalis yra toliausiai nuo šilto oro, kuris patenka į šaldytuvą, kai mes atidarome jo duris. Ir kadangi šaltas oras leidžiasi žemyn, apatiniai šaldytuvo skyriai visuomet bus šaltesni. Tačiau jei jūsų šaldytuve yra ledukų gaminimo aparatas, tuomet vieta, kuri yra arčiausiai šaltų ledukų, jūsų šaldytuve bus šalčiausia. Atsižvelgdami į visą tai, jūs turėtumėte organizuotai ir tinkamai išdėlioti maisto produktus savo šaldytuve – mėsą ir pieno produktus laikant šalčiausiose šaldytuvo vietose, tokiu būdu išsaugant jų ilgesnį galiojimą.

6. Tai yra šilčiausia vieta

Kadangi šaldytuvo durys yra labiausiai veikiamos temperatūrų pokyčių, kuomet mes jas reguliariai atidarome ir uždarome, durys tampa pačia šilčiausia jūsų šaldytuvo vieta. Vietoje to, kad greitai gendančius produktus, tokius kaip kiaušiniai, jūs laikytumėte durelių lentynėlėse, jose pasirinkite laikyti produktus, kurie nereikalauja didelio šaldymo, pvz., kepimo aliejai, padažai, vaisiai, riešutų sviestas ar kt.

7. Du garintuvai – efektyvus pasirinkimas

Remiantis specialistų patarimais, skirti daugiau investicijų įsigyjant šaldytuvą, turintį du garintuvus, yra labai naudingas sprendimas, kuris gali padėti apsaugoti nuo išsiliejimo ir kvapų sklidimo iš šaldiklio į šaldytuvą. Du garintuvus turintys šaldytuvai gali sukurti du skirtingus klimatus: vieną, kuris yra tinkamas šaldikliui, ir kitą, kuris yra optimalus šaldytuvui.

8. Guminės durų tarpinės turi didelę įtaką

Guminės šaldytuvo ir šaldiklio durelių tarpinės, kurios yra matomos atidarius šaldytuvo ir šaldiklio dureles, vaidina labai svarbų vaidmenį išsaugant jūsų šaldytuve esančių maisto produktų šviežumą. Šaldytuvo durelių tarpinės padeda apsaugoti šaldytuvą nuo į jį iš aplinkos galinčio patekti šilto oro, kadangi po kiekvieno pasinaudojimo šaldytuvu užvėrus jo dureles, tarpinės jas hermetiškai užsandarina. Tačiau kadangi guminės tarpinės laikui bėgant apsineša nešvarumais, labai svarbu jas reguliariai valyti, o tuomet, kai matote, kad jos pakankamai nusidėvėjo – pakeisti naujomis. Tai galite padaryti patys arba kreiptis į šaldytuvų remonto specialistus.

9. Nešvarumai gali sutrumpinti šaldytuvo tarnavimo laiką

Turbūt ne kartą esate pastebėję ant savo šaldytuvo dugno kaupiantis įvairiems nešvarumams? Net jei jūs nesusimąstėte apie jų poveikį jūsų šaldytuvui, vis dėlto jie gali turėti didelės neigiamos įtakos šaldytuvo veikimui. Turėtumėte pasistengti reguliariai valyti savo šaldytuvą (ir ne tik jo dugną), tokiu būdu pašalindami įvairius nešvarumus ir priskretusias dėmes. Tai padės išsaugoti tinkamą temperatūrą šaldytuvo viduje, nesuvartojant daugiau elektros energijos nei iš tikrųjų reikėtų. Kadangi kondensatoriaus ritės (kurios išlaiko šaldymo skystį šaltą) dažniausiai būna paslėptos apačioje, reguliariai pašalindami besikaupiančius nešvarumus jūs užtikrinate jų efektyvų veikimą, kartu išsaugant tinkamą temperatūrą šaldytuvo viduje.

10. Šaldytuvo perpildymas gali sukelti problemų

Šaldytuvo perpildymas maisto produktais yra tiesiausias kelias į šaldytuve laikomų maisto produktų sugadinimą, kadangi tai gali užblokuoti oro įleidimo angas ir neigiamai paveikti oro cirkuliaciją, tokiu būdu šaltam orui gerokai sunkiau pasiekiant šaldytuve laikomus maisto produktus. Tačiau tai dar nėra viskas. Šaldytuvo perpildymas taip pat neigiamai paveikia ir šaldytuvo našumą, todėl padidėja suvartojamos elektros energijos sąnaudos, o tai reiškia, kad padidėja ir patiriamos išlaidos. Todėl vietoje to, kad savo šaldytuvą perpildytumėte ir jame laikytumėte visus turimus maisto produktus, turėtumėte pasidomėti, kurių maisto produktų nėra būtina laikyti šaldytuve.