Vasaros sezonu, kai laiko gryname lauke leidžiama daugiau, norisi paįvairinti ir maisto gaminimą. Gamtoje ruoštas maistas neretai pasirodo ir kažkuo skanesnis nei įprastai. Pasak prekybos tinklo „Rimi“ gamybos vadovės Aistės Rasmussen, stebint lietuvių pasirinkimą, ir toliau tarp favoritų išlieka šašlykas. Kaip teisingai jį kepti ir kokie marinavimo receptai skaniausi – šiandien bus galima išsirinkti degustacinėje grilio patiekalų šventėje „Mano dienai“.
Degustaciniame renginyje prekybos centruose „Rimi“ šiandien pristatomi naujausi mėsos marinavimo receptai. Atsižvelgiant į skirtingus pirkėjų skonius, be populiariausio klasikinio šašlyko, naujovių mėgėjams siūlomi ir ne tokie įprasti mėsos marinavimo deriniai su krienais. Visi kepami grilio patiekalai pagaminti prekybos tinklo gamybos meistrų.
Vis dėlto lauko grilio sėkmė, pasak ekspertų, priklauso ne tik nuo gerai pamarinuoto produkto, bet ir nuo tinkamo grilio parengimo. Dujinis jis ar anglimi kūrenamas – didelio skirtumo nėra, svarbiausia – teisingai valdyti jo temperatūrą ir kepti gerai paruoštą maistą.
Prieš kepant – gerai nuvalykite grilį
Grilį reikėtų pasiruošti iš anksto. Tinkamai jį nuvalyti rekomenduojama dar prieš kepant, sulaukus, kol kiek įkais. Tai padės lengviau pašalinti nuo praėjusio kepimo likusius ar per laiką susikaupusius nešvarumus.
Prieš kepant taip pat vertėtų ištepti kepimo paviršius aliejumi. Tam pasitarnaus žnyplėmis į aliejų pamirkyta servetėlė. Jos pagalba reikėtų švelniai ištepti kepimo paviršius. Tai padės užtikrinti grilio švarą ir apsaugoti maistą nuo prikepimo.
Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį į ugnies ar anglių kaitrą. Jeigu po ranka neturite termometro, galima pasitelkti „rankos testą“. 5 centimetrų atstumu nuo grotelių delną reikėtų išlaikyti bent 2 sekundes. Tai reikš, kad ugnis yra labai kaitri, o išlaikius 5 sekundes, bus pasiektas vidutinis kaitros lygis. Žemiausias jis tada, kai delną pavyksta išlaikyti iki 10 sekundžių. Tinkamą karščio lygį reikia parinkti atsižvelgiant į kepimui pasirinktą produktą.
Tokie yra pagrindiniai pasiruošimo kepti grilyje žingsniai, tačiau, be abejo, gerai iškepto grilio patiekalo sėkmė stipriai priklauso ir nuo pasirinkto marinato bei tinkamai parinkto marinavimo laiko.
Populiariausi receptai ir marinatai
Pasak specialistų, kuo ilgiau produktas marinuojamas, tuo geresnėmis skoninėmis savybėmis jis pasižymės. Vertinant populiariausią lietuvių pasirinkimą, pasak „Rimi“ gamybos vadovės A. Rasmussen, mėgstantys tradicinius skonius ir toliau renkasi gruzinišką kiaulienos sprandinės šašlyką ar sausai marinuotus kiaulienos sprandinės kepsnelius.
„Tradiciniuose marinatuose dažniausiai dominuoja česnakai, kmynai, kalendra. Norintiems paragauti naujovių, rekomenduojamas kiaulienos kumpio šašlykas krienų marinate. Jame randami labai populiarūs Lietuvoje, bet mėsos marinavimui retai naudojami krienai, suteikiantys marinuotai mėsai pikantiškumo ir aštrumo“, – sako A. Rasmussen.
Paukštienos mėgėjams rekomenduojami garstyčiomis, česnakais, bazilikais, kalendra, lauro lapais ir aitriaisiais pipirais pagardinti kalakutų šlaunelių šašlykai. Šiemet kaip niekada susidomėjimo sulaukia ir daržovės: „Pastarųjų mėgėjai domisi baklažanais, cukinijomis ir paprikomis. Pamarinuotas ir iškeptas daržoves galima valgyti ne tik kaip pagrindinį patiekalą. Jos tiks kaip puikus garnyras ir prie mėsos.“
Keli A. Rasmussen sukurti marinatų receptai
Jautienai (1 kg)
Jautienos nugarinę ar kumpį supjaustykite 1–1,5 cm storio kepsneliais bei užpilkite marinatu. Marinavimui naudokite kefyrą, jį įpylus, įdėkite po nemažą žiupsnį petražolių, kalendros, pagardinkite juodaisiais pipirais, 4–5 skiltelėmis česnako ir pora šaukštų saldžių garstyčių. Rekomenduojama marinuoti bent porą valandų arba per naktį.
Vištienos sparneliams (1 kg)
Vištienos sparnelių vidurines dalis (ar visus sparnelius, kaip kam skaniau) užpilkite 3–4 šaukštais kepintų sezamų aliejaus, 2 šaukštais sojos padažo, 2 šaukštais natūralaus medaus, įdėkite 4–5 skilteles česnako, šaukštą sezamo sėklų, supjaustykite mažą aitriąją papriką ir įberkite žiupsnelį pjaustytų kalendrų. Marinuoti reikėtų bent porą valandų arba per naktį.
Pranešimą paskelbė: Odeta Bartašiūtė, Integrity PR