Turkiška, suomiška, rusiška ar japoniška – pirčių pasirinkimas šiais laikais tikrai didelis, o specialistai pabrėžia, kad tinkamas mėgavimasis pirties malonumais teigiamai veikia organizmą. Tačiau tam, kad nauda būtų didžiausia, būtina žinoti pagrindines pirtinimosi taisykles.
„Kraujotakos sistemos stiprinimas, pagerėjusi odos būklė, krentantis svoris ir sumažėjusi įtampa – visą tai galima pasiekti reguliariai besilankant pirtyje. Tiesa, čia labai svarbu saikas: į pirtį nereiktų eiti dažniau nei kartą per savaitę ir atkreipti dėmesį į temperatūrą, kuri neturėtų viršyti 70 laipsnių karščio“, – įspėja „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Laura Vanagaitė.
Silpnumas ir galvos svaigimas – pavojingi signalai
Net ir tikriems pirties mėgėjams specialistė pataria įsiklausyti į savo organizmo siunčiamus signalus. Pajutus pirmuosius silpnumo požymius, galvos svaigimą, silpnumą, pykinimą reikėtų nedelsiant palikti pirtį. Ir verčiau neturėti iliuzijų, kad čia nieko tokio ir ilgiau pabuvus pirtyje organizmas „pripras“.
„Blogiausia, kad vis dar neretai į pirtį einama išgėrus alkoholinių gėrimų. Pirtis ir alkoholis – pavojinga kombinacija. Juk alkoholis turi neigiamą poveikį bendrai organizmo būklei, ypač apsunkindamas inkstų, širdies ir smegenų darbui. O aukšta temperatūra situaciją gali dar labiau pabloginti. Į pirtį nerekomenduojama eiti pakilus nuo vaišių stalo – reikia, kad būtų praėjusios bent kelios valandos nuo paskutinio valgymo. Atsigaivinti po pirties procedūrų rekomenduojama žolelių arbata, natūraliomis, šviežiai spaustomis sultimis, mineraliniu vandeniu“, – aiškina vaistininkė.
Pasak jos, pirtyse drąsiai gali lankytis tiek vaikai, tiek senjorai, tačiau atsargesni turėtų būti tie žmonės, kurie turi problemų su venomis, serga širdies ir kraujagyslių ligomis, ateroskleroze, epilepsija, migrena ar bronchine astma. Taip pat dėmesingesni turėtų būti ir vaistus vartojantieji – rekomenduojama pasikonsultuoti su gydytoju ar vaistininku, vaistų suderinamumo sistemoje pasitikrinti, ar pirties malonumai ir vartojami vaistai dera tarpusavyje.
Galvą skauda ne nuo karščio, o dėl viršsvorio
Dalis žmonių turi įsitikinimą, kad pirtis jiems netinka, nes pabuvus pirtyje ima skaudėti galvą. Specialistės teigimu, šios problemos galima nesunkiai išvengti.
„Ne taip retai pasitaiko, kad planuodamas apsilankyti pirtyje žmogus užsuka į vaistinę įsigyti vaistų nuo galvos skausmo. Kartais net ir pasako, kad mėgsta pirtį, bet tas galvos skausmas vargina. Tai reiktų žinoti, kad iš tiesų skausmą iššaukia padidėjęs svoris. Dažniausiai tai rodo medžiagų apykaitos sutrikimus bei sulėtėjimą, o būnant ilgiau pirtyje pagreitėja organizme vykstančios reakcijos, todėl ir gali būti iššauktas galvos skausmas. Tačiau suderinus mitybą ir reguliarų lankymąsi pirtyje galima sulaukti puikių rezultatų“, – pataria „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė.
Vienas ryškiausiai pastebimų pirties rezultatų – pastebimai pagerėjusi odos būklė, nes per odą pasišalina susikaupę šlakai, druskų perteklius, kurie apsunkina organizmą.
„Odai itin naudingos viso kūno ir veido šveičiamosios procedūros, nes atsiveria poros, garai prasiskverbia į gilesnius odos sluoksnius, oda greičiau regeneruojasi, pagerėja medžiagų apykaita, gaminasi odoje esantis kolagenas. Visgi šiek tiek atsargesni turėtų būti tie, kurių oda itin sausa ar pleiskanojanti“, – sako L. Vanagaitė.
Kitas pirčių pliusas – tirpstančios kalorijos. Visgi kaitinantis pirtyje išgarinama daug susikaupusių druskų, tokių kaip kalis, natris, chloras, todėl norint atstatyti medžiagų balansą po pirtinimosi rekomenduojama išgerti ne mažiau kaip 2 litrus mineralinio vandens.
„Organizme kaupiasi šimtai visokių organizmui žalingų junginių, kurių inkstai nespėja pašalinti, o pirtis padeda paspartinti organizmo apsivalymą. Pasiekus gilesnius odos sluoksnius, raumenis, sąnarius galima sumažinti įvairius uždegiminius procesus, nes kūnas greičiau atsipalaiduoja, mažiau jaučiama įtampa raumenyse. Pirtis taip pat rekomenduojama intensyviai sportuojantiems bei patiriantiems daug streso ir įtampos. Juk turbūt visi pastebi, kad po pirties pagerėja nuotaika ir darbingumas“, – patarė „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė.
Pranešimą paskelbė: Marius Deksnys, UAB „Idea Prima”