Sveikata

Dažnos moterų ligos: ką svarbu žinoti

Nors tiek vyrai, tiek ir moterys susiduria su įvairiomis ligomis, kai kurios sveikatos problemos moterų tarpe yra dažnesnės ir jas veikia skirtingai. Ir nors nemažai sveikatos sutrikimų moterims nediagnozuojami (dėl įvairių priežasčių), vis dėlto moterys susiduria su išskirtinėmis sveikatos problemomis, tokiomis kaip krūties vėžys, gimdos kaklelio vėžys, endometriozė, menopauzė ar nėštumo problemos. Statistika rodo, kad moterys, lyginant su vyrais, dažniau miršta nuo širdies smūgio. Joms dažniau pasireiškia depresija ir nerimas, jos dažniau serga šlapimo takų ligomis, o lytiškai plintančios ligos moterims gali padaryti daugiau žalos nei vyrams. Todėl svarbu plačiau pakalbėti apie dažnas moterų ligas.

Širdies ligos

Nors nemaža dalis žmonių mano, kad širdies ligos yra dažnesnės vyrų tarpe (daugiausiai dėl to, kad vyrai įprastai yra mažiau linkę rūpintis savo sveikata), vis dėlto žvelgiant pasauliniu mastu statistika rodo, kad skaičiai yra pakankamai panašūs tiek vyrų, tiek ir moterų tarpe (tuo tarpu širdies smūgis moteris ištinka dažniau). Širdies ligų riziką labai reikšmingai padidina aukštas kraujo spaudimas, aukštas cholesterolio lygis kraujyje, rūkymas ir kiti veiksniai.

Krūties vėžys

Dažniausiai (beveik 75% atvejų) krūties vėžys pradeda formuotis pieno latakų sieneles klojančiose epitelio ląstelėse. Krūties vėžys gali išplisti į ir kitus organus ir tai yra viena iš pačių agresyviausių vėžio formų, paveikiančių moteris visame pasaulyje. Krūties vėžio atvejų yra daugiau išsivysčiusiose šalyse gyvenančių moterų tarpe dėl ilgesnės gyvenimo trukmės.

Pradžioje moterims gali išsivystyti krūtų gumbeliai. Ir nors dauguma krūtų gumbelių nėra pavojingi sveikatai, labai svarbu pastebėjus tokio gumbelio susidarymą kreiptis į gydytojus, kurie atliktų tyrimus ir įvertintų tikrąją sveikatos būklę.

Kiaušidžių ir gimdos kaklelio vėžys

Pakankamai daug žmonių nežino skirtumų tarp kiaušidžių ir gimdos kaklelio vėžio. Gimdos kaklelio vėžys formuojasi apatinėje gimtos dalyje, kai tuo tarpu kiaušidžių vėžys pradeda formuotis kiaušintakiuose. Nors šios abi ligos sukelia panašų skausmą, gimdos kaklelio vėžys lytinių santykių metu taip pat nulemia ir išskyras bei skausmą.

Taip pat svarbu žinoti, kad nors kiaušidžių vėžys sukelia labai nežymius ir neaiškius simptomus, ši sveikatos problema yra labai sudėtinga. Be to, PAP tepinėliai gali parodyti gimdos kaklelio vėžį, bet ne kiaušidžių vėžį.

Endometriozė

Endometriozė yra labai dažna moterų liga (būdinga 15-49 m. amžiaus moterims ir merginoms bei labai dažnai pasitaikanti negimdžiusių moterų tarpe), kurios metu į gimdos gleivinę panašus audinys formuojasi ir išplinta už gimdos ertmės ribų. Tai yra lėtinė autoimuninė liga. Šios ligos atveju endometriozės židiniai gali išplisti ir ant kitų organų.

Endometriozės simptomus moterys dažnai priskiria „įprastiniams“ menstruacijų simptomams, todėl nėra linkusios dėl tokių simptomų kreiptis į ginekologus, manydamos, kad tokie pojūčiai yra normalūs ir neišvengiami. Deja, bet toks požiūris yra labai neteisingas ir pavojingas moterų sveikatai.

Moterys, kurios serga endometrioze, dažnai menstruacijų metu šlapinantis ir tuštinantis jaučia skausmą, šlapime gali pastebėti kraujo, o mėnesinės būna labai skausmingos. Dažnai endometriozės atveju mėnesinės būna labai gausios, kelias dienas iki mėnesinių ir po jų teplioja tirštomis rusvomis išskyromis, ciklas būna nereguliarus, jaučiamas skausmas lytinių santykių metu. Taip pat sergant endometrioze moterys gali jausti lėtinius dubens, apatinės pilvo ir nugaros dalies skausmus, susidurti su išsekimu, nuovargiu, vidurių užkietėjimu ar pūtimu, depresija ir netgi nevaisingumu. Todėl pastebint bent kelis iš tokių simptomų yra būtina apsilankyti pas savo ginekologą.

Moterų sveikatos priežiūra

Ligų, su kuriomis gali susidurti ir susiduria daugybė moterų, yra begalė, todėl labai svarbu tinkamai pasirūpinti savo sveikata ir nepamiršti reguliarios profilaktinės savo sveikatos apžiūros kreipiantis į patyrusius medikus. Laimei, šiandien moderniųjų technologijų, naudojamų medicinos srityje, pagalba moterų ligas galima diagnozuoti lengviau ir veiksmingiau, todėl vengti lankytis pas savo gydytoją tikrai nereikėtų.

Kuo ankstyvesnėje stadijoje yra diagnozuojamos ligos, tuo lengviau jas išgydyti. Ir net jei jūs nejaučiate jokių išskirtinių simptomų ar jaučiami simptomai jūsų manymu nėra svarbūs ir reikšmingi, neturėtumėte delsti, kol situacija taps nekontroliuojama – reguliariai lankykitės pas gydytojus ir tinkamai pasirūpinkite savo sveikata.