Nors prasidėjęs kalendorinis pavasaris ir nedžiugina šiltėjančiais orais, artėjančios Velykos skubina gyventojus imtis generalinio namų švarinimo ir valyti net sunkiausiai prieinamus kampelius. Visgi, dažnam didysis namų tvarkymasis sukelia tikrą galvos skausmą ir rūpestį. Tačiau namų tvarkymasis iš pagrindų gali būti sklandus ir netgi padėti sutaupyti, jeigu tam bus ruošiamasi iš anksto ir sumaniai. Ekspertai pataria, kaip susiplanuoti namų tvarkymosi procesą, kad šis nepavirstų kančia, pavyktų sutaupyti ir pasitikti šiltėjančius orus švariuose namuose.
Prekybos tinklo „Maxima“ Pirkimų departamento direktorius Marius Tilmantas pastebi tendenciją, kad kovo mėnesį, pasibaigus žiemai, ir rugsėjį, po atostogų sezono, šokteli namų valymo priemonių paklausa. Atliepiant gyventojų įpročius, minėtais mėnesiais prekybos tinkle kasmet organizuojama „Švaros mugė“, kuri suteikia galimybę buitinės chemijos ir kitų švaros prekių įsigyti pigiau.
„Prekybos tinklo asortimente yra apie 2 tūkst. buitinės chemijos ir kitų švaros prekių. Nuolat užtikriname, kad mūsų parduotuvių lentynose pirkėjai rastų visas priemones, skirtas švarai namuose palaikyti: nuo indaplovės priežiūros priemonių, skalbiklių iki langų valiklių ir t.t. Kaip ir kasmet, šį pavasarį skelbiame „Švaros mugę”, kai įvairiausių buitinės chemijos ir kitų tvarką namuose padedančių palaikyti prekių siūlome įsigyti už itin palankią kainą. Tai galimybė pirkėjams sumaniai ir taupiai pasirūpinti reikiamų priemonių atsargomis ilgam – didesnės talpos pakuotėse“, – pasakoja M. Tilmantas.
Nuomonės formuotoja ir projekto „Susitvarkyk“ kūrėja Toma Šokelė, kalbėdama apie tvarkymąsi, antrina M. Tilmantui teigdama, kad įsigyjant švaros prekes didesniais kiekiais ne tik pasilengviname kasdienę buitį, bet ir dažnu atveju sutaupome: „Pildydama savo buitinės chemijos ir kitų švaros priemonių namams atsargas visuomet stengiuosi rinktis didesnį kiekį, nes taip galiu sutaupyti. Negana to, galiu jaustis rami, kad ilgą laiką priemonių nepritrūksiu – juk įvairias priemones naudojame kasdien”.
Ekspertų teigimu, didelės švaros priemonių pakuotės dažnu atveju atneša ne tik finansinę naudą, bet taip pat yra draugiškesnės aplinkai. Priemonių užtenka ilgesniam laikui, tad mažėja ir išmetamų plastiko pakuočių kiekis.
T. Šokelė priduria, kad pavasaris – tinkamiausias metas valymo darbams, kai į namus norisi įsileisti daugiau gaivos ir švaros bei dalijasi trimis esminiais patarimais, kurie palengvins tvarkymąsi ir padės sutaupyti ne tik laiko, bet ir pinigų.
1. Susidarykite darbų sąrašą
Pasak projekto „Susitvarkyk“ įkūrėjos, bene pagrindinė namų tvarkymosi taisyklė – kruopštus darbų planavimas. Sumaniai planuojant, namai bus ne tik prižiūrėti, pavyks švarą palaikyti ilgiau, bet ir dienotvarkėje atsiras daugiau laisvo laiko.
„Rekomenduočiau nesiimti visų darbų vienu metu. Tarkime, įpusėjus tvarkyti spintą, imatės šveisti vonią – toks blaškymasis nėra produktyvus. Visi namų kampai bus paliesti, tačiau džiuginančių rezultatų pasiekti bus sunkiau, o užbaigti darbus iki galo gali sutrukdyti ir nuovargis. Verčiau iš anksto susiplanuokite ir įvertinkite laiko sąnaudas, kiek kuris darbas trunka, kas tuos darbus atliks, kokios švaros priemonės bei prietaisai bus reikalingi. Patariu sąraše namus suskirstyti lokacijomis – tokiu būdu tvarkymasis vyks kur kas sistemingiau“, – pataria ekspertė.
T. Šokelė priduria, jog nereikėtų persistengti ir per vieną dieną užsimoti atlikti visus namų ruošos darbus. Verčiau pasidarykite nuoseklų darbų sąrašą ir juo vadovaukitės: „Susiplanuokite, kada skirsite laiko valyti dulkes, sienas, o kada – langus ir t.t. Taip pat galite nusimatyti, kada skirsite laiko virtuvės ir vonios spintelių, spintų revizijai, susitvarkyti terasą ar balkoną. Jeigu nenorite pavasarinės tvarkos paversti varginančia, planuokite ją ir išvenkite chaoso, kuris sukelia stresą. Pavasaris turi tris mėnesius, tad galbūt verta paskirti po vieną savaitgalį per mėnesį didesniam ir atidesniam tvarkymuisi, vietoje susikoncentravimo į sunkiau įveikiamus nešvarumus vienu ypu“.
2. Priemones naudokite pagal paskirtį
Tvarkant namus būtina atkreipti dėmesį ir į tai, kokius paviršius ruošiamasi valyti ir švarinti bei rinktis tokias priemones, kurios būtent jiems ir tiks. Naudojant namų švaros priemones svarbu paisyti nurodytų jų naudojimo instrukcijų.
„Kiekviena priemonė turi savo paskirtį. Todėl svarbu, kad valymo priemonės būtų naudojamos pagal gamintojų nurodytas instrukcijas. Trumpai ant paviršiaus laikoma priemonė neduos rezultato, o palaikyta per ilgai gali pakenkti. Taip pat tarpusavyje nemaišykite valymo priemonių. Medinėms grindims netiks priemonės plytelėms valyti, o marmurą teks prižiūrėti kitaip nei akmens masės paviršius“, – atkreipia dėmesį T. Šokelė.
Projekto „Susitvarkyk“ kūrėja ragina atkreipti dėmesį ne tik į pamėgtas namų švarinimo priemones, bet ir drąsiai eksperimentuoti bei išbandyti ką nors naujo ir inovatyvaus, pavyzdžiui, išbandyti ekologiškus bei sertifikuotus valymo mišinius.
Ekspertė sako, kad jie gali būti tokie pat efektyvūs, kaip ir įprastai naudojamos valymo priemonės: „Buitinės chemijos gamintojai jau kuris laikas ėmėsi pokyčių ir naudoja perdirbto plastiko pakuotes, gamtai draugiškesnius valymo priemonių ingredientus, pavyzdžiui, iš augalinių, atsinaujinančių šaltinių. Noriu paskatinti nelikti abejingiems ir patiems jas išbandyti, jei to dar nepadarėte. Nustebsite, kad jos gali būti lygiai tokios pat efektyvios“.
3. Apgalvokite pirkinius
Parduotuvių lentynose galima rinktis iš didelės gausos įvairiausių švaros priemonių, tačiau svarbu ne tik įsigyti jas pigiau, bet ir protingai pasirinkti tinkamą jų kiekį. T. Šokelė teigia, jog pravartu skaičiuoti sunaudojamas priemones, kad apsipirkimas taptų sumanesnis ir praktiškesnis, o reikiamų švaros priemonių namuose užtektų ilgam.
Didelės švaros priemonių pakuotės – puikus sprendimas norint ne tik sutaupyti, bet ir vesti aplinkai draugiškesnį namų ūkį. Pasak ekspertės, rinkdamiesi didesnes pakuotes mažiau teršiame aplinką, sutaupome ir pasirūpiname švaros priemonių atsargomis ilgam.
„Ilgainiui pastebėjau, kad švaros priemones perku du kartus per metus, rudenį ir pavasarį. Man svarbu pasirinkti ne tik kokybiškas ir veiksmingas priemones, bet ir sutaupyti, todėl pirkinius planuoju, neretai pasinaudoju patraukliais pasiūlymais. Taip pat stengiuosi paskaičiuoti, kiek ir kokių priemonių buityje sunaudoju ir pasirūpinti būtent reikiamu kiekiu. Tarkime, paskaičiuoju, kiek indaplovių tablečių per mėnesį sunaudojame namuose ir šį skaičių padauginu tiek, kad užtektų norimam laikotarpiui. Lygiai taip pat apskaičiuoju ir drabužių skalbiklių ir kitų priemonių suvartojimo kiekį. Jeigu tik atsiranda galimybė sutaupyti ir įsigyti jau išbandytas, mėgiamas priemones už palankesnę kainą – pasinaudoju pavasario pasiūlymais“, – patirtimi dalinasi T. Šokelė.
Apie prekybos tinklą „Maxima“
Tradicinės lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ stiprybės – mažos kainos ir platus, ypač lietuviškų prekių, pasirinkimas. Tinklą valdanti bendrovė „Maxima LT“ yra didžiausia lietuviško kapitalo įmonė, viena didžiausių mokesčių mokėtojų bei didžiausia darbo vietų kūrėja šalyje. Šiuo metu Lietuvoje veikia daugiau nei pustrečio šimto „Maximos“ parduotuvių, kuriose dirba apie 12 tūkst. darbuotojų ir kasdien apsilanko daugiau nei 400 tūkst. klientų.
Pranešimą paskelbė: Inga Razmaitė, UAB Headline agency