Kiauliena mėgstama visame pasaulyje, nes ją nesunku pagaminti ir derinti su skirtingais garnyrais. Vartojama saikingai ir paruošta be papildomų riebalų ši mėsos rūšis gali turėti ir teigiamą naudą mūsų organizmui. Sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė sako, kad kiaulienoje, daugiau nei kitose mėsos rūšyse, yra B grupės vitaminų, kurie reikalingi bendrai savijautai ir gerai nervų sistemos veiklai palaikyti. Tuo tarpu prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva pastebi, kad mėsos skyriuje kiauliena išlieka bene populiariausiu pirkėjų pasirinkimu, tad akcijų metu rekomenduoja jos įsigyti kiek daugiau ir užsišaldyti. Dabar puikus metas sutaupyti ir pasinaudoti specialia nuolaida, nes lapkričio 7–13 d. kiaulienos sprandinės be kaulo „Rimi“ parduotuvėse galima įsigyti 39 proc. pigiau.
Skirtingos kiaulienos dalys – skirtingai ir riebios
Nors kiaulienos mitybos specialistai, kaip ir kitos raudonos mėsos, nesiūlo skanauti kasdien, tačiau „Rimi“ sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė įsitikinusi, kad visiškai jos išbraukti iš mitybos raciono nėra tikslo.
„Kiauliena vertinga dėl baltymų, kurie svarbūs raumenų, odos, plaukų ir daugelio kitų audinių formavimuisi ir atstatymui. Taip pat šioje mėsoje yra geležies, cinko, kalio, seleno ir eilė vitaminų: A, D bei B grupės vitaminų, kurie reikalingi bendrai savijautai ir gerai nervų sistemos veiklai palaikyti. Lyginant su jautiena ar aviena, ši mėsos rūšis turi ir daugiau tiamino (B1 vitaminas). Kiaulienoje yra ir kreatino, kuris randamas būtent raudonoje mėsoje. Šis elementas – svarbus energijos šaltinis raumenims“, – apie kiaulienos naudą pasakoja gydytoja.
Tačiau kiauliena, lyginant su baltos mėsos rūšimis, turtingesnė sočiaisiais riebalais – tai maisto komponentas, didinantis širdies ir kraujagyslių ligų riziką. Todėl gaminti kiaulieną gydytoja dietologė pataria be pridėtinių riebalų, o sveikatai palankiausias jos ruošimo būdas – virimas, troškinimas, kepimas orkaitėje arba karšto oro gruzdintuvėje.
Taip pat labai svarbu atkreipti dėmesį į pasirinktą kiaulienos dalį, mat jos pasižymi skirtingu riebumu. „Kiaulienos išpjova, kumpis ir nugarinė – liesesnės. Kiek daugiau riebalų yra kiaulienos sprandinėje, mentėje ir šonkauliuose, o riebiausi – lašiniai bei šoninė. Į tai svarbu atsižvelgti sergantiems tam tikromis ligomis, turintiems viršsvorio problemų“, – primena gydytoja dietologė dr. E. Gavelienė.
Kokybiškos kiaulienos galima įsigyti vos už keletą eurų
Mėsos pasirinkimas prekybos centruose išties platus, tačiau „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva pasakoja, kad lietuviai daugiausia įsigyja kiaulienos. Tai nestebina, nes iš kiaulienos galima pasigaminti daugybę patiekalų, ją paprasta paruošti ir derinti su kitais ingredientais. Be to, pirkėjų negąsdina ir šios mėsos kaina: kokybiškos smulkintos arba nepjaustytos kiaulienos gabalą galima įsigyti vos už keletą eurų.
„Kiaulienos asortimentas visais metų laikais itin platus: galima rinktis fasuotas ir sveriamas, įvairaus dydžio ir riebumo mėsos dalis, o ieškantiems sveikatai palankiausių variantų, reikėtų ieškoti liesiausių – išpjovos, kumpio ir nugarinės. Rudenį ir žiemą daugiau gaminama namuose, tad į pirkėjų krepšelius dažniau, nei vasarą keliauja smulkinta kiauliena, kuri yra vienas iš pigiausių mėsos pasirinkimų“, – pastebi O. Suchočeva.
Renkantis šviežią kiaulieną parduotuvėje komercijos operacijų vadovė pataria atkreipti dėmesį į jos spalvą, tekstūrą bei kvapą: „Kiauliena turėtų būti šviesiai rausvos spalvos, ne per tamsi ir jokiu būdu ne papilkėjusi. Mėsos kvapas turėtų būti malonus, ne aitrus, o paviršius – sausas. Jei tai mėsa vakuume, jo viduje neturėtų būti daug skysčio, o pati pakuotė turėtų būti be pažeidimų ir sandari. Namuose kiaulieną reikėtų laikyti 0-4 laipsnių temperatūroje, o jei turite didesnį šios mėsos kiekį, kurio nevalgysite iš karto – užsišaldykite mėsą. Norint sutaupyti, visuomet verta pasinaudoti ir specialiomis nuolaidomis kiaulienai. Štai lapkričio 7–13 d. visose mūsų parduotuvėse vakuume fasuotos kiaulienos sprandinės be kaulo įsigyti galima 39 proc. pigiau. Akcijos metu sprandinės kilogramo kaina vietoje 6,49 eurų siekia 3,99 eurus.“
Ekspertė taip pat primena, jog sutaupyti padės tikslus pirkinių krepšelio planavimas bei „Mano Rimi“ lojalumo programa, suteikianti asmeninius pasiūlymus, papildomas nuolaidas arba kaupimą nuo išleistos sumos: „Visus sutaupyti padedančius „Rimi“ pasiūlymus galima rasti keliose vietose: prisijungus prie savo paskyros adresu www.rimi.lt, taip pat programėlėje telefone arba „Mano Rimi“ kortelių terminale parduotuvėse. O akcijos laikotarpiu kuo daugiau apsipirksite „Rimi“ parduotuvėse, tuo daugiau „Mano Rimi“ pinigų uždirbsite kitą mėnesį – nuo 1 iki 2,5 proc. „Mano Rimi“ lygiai nustatomi pagal sumą, kuri buvo išleista praėjusį kalendorinį mėnesį.“
Pranešimą paskelbė: Akvilė Sabaliauskaitė, Integrity PR, UAB