Kultūros ministerija kartu su Sveikatos apsaugos ministerija pradeda įgyvendinti Socialinio recepto projektą, kuris vyks 13-oje Lietuvos savivaldybių.
Šįmet projektas bus vykdomas Vilniaus m., Kauno m., Rokiškio raj., Visagino m., Anykščių raj., Panevėžio m., Klaipėdos m., Telšių raj., Marijampolės raj., Biržų raj., Druskininkų m., Tauragės raj., Šiaulių m. savivaldybėse. Artimiausiu metu Centrinė projektų valdymo agentūra skelbs kvietimą įstaigoms teikti projektų įgyvendinimo planus siūlant paslaugas pagal Socialinio recepto projektą.
Potencialiems paslaugų teikėjams buvo surengtas informacinis seminaras, kuriame Kultūros ministerijos, Higienos instituto, Vilniaus visuomenės sveikatos biuro ir Centrinės projektų valdymo agentūros atstovai pristatė dalyvavimo projekte sąlygas, atrankos kriterijus, reikalavimus pareiškėjams. Iš viso projektams skirta beveik 250 tūkst. eurų. Su planuojamo Socialinio recepto projekto kvietimo teikti projektų įgyvendinimo planus finansavimo sąlygų aprašu galima susipažinti čia.
Socialinio recepto projektas skirtas pagyvenusiems žmonėms, patiriantiems vienišumo jausmą ar turintiems psichologinių problemų. Programos tikslas – skatinti šių žmonių įsitraukimą į socialinį gyvenimą, didinti jų laisvalaikio užimtumą, mažinti vienišumą ir, įtraukiant į kultūrines ir menines veiklas, gerinti psichikos sveikatą.
Pernai bandomoji Socialinio recepto iniciatyva vykdyta Kauno, Šiaulių ir Vilniaus miestuose bei Klaipėdos rajone. Bandomajame projekte dalyvavo Kultūros ministerijai pavaldžios kultūros ir meno įstaigos (muziejai, bibliotekos, scenos meno įstaigos), teikdamos nemokamas tikslinei grupei pritaikytas kultūros ir meno paslaugas. Bandomajame projekte dalyvavo 21 įstaiga, iš viso pasiūliusi beveik 60 veiklų.
Kaip informavo Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus generalinio direktoriaus pavaduotoja parodoms ir edukacijai Jolanta Jurašienė, bandomojoje „Socialinio recepto“ iniciatyvoje muziejus dalyvavo su penkiais Vilniuje esančiais ekspoziciniais padaliniais – Radvilų rūmų dailės muziejumi, Nacionaline dailės galerija, Taikomosios dailės ir dizaino muziejumi, Vytauto Kasiulio dailės muziejumi, Vilniaus paveikslų galerija. Kiekviename padalinyje sukurta arba naujai pritaikyta nuo 2 iki 6 senjorams skirtų edukacinių užsiėmimų. Iš viso juose dalyvavo 1414 per šią programą atėjusių senjorų. Jie gausiausiai lankė Taikomosios dailės ir dizaino muziejaus užsiėmimus, antroje vietoje – Nacionalinė dailės galerija.
Bandomojoje „Socialinio recepto“ iniciatyvoje aktyviai dalyvavo ir Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus. Pasak socialinių ir kultūrinių projektų koordinatorės Rūtos Klevaitės, muziejuje ir jo padaliniuose organizuota 15 ekskursijų, kuriose dalyvavo apie 150 senjorų. A. ir P. Galaunių namuose-muziejuje vyko 22 dailės užsiėmimai (apie 250 dalyvių); M. K. Čiurlionio dailės galerijoje – 17 dailės terapijos užsiėmimų (apie 200 dalyvių).
Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos atstovų teigimu, tarp vykdytų veiklų didelio susidomėjimo sulaukė meninis edukacinis užsiėmimas „Vienas antspaudas“, kuris supažindino su monotipija – spaudos technologija, leidžiančia kurti unikalius antspaudus. Dalyviai galėjo pramokti šios technikos ir kurti savo ekslibrisus. „Veiklos ne tik suteikė senjorams galimybę mokytis ir tobulėti, bet ir sukūrė prasmingas socializacijos galimybes. Mūsų įstaigos patirtis rodo, kad tokios iniciatyvos yra itin svarbios ir naudingos senjorų bendruomenei, jos skatina aktyvų gyvenimo būdą, mokymąsi ir savęs tobulinimą visą gyvenimą“, – apibendrino Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji bibliotekos vyr. metodininkė Evelina Kvietkienė.
Kaip veikia Socialinio recepto schema, galite susipažinti čia.
Pranešimą paskelbė: Ramūnas Korsakas, Lietuvos Respublikos kultūros ministerija