Vasarai įpusėjus ir prasidėjus atostogų sezono įkarščiui, nemaža dalis poilsiautojų skrenda į svečias šalis ir išsinuomotu automobiliu po jas keliauja. Tiesa, keliautojams tenka ir naujos pareigos bei atsakomybės, nes išvykstama nuomotu automobiliu, kuris gali atnešti naujų ir kur kas didesnių išlaidų, nei planavote.
Automobilių nuomos įmonės „Kertušas“ ir draudimo bendrovės „Gjensidige“ ekspertai pataria prieš išvykstant į kelionę patikrinti keletą svarbiausių su nuoma susijusių aspektų, kurie gali sukelti neplanuotų išlaidų ir sutrikdyti poilsį.
1. Atidžiai rinkitės nuomotoją
„Kertušo“ vadovas Kęstutis Dapkevičius teigia, kad pirmiausia reikėtų rinktis ir įvertinti ne automobilį, bet įmonę, iš kurios jį nuomositės.
„Nepatingėkite ir paskaitykite klientų atsiliepimus, susirinkite informaciją apie jos patikimumą, atsakingumą, požiūrį į klientus. Nuo to priklausys, kaip jūs būsite aptarnaujami, kiek sąžiningi yra nuomotojai ir kaip su jumis bus elgiamasi iškilus problemoms“, – pasakojo automobilių nuomos įmonės vadovas.
2. Skaitykite nuomos sutartis
Draudimo bendrovės „Gjensidige“ Žalų departamento vadovė Baltijos šalims Viktorija Katilienė siūlo peržvelgti pagrindines nuomos sutarties sąlygas – ką įsipareigoja nuomos įmonė, o ką privalo padaryti pats automobilio nuomininkas įvykus eismo įvykiui.
„Žinokite savo teises ir pareigas – jas reikėtų išsiaiškinti prieš perimant automobilį savo žinion. Pasiaiškinkite, ką konkrečioje šalyje turėtumėte daryti, įvykus smulkesniam ar didesniam eismo įvykiui, kokios pagalbos galite sulaukti iš nuomotojo. Neretais atvejais į šiuos klausimus pradedama gilintis jau įvykus eismo įvykiui, ir tai sukelia nemažai netikėtumų ir nesusipratimų, nes tvarka skirtingose šalyse gali būti skirtinga. Nereikėtų tikėtis, kad užsienyje klausimai sprendžiami taip pat, kaip Lietuvoje. Todėl išsiaiškinkite, kokia kalba ir su kuo reikia susisiekti, įvykus eismo įvykiui ar sugedus automobiliui“, – įspėjo V. Katilienė.
3. Atidžiai apžiūrėkite esamus defektus
„Kertušo“ vadovas sako, kad pasiimant nuomotą automobilį būtina atidžiai jį apžiūrėti ir dokumentuose pažymėti esamus defektus.
„Lietuvoje įprasta, kad defektus sužymi nuomojanti įmonė, tačiau užsienyje pažymėti pastebėtus įbrėžimus, įlenkimus, kitus trūkumus turi pats nuomininkas, todėl svarbu pačiam užpildyti pridedamą defektų lapą, antraip galite tapti ir buvusių defektų kaltininku, o už tai teks susimokėti“, – įspėja K. Dapkevičius.
4. Išsiaiškinkite, kokios būklės automobilį reikės grąžinti
Automobilius nuomojančios įmonės vadovas pataria dar prieš leidžiantis į kelionę išsiaiškinti, kaip ir kur grąžinti automobilį, kiek jame dabar yra degalų, kokios būklės jis turi būti grąžinant – ar reikia išvalyti saloną, nuplauti automobilį, ar reikia įpilti kuro, ar galima palikti pustuštį kuro baką.
„Nuomojamo automobilio paėmimo ir atidavimo vietos gali skirtis – tiksliai žinokite, kada ir kur jį turėsite palikti, kam perduoti raktelius ir su kuo reikės apžiūrėti automobilio būklę. Pasitaiko situacijų, kuomet grąžinant automobilį kyla ginčų dėl defektų, nubrozdinimų, įlenkimų ir t.t.“, – pasakoja K. Dapkevičius.
5. Išsiaiškinkite draudimo sąlygas
Draudimo bendrovės „Gjensidige“ žalų vadovė pataria būti itin atidiems, renkantis nuomoto automobilio draudimą.
Pirmiausia V. Katilienė siūlo išsiaiškinti, kokia yra draudimo franšizė, t.y. kokią sumą gali tekti susimokėti pačiam, jei automobiliui bus padaryta žala.
„Neretai užsienyje galime iš nuomotojo išgirsti, kad yra pilnas draudimas, tačiau klientas neįspėjamas apie franšizės dydį. O kelionės pabaigoje už nedidelius įbrėžimus gali tekti susimokėti pačiam. Todėl svarbu tiksliai išsiaiškinti, koks yra automobilio draudimo paketas ir kas įeina į jūsų mokamą kainą. Norint išvengti papildomų ginčų, užsienyje rekomenduojama įsigyti pilną draudimo paketą be franšizės“, – pataria draudimo ekspertė.
Ji atkreipė dėmesį, kad nuomojantis automobilį ne tiesiogiai iš nuomos įmonės, o per tarptautinį tarpininką, gali susiklostyti situacija, kai iš tarpininko įsigyjamas pilnas draudimo paketas , o vietinė įmonė teigia, kad jis negalioja.
6. Platesnis draudimo paketas – daugiau ramybės
„Kertušo“ vadovas K. Dapkevičius sako, kad vairuojant užsienyje yra kur kas daugiau grėsmių apgadinti nuomotą automobilį, todėl išvykstantiems atostogautojams pataria netaupyti draudimui.
„Verčiau sumokėti šiek tiek daugiau už pilną draudimo paketą nei vėliau papildomai mokėti už atsiradusius smulkius defektus. Mūsų vairuotojams gana nelengva vairuoti siauromis lenktomis Italijos ar Graikijos gatvelėmis, kuriose automobiliai vos prasilenkia. Be to, pietų šalyse keliai yra kur kas prastesni nei mūsų šalyje, todėl įbrėžti ar įlenkti automobilį važiuojant ar parkuojantis yra kur kas daugiau šansų nei vairuojant Lietuvoje. Patarčiau verčiau apsisaugoti platesniu draudimu, kad nebūtų kaip liaudies patarlėje – „šykštus moka du kartus“, – pataria K. Dapkevičius.
7. Numatykite papildomas išlaidas parkavimui
Pasak draudimo ekspertės Viktorijos Katilienės, planuojantiems nuomotis automobilį svarbu iš anksto įvertinti saugaus parkavimosi galimybes. „Dažnai tokios aikštelės yra mokamos, ypač didmiesčiuose. Tačiau palikę automobilį saugioje vietoje, išvengsite vagysčių ir galimų apgadinimų“, – pataria draudimo žalų ekspertė.
Pranešimą paskelbė: Kristina Jugulytė, PR Service