Išsiruošus į kelionę kartais ne visi daiktai telpa į automobilio saloną ir bagažinę. O jei dar esate dviračių mėgėjas ir juos norite pasiimti vykdami atostogauti, niekaip neišsiversite be specialių laikiklių ar stogo bagažinių. Nors daiktų gabenimo klausimą šie automobilio priedai išsprendžia, tuo pačiu jie įpareigoja vairuoti atsargiau.
Draudimo bendrovės BTA Ekspertizių skyriaus vadovas Andrius Žiukelis sako, kad bet koks automobilio išorėje esantis papildomas įrenginys daugiau ar mažiau pakeičia automobilio važiavimo ir vairavimo charakteristikas, todėl tam reikia skirti dėmesio.
„Keliuose dažnai matome stogo bagažinėmis ar dviračiais „papildytus“ automobilius, bet ne visi vairuotojai juos tinkamai pritvirtina, būna, kad važiuoja pernelyg dideliu greičiu. Svarbu nepamiršti, kad vienaip dviračių laikikliai ar stogo bagažinės automobilį veikia jam stovint ir visiškai kitaip – važiuojant dideliu greičiu“, – tvirtina A. Žiukelis.
Dviračių tvirtinimui irgi galioja taisyklės
Maksimalus greitis, kuriuo galima važiuoti gabenant dviračius, paprastai yra nurodomas dviračio laikiklio instrukcijoje ir dažniausiai siekia 110 arba 130 km/h. Be to, jis priklauso ir nuo vežamų dviračių skaičiaus. Maksimalaus leistino greičio viršyti nevalia, o realų greitį derėtų rinktis kiekvienu konkrečiu atveju įvertinant vairuotojo patirtį, oro sąlygas ir kelio dangą.
Svorio centras – kitas aspektas, į kurį reikia atsižvelgti tvirtinant dviračius prieš kelionę. Arčiau automobilio tvirtinti reikia sunkesnius ir didesnius, o toliausiai – lengviausius ir mažiausius, pavyzdžiui, vaikiškus dviračius.
Dviračiai taip pat turi būti kraunami nukreipiant kas antrą iš jų skirtingomis kryptimis, kad apkrovos svorio centras būtų kuo arčiau automobilio vidurio.
„Nuo dviračių reikia nuimti visus priedus – krepšius, gertuves, vaikiškas kėdutes ir panašiai. Taip ne tik sumažinsite dviračių laikiklio ir automobilio kablio apkrovą bei vėjo pasipriešinimą, bet ir efektyviau naudosite degalus“, – pataria A. Žiukelis.
Pritvirtinti prie automobilio dviračiai turi netrukdyti matomumui, neuždengti žibintų ir valstybinio numerio lentelės. Jei dviračiai numerį vis dėlto uždengia, „Regitroje“ turite užsisakyti specialią lentelę su valstybiniu numeriu ir dviračio ženklu. Lentelė gali būti tvirtinama prie vežamo dviračio ar jo laikiklio. Tiesa, tokios lentelės galioja tik Lietuvos teritorijoje – vykstant į užsienį teks nusiimti originalų automobilio numerį ir jį tvirtinti prie dviračių laikiklio.
Pasak A. Žiukelio, pasitaiko atvejų, kai automobilio numeris yra tiesiog užrašomas ant kartoninės lentelės ir tvirtinamas gale, tačiau važiavimas su tokiu numeriu yra nelegalus.
Svarbu ir svoris, ir aukštis
Pagrindinė taisyklė, kurią svarbu atsiminti gabenant daiktus ant automobilio stogo – čia dėti tik lengviausią bagažą bei neviršyti maksimalios stogo ir bagažinės laikiklių apkrovos. Maksimalus leistinas svoris turi būti nurodytas bagažinės instrukcijoje, tad į šią rekomendaciją nevertėtų numoti ranka. Kai kurių automobilių gamintojai yra apriboję ant stogo vežamų krovinių svorį, kurį vairuotojams vertėtų pasitikslinti prieš kelionę ir jo neviršyti.
„Bet koks papildomas svoris ant stogo pakeičia automobilio svorio centrą ir jo vairavimo ypatumus. Viršytas svoris gali sukelti ir pavojingų situacijų, jei bagažinė lūžta, įtrūksta ar atsiskiria nuo automobilio. Įsivaizduokite, kas nutiktų, jei nuo stogo atsiskyrusi bagažinė ar daiktai iš jos važiuojant dideliu greičiu trenktųsi į iš paskos važiuojantį automobilį“, – perspėja draudimo ekspertas.
Kai kurios ant automobilio stogo tvirtinamos bagažinės nėra saugiai rakinamos ir gali tapti vagių taikiniu, tad tokiose bagažinėse nederėtų palikti vertingų daiktų.
Ypatingas dėmesys turi būti skiriamas ant automobilio stogo gabenamų dviračių saugumui. „Neužtenka tiesiog dviračius pritvirtinti ir pamiršti visos kelionės metu, ypač jei kelionė ilgesnė. Važiuojant būtina reguliariai sustoti ir patikrinti, ar tvirtinimai neatsilaisvinę. Tas pats galioja ir vežant dviračius su jiems vežti skirtais laikikliais automobilio gale. Netinkamai pritvirtintas dviratis gali nukristi ant kelio, tuomet pats dviratis bus sugadintas, taip pat dėl jo gali kilti eismo įvykis“, – teigia A. Žiukelis. Jis atkreipia dėmesį ir į tai, kad ant stogo gabenami dviračiai važiuojant vingiuotais keliais sumažina automobilio stabilumą. Automobilio valdymas gali ypač pasikeisti vėjuotą dieną: automobilį sunkiau vairuoti, jis tampa tarsi mėtomas.
Be to, negalima pamiršti ant stogo pritvirtintų dviračių įvažiuojant į riboto aukščio vietas, tokias kaip garažai, požeminės stovėjimo aikštelės, ar važiuojant po nedideliais tiltais ir žemais medžiais. „Svarbiausia tokioje kelionėje – atidumas, kuris padės išsaugoti ir dviračius, ir gerą nuotaiką“, – sako A. Žiukelis.
Apie BTA:
AAS „BTA Baltic Insurance Company“ (BTA) priklauso Vidurio ir Rytų Europos draudimo rinkos lyderei Austrijos „Vienna Insurance Group AG“ (VIG) ir yra didžiausia VIG bendrovė Baltijos regione. Beveik 200 metų veikianti, per 50 įmonių 25-iose šalyse valdanti VIG pirmauja Baltijos šalyse, kur grupės įmonės 2019 m. užima ketvirtadalį ne gyvybės draudimo rinkos. 2019 m. BTA savo draudimo partneriu Lietuvoje pasirinko apie 420 tūkst. privačių bei verslo klientų, su kuriais pasirašyta virš 1 mln. draudimo sutarčių, atlyginta per 57 mln. eurų žalų.
Pranešimą paskelbė: Ernesta Karalienė, UAB „Idea Prima”