Sveikata

33-ejų metų sūnaus netekusio tėvo sprendimas donoro laukusiems žmonėms taps tiltu į gyvenimą ir sveikatą

Rugsėjo 8 d. vakare Vilniaus universiteto ligoninėje (VUL) Santaros klinikose registruotas 33 m. donoras. Kiekvieno, ypač jauno, žmogaus išėjimas artimiesiems yra didžiulė netektis. Vis dėlto ir neapsakomo skausmo akimirka gali tapti tiltu į gyvenimą – mirusiojo organai gali išgelbėti ne vieno žmogaus gyvybę.

Po pokalbių su gydytojais sutikimą transplantuoti sūnaus organus pasirašė mirusiojo tėtis. Recipientai ir jų artimieji jam bus dėkingi visą gyvenimą.

Medikai po kruopščių tyrimų nustatė, kad transplantuoti tinkami donoro inkstai, kepenys, ragenos ir kaulinis audinys.

Inkstai dar šiandien VUL Santaros klinikose bus persodinti dviem tinkamiausiems recipientams. Ragenos ir kaulinis audinys kol kas bus saugomi Audinių banke. Bus paimta ir kaulinio audinio

Donoro kepenų transplantacija bus atliekama Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės (LSMUL) Kauno klinikose. Medikai padarys viską, kad būtų išgelbėta 60 m. amžiaus recipientės gyvybė.

Gelbėja gyvybes

Kepenų transplantacijos Lietuvoje atliekamos jau daugiau nei 20 metų ir yra viena iš prioritetinių  LSMUL Kauno klinikų ir VUL Santaros klinikų veiklos sričių. Transplantacijų proceso nenutraukė ir COVID-19 pandemija.

Pasak Kauno klinikų Gastroenterologijos klinikos vadovo prof. Juozo Kupčinsko, kepenys transplantuojamos nustačius jose negrįžtamus pakitimus arba sergant kepenų vėžiu, tad tokia operacija dažnai yra vienintelis gyvybę gelbstintis gydymo metodas.

Kauno klinikų Chirurgijos klinikos Kasos, kepenų ir tulžies latakų chirurgijos skyriaus vadovas doc. Tomas Vanagas pabrėžia, kad kepenų transplantacijos – vienos sudėtingiausių pilvo operacijų.

„Svarbi ne vien procedūra, bet ir paciento paruošimas prieš operaciją, jo būklės stebėjimas operacijos ir anestezijos metu ir paciento pooperacinis gydymas. Visi šie procesai – sudėtingi ir reikalauja ypatingo gydytojų profesionalumo“, – sako doc. T. Vanagas.

Darnaus medikų komandos darbo rezultatas

Sėkminga kepenų transplantacija – daugiadalykės komandos darbo rezultatas. Šioje komandoje dirba abdominalinės chirurgijos gydytojai, kraujagyslių chirurgai, anesteziologai reanimatologai, po operacijos ligoniu rūpinasi intensyviosios terapijos gydytojai ir gastroenterologai.

Prie transplantacijos proceso sėkmės prisideda organų donorų ir transplantacijų koordinatoriai, dirbantys Kauno ir Santaros klinikose bei Nacionaliniame transplantacijos biure (NTB) prie Sveikatos ministerijos.

Šiais metais Lietuvoje atlikta jau 16 kepenų transplantacijų, 12 iš jų – Kauno klinikose, 4 – Santaros klinikose.

Kepenų persodinimo šiuo metu laukia yra 34 aktyvūs recipientai, iš jų – 2 vaikai.

Transplantacijos neįmanomos be donorystei pritariančių žmonių. Palaikyti donorystės idėją kviečiame kiekvieną pilnametystės sulaukusį Lietuvos gyventoją. Tai padaryti galite pasirašę sutikimą Donoro kortelei gauti internetu ntb.lt, taip pat gydymo įstaigose ir „Eurovaistinės“ vaistinėse.

NTB informacija

Kauno klinikų archyvo nuotr.

Pranešimą paskelbė: Sigita Inčiūrienė, Nacionalinis transplantacijos biuras
33-ejų metų sūnaus netekusio tėvo sprendimas donoro laukusiems žmonėms taps tiltu į gyvenimą ir sveikatą