Sveikata

Gruodžio 1-oji – Pasaulinė AIDS diena, tačiau stigma ir diskriminacija stabdo žmones išsitirti dėl ŽIV

Kiekvienais metais gruodžio 1-ąją minima „Pasaulinė AIDS diena“ ir tai yra galimybė žmonėms visame pasaulyje susivienyti kovoje su ŽIV (Žmogaus imunodeficito viruso) plitimu, parodyti savo paramą ŽIV užsikrėtusiems asmenims ir sergantiems AIDS.

Pasaulyje daugiau nei 9,4 milijono žmonių, užsikrėtusių ŽIV, nežino, kad yra užsikrėtę. Apie 34 milijonai žmonių, kurie yra viruso nešiotojai, daugiau nei 35 milijonai žmonių mirė nuo AIDS, todėl tai yra viena iš labiausiai mirtinų pandemijų žmonijos istorijoje. Pasak UNAIDS (Jungtinių Tautų bendra kovos su ŽIV ir AIDS programa) 2017 metais pasaulyje:

  • trys iš keturių užsikrėtusių ŽIV žinojo, kad yra užsikrėtę;
  • keturi iš penkių užsikrėtusių (79 proc.) yra gydomi;
  • keturi iš penkių (81 proc.) gydomų asmenų – gydomi efektyviai, virusas laboratoriškai neaptinkamas, todėl tikimybė užkrėsti kitą žmogų sumažėja iki minimumo.

Didžiulė  pažanga padaryta gydant ŽIV ir AIDS. Prieš 25 metus ŽIV diagnozė buvo mirties nuosprendis. Tačiau šiandien priešvirusinis gydymas efektyviai slopina viruso dauginimąsi žmogaus organizme ir apsaugo imuninę sistemą nuo pažeidimo. Dėl to šiandien ŽIV yra lėtinė infekcija, ir ŽIV užsikrėtę turi galimybę gyventi pilnavertį gyvenimą. Nuo 2016 metų Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) rekomenduoja pradėti gydymą tik diagnozavus ŽIV ir Lietuva nuo šių metų vasario mėnesio pradėjo įgyvendinti šią rekomendaciją.

Stigma ir diskriminacija stabdo žmones išsitirti dėl ŽIV. Galimybė atlikti konfidencialų ŽIV testą vis dar išlieka problemiška, nors Lietuvoje kasmet užregistruojama daugiau nei 100 naujų ŽIV atvejų. Pusei iš jų – ŽIV diagnozuojama vėlai, t.y. pažengus ligai ir atsiradus ligos komplikacijoms. Uždelsus gydymo pradžią – mažėja gydymo efektyvumas. Šiandien atsiranda vis daugiau galimybių sudaryti sąlygas išsitirti dėl ŽIV visiems norintiems.

Lietuvoje skiriama pakankamai lėšų ŽIV ligos gydymui. Deja lėšų prevenciniam darbui su asmenimis, priklausančiais rizikos grupėms, skiriama labai nedaug ir ištyrimas greitaisiais testais atliekamas beveik išimtinai kitų šalių donorų dėka. Prie galimybės išsitirti greitaisiais ŽIV testais bei pagalbos integruojant į Sveikatos priežiūros sistemą prisideda „AIDS sveikatos apsaugos fondas“ (angl. AIDS Healthcare Foundation – AHF), kuris yra vienas iš didžiausių nevyriausybinių fondų ir per labdaringą veiklą suteikia galimybę nemokamai išsitirti dėl ŽIV, o daugiau nei 1 000 000 ŽIV užsikrėtusiems padėjo integruotis į sveikatos priežiūros sistemą. Fondas teikia paramą 41 pasaulio šalyje (Šiaurės ir Pietų Amerikoje, Azijoje, Afrikoje ir Europoje), įskaitant Lietuvą. Taip pat prisideda mažinant barjerus dėl ŽIV ištyrimo, kad kuo daugiau žmonių galėtų sužinoti savo ŽIV statusą.

Pasaulinės AIDS dienos minėjimas primena, kad ŽIV/AIDS nėra išnykęs, todėl tiek sveikatos priežiūros specialistų, tiek visuomenės pakankamas dėmesys (pakankamas ir tikslingas lėšų skyrimas prevencijai ir gydymui, teisinga informacijos sklaida, mitų ir asmeninės stigmos mažinimas) turi vykti nuolatos ir nepertraukiamai. Kino aktorė Elizabeth Taylor yra pasakiusi: „Šiandien blogai, kai žmonės miršta nuo AIDS, bet visiškai nepriimtina, kai žmonės miršta nuo abejingumo …”

Asociacija „Demetra“ rekomenduoja ateiti ir išsitirti dėl ŽIV. Nemokamo ir anonimiško ŽIV ištyrimo vietas galite rasti: https://www.demetra.lt/#!/ziv-testavimas

Pranešimą paskelbė: Kęstutis Rudaitis, ŽIV ir AIDS paveiktų moterų bei jų artimųjų asociacija „Demetra”