Sveikata

Intymi higiena menstruacijų metų: ar nežinojimas gali pakenkti?

Moters gyvenimas juda tam tikru ritmu, kurį lemia menstruacinis (lytinis) ciklas. Vidutiniškai jis trunka 28 dienas, tačiau gali svyruoti ir nuo 20 iki 40 dienų. Paprastai, moterys kraujuoja 3–7 dienas per ciklą, bet tai – taip pat individualu. Tačiau viena taisyklė galioja – intymia higiena svarbu rūpintis ne tik kasdien, bet ypač menstruacijų metu. Dažnai moterys drovisi šia tema kalbėti garsiai. Jos linkusios atsakymų ieškoti internete, užuot pasitarusios su ginekologu ar vaistininku.

BENU Sveikos odos instituto ekspertė Donata Švarcaitė atskleidžia kokių svarbiausių higienos taisyklių laikytis menstruacijų metu ir ragina moteris nesidrovėti. „Vaistinėje galime padėti išsirinkti tinkamiausias higienos priemones – pradedant nuo prausiklio, įklotų, baigiant tuo, ką naudoti pasireiškus nepageidaujamiems simptomams“, – sako ji.

Kaip išsirinkti tinkamą prausiklį?

Perkant intymios higienos prausiklius – vertėtų atkreipti dėmesį į jų sudėtį. Etiketėje galima ieškoti pieno rūgšties ar ratanijos ekstrakto – jie normalizuoja šarmų ir rūgščių pusiausvyrą.

„Moters lytiniams organams reikalinga rūgštinė terpė (pH 3,8–4,5), kuri stabdo patogeninių bakterijų dauginimąsi, todėl įprastas kūno prausiklis netinka intymiai moters higienai, nes jo pH pusiausvyra yra neutrali arba šarminė. Taip pat renkantis prausiklį, dėmesį atkreipkite ir į natūralius komponentus, pavyzdžiui, ramunėlių ar medetkų ekstraktą, kurie mažina perštėjimą ir skatina greitesnį gleivinės gijimą. Šalavijo ir alijošiaus ekstraktas ramina ir drėkina odą bei turi priešuždegiminį poveikį“, – pataria D. Švarcaitė.

Jeigu susiduriate su tam tikromis problemomis, pavyzdžiui, išsausėjusia gleivine, pienlige, bakterinę vaginozę, rinkitės konkrečiai situacijai tinkamiausius prausiklius. Vieni palaiko makšties drėgnumą, kiti atkuria natūralią bakterijų ekosistemą ar pH pusiausvyrą. Taip pat venkite dirbtinių dažiklių, kvapiklių ar putojimą skatinančių agresyvių medžiagų.

Pasak BENU konsultantės, higiena menstruacijų metu yra itin svarbi, nes menstruacijų kraujas yra palanki terpė daugintis bakterijoms ir atsirasti infekcijoms. Tačiau vertėtų viską daryti su saiku. Pagrindinis intymios higienos tikslas – palaikyti normalią makšties mikrofloros rūgštinę terpę. Dėl to reikėtų praustis ne per daug ir ne per mažai, naudojant tik specialiai tam skirtas priemones.

Įklotai, tamponai ar menstruacinė taurelė?

Dažnai moteriai kyla klausimas, ką geriausia ir sveikiausia naudoti menstruacijų metu. Įklotai, tamponai, neseniai išpopuliarėjusios menstruacijų taurelės – pasirinkimas nemažas. Anot D. Švarcaitės, šioje vietoje, jeigu nėra jokių medicininių indikacijų, taip pat reikėtų remtis individualumu, atsižvelgus į komfortą ir kūno reakciją. Tačiau pirmenybę teiktų įklotams – jie leidžia kraujui laisvai ir natūraliai tekėti iš makšties. Taip pat jie sugeria daugiau skysčio, o laiku juos keičiant, pratekėjimo galimybė mažesnė nei su tamponais.

„Įklotus būtina keisti ne rečiau kaip kas 4 valandas, nes dėl bakterijų dauginimuisi palankios terpės, kyla uždegimo rizika. Kuo ilgiau naudojamas įklotas – tuo didesnė rizika“, –  sako D. Švarcaitė.

Dar viena alternatyva menstruacijų metu – taurelės. Lietuvoje menstruacinės taurelės pasirodė jau prieš kurį laiką, tačiau dar ir šiandien dažna moteris į jas žiūri kaip į naujieną. Paprastai menstruacines taureles renkasi dėl tvarumo ar didesnio komforto.

„Skirtingai nuo tamponų ar higieninių paketų, menstruacinė taurelė kraują surenka, o ne sugeria. Svarbiausia ją reguliariai ištuštinti ir turėti galimybę išplauti“, –  sako BENU specialistė. Jei kraujavimas gausus, taurelę reikėtų ištuštinti kas 2–3 valandas.

Svarbiausia – saikas

Kruopštus rūpestis intymia higiena yra būtinas ne tik mėnesinių dienomis, bet ir kasdien. Tačiau kaip ir gyvenime, čia viską reikėtų daryti su saiku. Anot D. Švarcaitės, normaliomis sąlygomis sveikai moters higienai užtenka kasdienio prausimosi ryte ir vakare, o menstruacijų laikotarpiu derėtų praustis dažniau, idealiu atveju – po kiekvieno higieninio paketo ar tampono pakeitimo.

Specialistė primena, kad labai svarbu taisyklinga apsiplovimo bei šluostymosi higiena, nes dėl moters anatomijos, braukti reikia nugaros link, o ne atvirkščiai, kad nepageidaujamos bakterijos nepatektų ant lytinių organų. Menstruacijų metu praustis reikėtų duše, o ne gulint vonioje.

Taip pat svarbu, kad plauti reikia tik išorinius lytinius organus, o makštis išsivalo pati. Plauti makštį gali prireikti tik esant tam tikriems nusiskundimams ir tik patarus gydytojui ar vaistininkui. 

Šiandien gyvenimo tempas didelis ir ne visada pavyksta apsiprausti po kiekvieno higieninio paketo ar tampono pasikeitimo, todėl kosmetikos konsultantė tokiais atvejais pataria naudoti drėgnas intymios higienos servetėles. Jos turėtų būti be alkoholio, praturtintos arbatmedžio arba kitu antiseptiniu aliejumi, alavijų lapų ekstraktu, D-pantenoliu, kuris švelniai valo ir nedirgina odos.

Pranešimą paskelbė: Šarūnė Bernotė, UAB Headline agency
Intymi higiena menstruacijų metų: ar nežinojimas gali pakenkti?