Sveikata

Dietologė pataria: ką turėtume valgyti, kad pavasarį pasitiktume kupini energijos

Pirmosiomis pavasario dienomis dažniau atsigręžiame į sveikos gyvensenos tendencijas. Žmonės bando keisti mitybos įpročius ir šiuo metu daugiau dėmesio pradeda kreipti į tai, ką perka ir deda į savo lėkštes. Tačiau Vilma Juodkazienė, prekybos tinklo „Iki“ maisto ekspertė sako, kad subalansuotos mitybos principų nepamiršti turėtume ne tik pavasarį, bet ir apskritus metus.  

„Prasidėjus kalendoriniam pavasariui dažnas drastiškai keičia savo racioną, tačiau klaidinga manyti, kad pavasarį būtinai turime imtis pokyčių. Į kasdienį savo racioną visus metus turėtume įtraukti kuo įvairesnių produktų, turinčių baltymų, angliavandenių ir skaidulų, vitaminų bei mineralų. Žinoma, pavasarį pirmenybę teikiame šviežioms daržovėms, bet reikia nepamiršti ir vaisių ar uogų. Norint maitintis pagal subalansuotos mitybos principus į racioną taip pat būtinai turime įtraukti ir pieno, mėsos bei žuvies produktų, skaidulų praturtintą duoną su grūdais ir sėklomis, įvairiausius žalumynus“, – teigia V. Juodkazienė.

Sezoniški produktai – visada puikus pasirinkimas

V. Juodkazienei pritaria ir gydytoja dietologė Dalia Vaitkevičiūtė. Tendencija, kad žiemą žmonės valgo riebiau, o pavasarį stengiasi rinktis lengvesnį maistą, pastebima kiekvienais metais, tačiau, anot specialistės, imtis įvairiausių detoksikacijos programų ar dietų – klaida.

„Kiekvieną sezoną turime valgyti visavertiškai ir sveikai – tai yra daug naudingiau nei staiga griebtis pokyčių. Tačiau pavasarį kasmet jaučiamas tarsi žmonių prabudimas iš žiemos miego, galbūt ir energijos trūkumas – tuomet labiau pradedama galvoti ir apie maistą. Tiesa, norint pakeisti mitybą, nereikia manyti, jog kažkuriuo metų laiku turėtume kažko atsisakyti – galvoti reikėtų, kuo savo mitybą galėtume praturtinti ir papildyti. O dabar tam puikiai tiks ir pavasarį populiarūs daigai ar sėklos, kurie yra gausūs skaidulų ir yra puikus maistinių medžiagų šaltinis“, – pabrėžia D. Vaitkevičiūtė.

Kaip sako dietologė, rinkdamiesi sezoninius produktus – niekada neprašausite pro šalį. Jie turi daugiausia vertingų medžiagų. „Žinoma, šviežias daržoves ir vaisius vartojame ir žiemą. Jie naudingi yra visus metus. Tačiau ką tik užauginti, vietiniai produktai – organizmui visada suteiks daugiausiai reikalingų maistinių medžiagų“, – sako D. Vaitkevičiūtė. Tiesa, nors vitaminai ir mineralai dažniausiai yra siejami su šviežiomis daržovėmis ir vaisiais, reikėtų nepamiršti, kad jų galime rasti ir kituose maisto produktuose: kruopose, šakninėse daržovėse, sėklose bei riešutuose, džiovintuose, šaldytuose ar liofilizuotuose vaisiuose.

Vitaminų trūkumas pavasarį – mitas

Anot gydytojos dietologės, klaidinga manyti, kad būtent po žiemos mums turėtų trūkti vitaminų, nes visais metų sezonais puikiausiai galime apsirūpinti reikalingomis maistinėmis medžiagomis – viskas priklauso nuo to, ką valgome. Tačiau vienintelis vitaminas, kurio galėtume stokoti dėl mūsų krašto geografinės aplinkos – vitaminas D.

„Jeigu žiemą šio vitamino specialiai nevartojote, racionas nebuvo juo papildytas ir šaltąjį sezoną nebuvote išvykę į šiltus kraštus – galimas vitamino D trūkumas. Būtent dėl šios priežasties pavasarį savo racioną siūlau praturtinti produktais, kurie yra gausūs vitamino D ir omega-3 riebalų rūgščių“, – sako specialistė ir priduria, kad šiuo metu turėtume valgyti daugiau žuvies: lašišos, skumbrės, dorados, silkės, tuno. Taip pat pravartu vartoti linų sėmenis, kanapių sėklas, graikinius riešutus. Į racioną turėtume nepamiršti įtraukti kiaušinių ir grybų, juose taip pat yra vitamino D.  

D. Vaitkevičiūtė siūlo ir sveiką receptą, kuris puikiai tiks pusryčiams ir suteiks energijos produktyviai pradėti dieną.

Ryto glotnutis su avokadu ir bananu

Jums reikės:

Avokado

Banano

2 a. š. kanapių branduolių

2 a. š. tarkuoto imbiero

Dviejų saujų špinatų

250 ml migdolų ar kito mėgstamo augalinio pieno (galite keisti ir tiesiog vandeniu, jei norite lengvesnės konsistencijos, ar įdėti ledukų)

Gaminimas:

Maisto plaktuve suplakite visus ingredientus. Viską paskaninkite kanapių sėklomis. Jeigu nepatinka jų intensyvus skonis, jas galite keisti juodosiomis sezamų sėklomis. Skanaus!

Pranešimą paskelbė: Gabrielė Valaitytė, UAB „Publicum”