Sveikata

Jei nebus imtasi skubių veiksmų, papildomai per dieną gali mirti virš 6000 vaikų jaunesnių nei penkeri metai, koronavirusui (COVID-19) niokojant ir taip trapias sveikatos sistemas

  UNICEF pradeda visuotinę kampaniją #Reimagine (Atkurk), kurios tikslas neleisti pandemijai tapti vaikų krize 

Niujorkas, 2020 m. Gegužės 13 d. – Per ateinančius šešis mėnesius, papildomai per dieną gali mirti virš 6000 vaikų nuo tų ligų, prieš kurias šiai dienai jau yra sukurtos prevencinės priemonės, nes koronaviruso pandemija ir toliau silpnina sveikatos sistemas ir trikdo suplanuotą paslaugų teikimą, pranešė UNICEF.

 Ši statiskika pagrįsta Džono Hopkinso (John Hopkins) Universiteto Blumbergo (Bloomberg) vardo visuomenės sveikatos fakulteto mokslinikų atlikta analize, kuri paskelbta žurnale „Lancet Global Health“. Remiantis blogiausiu iš trijų pateiktų scenarijų, atlikta analizė rodo, kad 118-oje mažas ir vidutines pajamas gaunančių šalių dėl sumažėjusio rutininio sveikatos priežiūros paslaugų teikimo ir padidėjusio vaikų organizmo išsekimo dėl netinkamos mitybos, per artimiausius šešis mėnesius gali mirti virš 1,2 mln. vaikų jaunesnių nei penkeri metai.

Šiandien per šešis mėnesius šiose 118-oje šalių miršta per 2,5 mln. vaikų, o 1,2 mln. atspindi papildomas vaikų, kurie mirs nesulaukę savo penktojo gimtadienio, mirtis. Tai didelė grėsmė pažangai pasiektai per pastaruosius dešimt metų, stabdant jaunesnių nei penkeri metai vaikų mirštamumą. 

Be to, šiandien per šešis mėnesius miršta 144,000 motinų, o per artimiausius šešis mėnesius gali papildomai mirti 56,700 motinų. 

“Remiantis blogiausiu scenarijumi, primą kartą per pastaruosius dešimtmečius vaikų mirštančių prieš savo panktąjį gimtadienį skaičius gali išaugti,“ sakė Jungtinių Tautų vaikų fondo (UNICEF) Vykdomoji direktorė Henrietta Fore. “Negalime leisti, kad motinos ir vaikai taptų kovos prieš virusą užstatais. Negalime prarasti per pastaruosius dešimtmečius pasiekto progreso mažinant motinų ir vaikų mirčių skaičių nuo tų ligų, prieš kurias šiai dienai jau yra sukurtos prevencinės priemonės.”  

Šalyse, kuriose sveikatos sistemos yra silpnos, koronavirusas sukelia sutrikimus medicinos tiekimo grandinėse, finansavime bei žmogiškuosiuose ištekliuose. Vizitų skaičius į sveikatos apsaugos įstaigas mažėja dėl karantino, kitų suvaržymų, transporto sutrikimų, ir pačios visuomenės viruso baimės. Lancet raporto komentaruose UNICEF įspėja, kad šie sutrikimai gali sukelti labai aukštą motinų ir vaikų mirštamumą. 

Straipsnyje analizuojami trys scenarijai, jei dėl krizės sumažėja motinoms ir vaikams skirtų gyvybę gelbėjančių intervencijų skaičius. Perspėjama, kad geriausiu atveju, kai 15 proc., sumažėtų suplanuotų paslaugų teikimas, jaunesnių nei penkeri metai vaikų mirštamumas išaugtų 9.8 proc., arba 1,400 mirčių per dieną. Motinų mirštamumas išaugtų 8.3 procentų. 

Blogiausiu atveju, jei intervencijų skaičius sumažėtų maždaug 45 proc., jaunesnių nei penkeri metai vaikų mirčių skaičius išaugtų net 44,7 proc., o motinų mirčių skaičius per mėnesį išaugtų 38,6 proc. 

Šios intervencijos apima šeimos planavimą, priešgimdinę ir pogimdyminę priežiūrą, gimdymą, skiepus ir prevencines bei gydomąsias paslaugas. 

Tyrime teigiama, kad jei dėl kokių nors priežasčių sutriktų įprastinė sveikatos priežiūra ir sumažėtų galimybių gauti maisto, labai išaugtų vaikų ir motinų mirštamumas. 

Daugiausia papildomų vaikų mirčių bus susiję su vaikų organizmo išsekimu dėl netinkamos mitybos. Tai įtakos ne vien sveikatos sistemą, bet ir naujagimių sepsio bei pneumonijos gydymo sumažėjimą. 

Bangladešas, Brazilija, Kongo Demokratinė respublika, Etiopija, Indija, Indonezija, Nigerija, Pakistanas, Uganda ir Tanzanija, – tai šalys, kuriose mirtų didžiausias skaičius papildomų vaikų, jei, pagal blogiausią scenarijų, dėl kirzės sumažėtų suplanuotų paslaugų teikimas. Džibuti, Esvatini, Lesoto, Liberija, Malis, Malavis, Nigerija, Pakistanas, Siera Leonė ir Somalija, – tai dešimt šalių, kuriose, pagal blogiausią scenarijų, vaikų mirštamumas išaugs daugiausiai. Todėl šiose šalyse labai svarbu užtikrinti gyvybę gelbėjančių paslaugų teikimą. 

Be to, kad kyla pavojus jog vaikų jaunesnių nei penkeri metai ir motinų mirčių skaičius augs, UNICEF gilų nerimą kelia šalutinis pandemijos poveikis vaikams: 

  • Apskaičiuota, kad nuo gegužės pradžios 77 proc., vaikų iki 18 metų visame pasaulyje – 1,80 milijardų iš 2,35 milijardų – gyveno vienoje iš 132 šalių, kuriose taikomas namų karantinas.
  • Beveik 1,3 milijardų studentų – daugiau nei 72 procentai – nelankė mokyklos, nes 177 šalyse buvo uždarytos visos šalies mokyklos.
  • 40 proc. pasaulio gyventojų neturi galimybių namuose nusiplauti rankų su muilu ir vandeniu.
  • Beveik 370 milijonų vaikų iš 143 šalių, kurie paprastai gauna pavalgyti mokykloje, ir tai yra kasdienis ir patikimas jų maitinimosi šaltinis, dabar turi ieškoti kitų šaltinių, nes mokyklos uždarytos.
  • Nuo balandžio 14 d. daugiau nei 117 milijonų vaikų 37 šalyse gali būti nepaskiepyti nuo tymų, nes pandemija sustabdė imunizacijų galimybes, kurios skirtos sumažinti tymų plitimo riziką. 

Šią savaitę UNICEF pradeda #Reimagine (Atkurk), pasaulinę kampaniją sustabdyti koronaviruso pandemiją ir neleisti jai tapti vaikų krize, ypač pažeidžiamiausių vaikų – tų, kurie gyvena skurde ir atskirty, bei patiria smurtą šeimoje. UNICEF ragina visas vyriausybes, visuomenę, donorus ir privatų sektorių jungtis prie UNICEF, ir drauge atsakyti į krizes padarinius, atstatyti po krizės, ir sukurti naują, geresnį pasaulį: 

  • Mes šiandien turime veikti drauge tam, kad sustabdytume ligos plitimą, padėtume serganties, ir apsaugotume tuos, kurie pirmieji atsako į pagalbos šauksmą, rizikuodami savo pačių gyvybėmis, kad išgelbėtų kitų gyvybes.
  • Netgi tuomet, kai pandemijos plėtra sulėtės, kiekviena šalis turės užtikrinti, kad šalutinis pandemijos poveikis vaikams būtų suvaldytas ir pasekmės pašalintos. Bendruomenės turės dirbti drauge, kad padėtų sustabdyti ligos plitimą.
  • Koronavirusas aiškiai parodė, kad mūsų sistemos ir politikos turi ginti žmones nuolat, o ne vien krizių metu. Dabar yra būtent tas laikas, kai pasauliui atsigaunant po pandemijos, mes turime padėti pamatus naujo geresnio pasaulio sukurimui. 

UNICEF partneriai atsiliepdami į šį raginimą – Pandora and ING – įsipareigojo savo dosnia parama parodyti pavyzdį ir ragina visuomenę aukoti UNICEF. 

“Koronaviruso sukelta krizė yra vaiko teisių krizė. Mums reikalingas neatidėliotinas, vidutinės trukmės ir ilgalaikis atsakas, kuris ne tik spręstų pandemijos sukeltus iššūkius ir jos šalutinį poveikį vaikams, bet ir numatytų aiškų planą, kaip atkurti geresnį pasaulį, kai krizė pagaliau pasibaigs. Tam reikia visų mūsų idėjų, išteklių, kūrybiškumo ir širdies,“ sakė Fore. „Šiandien mūsų atsakomybė yra atkurti tokį pasaulį, kokio mes siekiame rytoj.“

######

Kilus klausimams kreiptis:

Erika Vėberytė, +370 612 43633, erikav@unicef.lt

Pranešimą paskelbė: Rūta Slušnytė, UAB „Publicum”