Ličiai – tropinis vaisius, pasižymintis švelnia tekstūra ir vynuoges bei kriaušes primenančiu skoniu. Ličiai yra universalus vaisius, jais dažnai gardinamos salotos, desertai, kokteiliai, glotnučiai bei padažai. Visgi, tiems, kurie su šiuo vaisiumi pažįstami mažiau, – pravartu žinoti kelias taisykles: kaip jį nulupti, paruošti bei valgyti. Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, sako, kad pirkėjai egzotinius vaisius ragauja drąsiai, o ličiai dažnai pastebimi pirkinių krepšeliuose.
Kilę iš Azijos
„Susidomėjimas egzotiniais vaisiais kasmet auga. Pastebime, kad pirkėjai, grįžę iš įvairių kelionių, paragavę įmantresnių ingredientų ar patiekalų, juos stengiasi pritaikyti ir savo virtuvėje, praturtinti mėgstamus ar išbandyti dar negamintus receptus. Būtent todėl, matydami paklausą, esame paruošę pačių įvairiausių vaisių asortimentą, pradedant mangais, ananasais ir baigiant iš tolimojo Madagaskaro atvykusiais ličiais“, – teigia V. Budrienė.
Jolanta Sabaitienė, prekybos tinklo „Iki“ vaisių ir daržovių ekspertė, sako, kad ličiai yra kilę iš Kinijos. Šie vaisiai Kinijoje auginami daugiau nei 4000 metų. Ličiai yra labai nedideli – dažniausiai jie sveria apie 20 gramų. Azijoje šis vaisius vadinamas „vaisių karaliumi“, nes jame gausu maistinių medžiagų: jo įtraukimas į racioną gali padėti stiprinti imuninę sistemą, reguliuoti kraujospūdį ir gerinti širdies bei kraujagyslių sveikatą. Ličiuose gausu augalinės kilmės baltymų, pektinų, magnio, kalio bei vitamino C. Be to, kadangi ličiai iš išvaizdos šiek tiek primena braškes – Kinijoje ličiai laikomi romantikos ir meilės simboliu.
Pasak vaisių ekspertės, norint išsirinkti skaniausius ličius, reikėtų dėmesį atkreipti į kelis dalykus. Pirmiausiai, nykščiu paspausti odą, jeigu vaisius prinokęs, jis turėtų būti šiek tiek minkštas. Ličius prieš valgant reikėtų nulupti, o lukštą ir kauliuką išmesti.
„Šiuos vaisius patogu lupti tiesiog pirštais. Ličiai turėtų nusilupti paprastai, kaip apelsinai. Galiausiai nuluptus ličius įpjaukite peiliu per pusę ir išimkite kauliuką“, – pasakoja J. Sabaitienė.
Dera ir prie sūrių, ir prie mėsos
Ličiai dažnai valgomi kaip užkandis. Visgi, kulinarijoje jie gali būti panaudoti kur kas plačiau. Pavyzdžiui, jie puikiai dera prie įvairiausių sūrių. O ypač ožkos ar čederio. Ličiai dedami į šviežių vaisių salotas. Jie puikiai dera su bananais, kokosais, mangais, pasifloromis ar ananasais, citrusiniais vaisiais, imbieru. Ličiais galima gardinti ir įvairiausius pusryčių patiekalus: avižinę košę, granolą, pusryčių kokteilius. Azijoje ličiai arba jų sultys dažnai dedamos į įvairiausius padažus, kurie yra derinami prie pikantiškų patiekalų, pavyzdžiui, vištienos ar įvairiausios rūšies žuvies bei jūros gėrybių.
Gana dažnai iš šių vaisių gaminamas ličių sirupas. Jis ruošiamas labai paprastai – ličiai paprasčiausiai verdami su vandenyje su cukrumi. Ličių sirupas yra puikus kokteilių, arbatos ir kitų gėrimų saldiklis. Jis taip pat dažnai naudojamas paskaninti ledus ar šerbetus. Be to, jie puikiai dera ir su vanile ar šokoladu, sako J. Sabaitienė ir dalijasi net trimis išskirtinio skonio receptais, kuriuose išradingai panaudosite ličius.
Krevečių ir ličių salotos
Jums reikės:
500 g didelių virtų krevečių
Saujos šviežių mėtų lapų
Saujos šviežių kalendros lapų
20 nuluptų, perpjautų per pusę ličių
150 g saulėgrąžų daigų
Didelės saujos skrudintų žemės riešutų
Pusės susmulkinto svogūno
Padažui:
Čili pipiro
1 valgomojo šaukšto rudojo cukraus
Kelių žaliųjų citrinų sulčių
2 šaukštelių žuvies padažo
Pagaminimas:
Pirmiausiai pagaminkite padažą: susmulkinkite čili pipirus, sudėkite likusius ingredientus ir viską išmaišykite. Krevetes, mėtas, kalendras, ličius, daigus ir pusę žemės riešutų sumaišykite su padažu. Viską sudėkite į lėkštę, apibarstykite likusiais riešutais ir svogūnais.
Lašiša su ličiais ir žalumynais
Jums reikės:
Šlakelio žuvies padažo
3 šaukštelių cukraus
Kelių gabalėlių lašišos filė
3 šaukštų aliejaus
Nedidelio smulkiai supjaustyto agurko
20 nuluptų ir supjaustytų ličių
Saujos kalendros lapelių
Saujos baziliko lapelių
2 čili pipirų
1/3 plonais griežinėliais supjaustyto raudonojo svogūno
2 šaukštų žaliųjų citrinų sulčių
Pagaminimas:
Pirmiausiai pasiruoškite marinatą lašišai: sumaišykite žuvies padažą ir 2 šaukštelius cukraus. Lašišą dėkite į marinatą ir apie 10 minučių palaikykite šaldytuve. Keptuvėje įkaitinkite aliejų ir kepkite lašišą iš abiejų pusių, kol ji gražiai apskrus. Dubenyje sumaišykite agurkus, ličius, kalendrą, baziliką, čili ir svogūnus. Ant viršaus padėkite lašišos gabalėlius. Galiausiai nedideliame indelyje sumaišykite žaliųjų citrinų sultis, žuvies padažą ir likusį cukrų. Gautą padažą supilkite ant salotų ir mėgaukitės.
Egzotinių vaisių kokteilis:
Jums reikės:
2 didelių mangų
2 kivių
1 drakono vaisiaus
3 ličių
150 ml augalinio gėrimo
8 ledo kubelių
Pagaminimas:
Visus vaisius nulupkite ir supjaustykite pagal duotus patarimus taip, kad jums liktų tik minkštoji, valgoma vaisių dalis. Į elektrinį smulkintuvą suberkite paruoštus vaisius, ledo kubelius ir supilkite augalinį gėrimą. Trinkite tol, kol masė taps itin glotni ir vientisa. Skanaus!
Pranešimą paskelbė: Gabrielė Valaitytė, UAB „Publicum”