Sveikata

Asmenys, skiepyti nuo tymų, neišskiria viruso į aplinką

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai primena, kad tymų infekcijos šaltinis – tik sergantis žmogus, kuris tymų virusą į aplinką išskiria 4–5 dienos iki ir 4 dienos po  išbėrimo. Asmenys, paskiepyti nuo tymų, viruso į aplinką neišskiria ir kitų asmenų negali užkrėsti.  

Taip pat ULAC medikai primena moterims, planuojančioms nėštumą ir nežinančioms, ar buvo skiepytos nuo tymų,  ar vaikystėje sirgo šia infekcine liga, kreiptis į savo šeimos gydytoją ir pasitikrinti, ar jos turi imunitetą prieš tymų infekciją, o pasiskiepijus – ne mažiau nei mėnesį – nepastoti.

Ilgalaikis imunitetas nuo tymų  susidaro po dviejų  įskiepytų kombinuotos tymų, epideminio parotito, raudonukės (MMR) vakcinos dozių.

Kas gali skiepytis tymų vakcina ,,Priorix‘‘ PSDF biudžeto lėšomis:

  • Vaikai, kurie nebuvo paskiepyti dėl tam tikrų priežasčių pagal vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių.
  • Kontaktiniai asmenys, kurie buvo sąlytyje su sergančiuoju tymais, skiepijami viena ,,Priorix‘‘ vakcinos doze.
  • Kontaktinių asmenų sąrašą sudaro visuomenės sveikatos specialistas, gavęs pranešimą apie tymų ligos atvejo įtarimą.
  • Asmuo, žinantis, kad buvo kontakte su sergančiuoju ir dėl tam tikrų priežasčių neįtrauktas į kontaktinių asmenų sąrašą, gali kreiptis į teritorinį visuomenės sveikatos departamentą.

Savo arba darbdavio lėšomis turėtų pasiskiepyti:

  • Asmenys, kurie nežino ar buvo skiepyti nuo tymų.
  • Asmenys, kurie buvo skiepyti viena tymų vakcinos doze.
  • Asmenys, nesirgę tymais.

Tymai – tai ūminė, itin užkrečiama infekcija plintanti oro lašeliniu būdu bei per kvėpavimo takų sekretais suterštas rankas ar kitus aplinkos daiktus. Pasak Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO), šių metų sausį iš viso užregistruota 18 112 susirgimų tymais. Daugiausia susirgimų tymais registruota Ukrainoje, Kazachstane, Sakartvele, Rumunijoje,  Prancūzijoje,  Rusijoje, Jungtinėje Karalystėje, Slovakijoje, Italijoje ir kt.

PSO duomenimis, prieš pradedant vakcinaciją iki 1980 m. pasauliniu mastu, kiekvienais metais buvo registruojama 2,6 mln. mirčių. Didžiausias mirštamumas registruojamas jaunesnių nei penkerių metų amžiaus vaikų grupėje.

Dažniausiai užduodamus klausimus apie tymus rasite čia.

Daugiau informacijos apie tymus skaitykite čia.

Viešą paskaitą apie tymus žiūrėkite čia.

Pranešimą paskelbė: Gintarė Bazevičiūtė, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras