Rekordiškai šilta žiema kenkėjų kontrolės ekspertams neleido atsikvėpti. Aktyvūs graužikai, didėjanti blakių tendencija, bundančios skruzdėlės ir kiti kenkėjai skatina ekspertus dirbti visu pajėgumu.
Per žiemos sezoną gauta per 750 užklausų, daugiausiai vykta naikinti patalinių blakių, vapsvų ir tarakonų.
„Ši žiema iš tiesų buvo itin aktyvi. Dar rudens pabaigoje gyventojai stebėjosi uodų zyzimu, musių zvimbimu ir gausiai į pastatus lendančiomis vaisinėmis muselėmis. Žiemą šiluma nesitraukė, kas sudarė palankias sąlygas veistis graužikams ir kitiems kenkėjams“, – teigia UAB „Dezinfa“ rinkodaros vadovė Eglė Girdvainytė-Krasilnikovienė.
Pradžioje – inspekcija
Prie gamtos pokyčių prisitaikyti tenka ir ekspertams. Nei viena nauja darbo diena nebūna tokia pati, kaip vakar. Kenkėjų kontrolės techniko darbas – labai dinamiškas.
„Nors jame taip pat daug planavimo, esame pasirengę visiems netikėtiems atvejams ir situacijoms, pavyzdžiui, gelbėti gyventoją nuo klozete įstrigusios žiurkės, gaudyti bute besislepiantį skorpioną arba prekybos centro vaisių skyriuje tropinį vorą“, – apie mėgstamą darbą pasakoja vienas iš kenkėjų kontrolės technikų.
Standartinis kenkėjų kontrolės eksperto vizitas prasideda nuo inspekcijos.
„Pirmą kartą mus išvydę gyventojai dažnai lygina su vaiduoklių medžiotojais: vilkime specialiais drabužiais, su savimi turime įvairiausios įrangos, kaukes, priemonių bei lagaminėlį, kuriame yra visi reikiami įrankiai, padedantys atlikti inspekciją maisto ruošimo, švietimo, ūkiniuose ar kituose objektuose. Nuodugniai apžiūrime visas patalpas, kampus, kampelius: ieškome kenkėjų pėdsakų, nustatome jų rūšį, įvertiname aktyvumą ir visą informaciją suvedame į specialią programėlę. Tada sudarome priemonių sąrašą ir planą, pradedame vykdyti užduotis“, – trumpai apie savo dieną pasakoja ekspertas.
Būtinos žinios ir patirtis
Pasak eksperto, darbe būtinos biologinės žinios, be jų nenustatysi kenkėjo, negebėsi tiksliai parinkti naikinimo priemonių ar taikyti prevenciją.
„Dar prieš kelis dešimtmečius priklausomai nuo patalpų dydžio, pagal vieną formulę buvo apskaičiuojamas darbuotojų skaičius, darbo laikas, nuodų kiekis ir privalomas mokestis. Formulė taikyta neatsižvelgiant į rizikas, kenkėjų biologiją, įmonės veiklą. Tačiau kiekvienais metais gilinamos biologinės žinios leidžia įvertinti rizikas, atlikti inspekciją, rasti sprendimą, taikyti integruotas kontrolės programas, naikinimo priemones sudėti tose vietose, kur nustatomi kenkėjų veiklos požymiai, o ne išbarstyti nuodus po visas patalpas“, – teigia ekspertas.
Atliekant kasdienines užduotis kenkėjų kontrolės specialistai susiduria ir su Lietuvos gamtai nebūdingomis rūšimis, dažniausiai atkeliaujančiomis kartu su maisto produktais, siuntiniais ar kt.
„Savo darbe mes ne tik naikiname, bet ir atrandame. Pavyzdžiui, prieš kelerius metus VU Gamtos tyrimų centro entomologai padėjo identifikuoti mūsų sugautą naują Lietuvoje skruzdėlių rūšį ir kailiagraužių šeimos vabaliuką. Šiais metais sugavome taip pat Lietuvoje iki šiol dar nerastą parazitinę vapsvelę, kuri patalpose parazituoja skaptukus. Taip pat gauname nemažai užklausų ir iš gyventojų dėl jiems neaiškių gyvių namuose. Tokiu atveju ekspertams į pagalbą ateina mūsų biologas, kuris padeda identifikuoti rūšį, jos įpročius ir kt. Žiniomis ir patirtimi nuolat dalinamės ir su kolegomis, esančiais užsienio šalyse“, – kalba UAB „Dezinfa“ rinkodaros vadovė.
„Dezinfa“ – ilgametė patirtis ir profesionalumas kasdien
Kenkėjų kontrolės ekspertai UAB „Dezinfa“ jau daugiau nei 20 metų nuosekliai formuoja rinką. Priklausydama didžiausiai pasaulyje kenkėjų kontrolės įmonių grupei „Rentokil“, įmonė užtikrina pačias profesionaliausias paslaugas savo klientams visoje Lietuvoje.
UAB „Dezinfa“ dirba daugiau nei 80 profesionalių kenkėjų kontrolės specialistų padaliniuose, įsikūrusiuose Kaune, Vilniuje, Klaipėdoje ir Šiauliuose.
Daugiau informacijos apie įmonę ir jos teikiamas paslaugas: www.dezinfa.lt arba www.rentokil.co.uk.
Pranešimą paskelbė: KRISTINA STRAKAUSKIENĖ, UAB Dezinfa