Sveikata

Jauno donoro organai išgelbės šešis žmones – vienas organas išvežtas ir į Vokietiją

Šeštadienio vakarą LSMUL Kauno klinikose registruotas donoras vaikas. Donorystei tikę nepilnamečio jaunuolio organai ir audiniai gyvybę išgelbės ar sveikatą pagerins net šešiems sunkiai sergantiems žmonėms, tarp jų – ir vienam Vokietijos piliečiui.

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų reanimacijoje vaiko gyvybė užgeso vėlų vasario 13-osios vakarą. Sunkią netekties valandą vaiko šeimos narius medikai informavo, kad jis yra potencialus donoras ir artimieji gali priimti sprendimą, kad jo organai būtų padovanoti donorystei.

„Tai pirmasis donoras vaikas šiais metais. Kiekvieną kartą, kai donorystė paliečia vaikus, ji tampa dar jautresnė nei įprastai. Reiškiame didelį dėkingumą, kad jaunuolio artimieji sunkiausią vaiko netekties valandą priėmė kilnų sprendimą organus dovanoti sunkiems ligoniams. Suprantame, kad toks sprendimas yra labai jautrus,“ – šeimos nariams dėkojo Nacionalinio transplantacijos biuro prie Sveikatos apsaugos ministerijos direktorius Artūras Bagotyrius.

Artimiesiems pasirašius sutikimą donorystei, nustatyta, kad transplantacijai tinkami visi jauno žmogaus organai, tačiau širdžiai nebuvo tinkamo recipiento nei Lietuvoje, nei užsienyje. Inkstų pora ir ragenos transplantuotos tose pačiose LSMUL Kauno klinikose, kepenys išvežtos transplantacijai į Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikas.

Pagal medicininius rodiklius plaučiai nebuvo tinkami Lietuvos recipientams, todėl jie pasiūlyti užsienio valstybėms. Gautas atsakymas, kad plaučiai yra tinkami Vokietijos piliečiui, todėl sekmadienio ryto Vokietijos medikai atvyko į LSMUL Kauno klinikas atlikti jų eksplantacijos. Sveikas organas skubiai išgabentas operacijai Vokietijoje laukusiam recipientui. 

Nacionalinis transplantacijos biuras prie SAM atkreipia dėmesį, kad tarptautinės donorystės programoje dalyvaujančios šalys donorinius organus užsienio šalims pasiūlo tik tada, jei savo šalyje gydomiems recipientams dėl medicininių nesuderinamumo priežasčių organai nėra tinkami.

Tai pirmas kartas šiais metais, kai Lietuvos recipientams netikęs organas pasiūlytas užsienio valstybėms. 2020 metais į užsienį (Šveicariją ir Vokietiją) buvo išgabenti 8 organai (kepenys, širdis, plaučiai), į Lietuvą iš Latvijos atvežti trys organai – širdis ir dvejos kepenys.

Palaikymą organų donorystei išreikšti gali kiekvienas pilnametis Lietuvos asmuo, pasirašydamas sutikimą organų donorystei. Jį pasirašius išduodama simbolinė Donoro kortelė. Sutikimą galima pasirašyti internetu https://ntb.lt, o kortelė atsiunčiama tiesiai į namus. Pasirašant sutikimą galima nurodyti, ar sutinkama paaukoti visus tinkamus organus ir audinius, ar dalį jų.

Pranešimą paskelbė: Gintarė Bindokienė, Nacionalinis transplantacijos biuras
Jauno donoro organai išgelbės šešis žmones – vienas organas išvežtas ir į Vokietiją