Sveikata

Greitųjų antigenų testų konkurse varžosi 43 tiekėjai

Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija (NVSPL) praneša, jog vykdant greitųjų antigenų testų viešųjų pirkimų procedūras per CPO.LT, sausio 15 d. atplėšti tiekėjų pateiktų pasiūlymų vokai. Šiuo pirkimu bus sudaromos 3 sutartys dėl šių modernių ir visame pasaulyje naudojamų testavimo priemonių įsigijimo.

Pirkimu, sudarytu iš trijų dalių, bus įsigyta 300 000 vienetų greitųjų antigenų testų. Iš viso pasiūlymus pateikė 43 tiekėjai.

Šiuo metu pasiūlymai nagrinėjami: jų atitikimas techninėms specifikacijoms, kvalifikaciniams ir kitiems reikalavimams. Pasibaigus šiam procesui bus skelbiama detalesnė informacija.

„Šie testai – moderni ir greita diagnostinė priemonė, siekiant nustatyti ar žmogus nėra užsikrėtęs koronavirusu. Pavyzdžiui, Vokietijoje greitieji antigenų testai jau yra naudojami ir pasiteisino kaip veiksminga priemonė kovoje su šiuo klastingu virusu. Nuo šiol jie bus naudojami ir Lietuvoje, pagal ekspertų pateiktas rekomendacijas“, – sako NVSPL vadovas Danas Bakša.

Vykdant šį pirkimą, NVSPL vadovo teigimu, buvo siekiama mažinti apskundimo ir priemonių pristatymo atitolinimo rizikas tapti situacijos įkaitais. Būtent todėl jis buvo išskaidytas į tris lygias dalis ir taikant identiškas sąlygas. Jei kuris nors tiekėjas nuspręstų skųsti rezultatus, būtų naudojami greitieji antigenų testai, įsigyti kitoje pirkimo dalyje.

NVSPL primena, kad šie testai maždaug per pusvalandį parodo šiuo metu esančią aktyvią koronaviruso infekciją. Būtent todėl jie yra labai svarbūs, kai reikalingas greitas atsakymas, ar žmogus neserga koronavirusu. Jie ypač naudingi esant šio viruso protrūkiams ir židiniams, kai vienu metu reikia ištirti didelius kiekius ėminių, o tirti juos įprastu PGR tyrimo būdu nėra nei laiko, nei pajėgumų.

Greitieji antigenų testai gali būti atliekami ir simptomų turintiems žmonėms ne vėliau kaip per 5 paras nuo simptomų pradžios, o ne vėliau kaip per 7 paras po turėto sąlyčio – ir žmonėms, kurie turėjo sąlytį su sergančiu ir su galimai sergančiu.

Pranešimą paskelbė: Simona Kalvelytė, Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija