Sveikata

Kaip prižiūrėti šviesių ir tamsių spalvų patalynę? Patarimai, kurių nerasite techninėje etiketėje

Ne paslaptis, kad patalynė miegamajame – ne tik komforto, bet ir kambario estetikos dalis, todėl palaikyti tiek kokybišką miegą, tiek gaminio išvaizdos ilgaamžiškumą reikalauja žinių ir pastangų.

Švari, maloniai kvepianti patalynė – atgaiva kūnui ir protui po aktyvios ir darbingos dienos, joje miegoti yra kur kas maloniau, todėl specialistai rekomenduoja patalynę skalbti reguliariai ir priklausomai nuo gyvenimo būdo kas 1-3 savaites.

Prabangi, išskirtinių audinių patalynė yra ne tik ypatingas malonumas miego metu, bet ir miegamojo interjero puošmena, todėl svarbu tinkamai ją prižiūrėti, kad nemažos investicijos kokybiškam miegui ir miegamojo grožiui suteiktų jaukumo ir džiugintų ne vienerius metus.

Nors rūpintis prabangiais patalais nėra pernelyg sunki užduotis, visgi vertėtų nuolat prisiminti, jog aukštos kokybės medžiagos, specialiomis sąlygomis auginamos žaliavos reikalauja ir atitinkamos priežiūros. Kaip saugome ir prižiūrime prabangesnius drabužius, taip turime saugoti ir prabangesnę patalynę. Vadovaukitės šiais patarimais, kaip skalbti patalynę, ir mėgaukitės nuostabiu nakties miegu!

UAB „Lonas“ komanda daugybę laiko skiria savo produktų testavimui ir naudojimui kasdieniniame gyvenime, kad galėtų sukurti ir pateikti tinkamas priežiūros instrukcijas savo klientams. Patalynė siuvama iš Premium klasės 100% medvilnės satino audinių (vienspalvių ir margintų skaitmeninės spaudos technologija) bei minkštinto 100% ilgapluoščio lino.

Patalynės priežiūra, skalbimas ir džiovinimas. Pagrindinės priežiūros klaidos

 • Perskaitykite visas etiketes, kad įsitikintumėte, jog nėra jokių specialių skalbimo ar priežiūros reikalavimų.
 • Kaip ir drabužius, skirstykite spalvomis.
 • Aukšta džiovinimo temperatūra sukelia natūralaus pluošto audinių susiraukšlėjimą, susitraukimą ir perdžiūvimą, dėl to susilpnėja pats audinys. Jeigu norite, kad patalynė tarnautų kuo ilgiau, iš skalbyklės ją ištraukite drėgną ir džiovinkite natūraliai.
 • Neperkraukite skalbyklės. Skalbimo mašinos būgne patalynė turi suktis laisvai, kad gerai išsiskalbtų ir išsiskalautų.
 • Venkite skalbti medvilnės satino patalynę kartu su rankšluosčiais. Vykstant švelnesnio ir šiurkštesnio paviršiaus trinčiai ant patalynės paviršiaus gali atsirasti pūkų kamuoliukų.
 • Skalbiant ryškių spalvų patalynę atkreipkite dėmesį, ar skalbyklėje nėra likę pernelyg daug balinamųjų medžiagų, kurios gali blukinti spalvas.
 • Premium medvilnės satinas yra subtilus audinys, reikalaujantis atidžios priežiūros, todėl tokią patalynę geriausia skalbti vieną, kad skalbimo metu nebūtų paviršių kontakto su kitais spalvotais ar šiurkštesniais audiniais.
 • Skalbiant šilko ir medvilnės satino patalynę nenaudokite jokio baliklio ar cheminių priedų, nes jie gali pažeisti subtilų audinį. Baigę skalbti, nedėkite patalynės į karštą džiovyklę. Vietoje to, išdžiovinkite ją ant paprastos drabužių džiovyklos.
 • Atkreipkite dėmesį, kad linas džiūsta daug greičiau nei medvilnė, todėl būkite atsargūs, kad lino patalynė neperdžiūtų džiovyklėje. Tai gali susilpninti ir sugadinti natūralų pluoštą. Rekomenduojama džiovinti natūraliai po švelnaus gręžimo skalbyklėje.

Šviesių ir tamsių spalvų patalynės priežiūros skirtumai

Įprastai patalynės techninėse etiketėse galime rasti privalomą gaminio sudėties informaciją ir gamintojo rekomenduojamą priežiūros informaciją. Itin dažnai pateikta informacija yra standartinio pobūdžio nepaisant audinių unikalumo, dažymo būdų, spalvų intensyvumo. Kviečiame susipažinti su esminiais skirtumais, kaip prižiūrėti skirtingo spalvų intensyvumo patalynę.

 • Šviesią (ypač baltą, nemargintą) patalynę galima skalbti bet kokioje temperatūroje, net ir itin aukštoje, pvz., 95 laipsnių. Ją taip pat šiltuoju periodu galima džiovinti lauke, jeigu turite tam tinkamas sąlygas – saulės spinduliai yra natūrali dezinfekavimo priemonė, kuri padeda pašviesinti patalynės baltumą.
 • Tamsių spalvų patalynė yra gerokai lepesnė ir reikalaujanti specialios priežiūros, kad spalvos išliktų sodrios ir neišbluktų skalbiant. Labai svarbu tokios patalynės neperkaitinti, skalbti ne aukštesnėje nei 40 laipsnių temperatūroje, vengti aukštų gręžimo apsukų, kurios galėtų susukti audinį ir palikti lenkimo linijas, kurios ypač matomos ant ryškios patalynės. Tamsių spalvų patalynę geriausia ištraukti gerokai drėgnesnę nei šviesią ir leisti natūraliai išdžiūti. Stiprus gręžimas ir džiovyklės karštis prikelia natūralias medvilnės pūko savybes, todėl paviršius gali pasidengti pūkeliu, kuris vizualiai sukuria spalvos nublukimo pojūtį. Tiesa, skalbiant per aukštoje temperatūroje ypač sodrios ar tamsios spalvos taip pat gali prarasti savo intensyvumą, todėl labai svarbu tokią patalynę prižiūrėti atidžiau.
 • Tamsios patalynės dezinfekavimui prieš galimus mikrobus ir bakterijas idealiai tinka ne karšta skalbimo temperatūra, o lyginimas. Po švelnaus skalbimo patalynę išlyginus aukštoje temperatūroje žūsta ne tik visos galimos bakterijos, bet ir spalvos išlieka sodrios ir ryškios kur kas ilgiau.

Ar prieš naudojimą reikia naują patalynę skalbti?

Patalynės gamybos procesas yra ilgas ir sudėtingas, pradedant medžiagos audimu, dažymu, dažų užtvirtinimu, baigiant siuvimu, pakavimu ir t.t. Prieš naudojant rekomenduojama ją išskalbti. Patalynė galbūt praras tą pirminę prekinę išvaizdą, kuria norisi pasimėgauti, tačiau bus švari, puri ir minkšta. Dažymo procese naudojamos technologijos dažnai sukietina audinį, o jį praskalavus patalynė tampa kur kas minkštesnė ir malonesnė liečiantis prie kūno.

Natūralūs būdai apsaugoti patalynę nuo blukimo

Bet kuria technologija marginti audiniai, skirti patalynės siuvimui, turi tikimybę pablukti, todėl svarbu, kad gaminius prižiūrėtumėte tinkamai. Akcentuojame skalbiklių svarbą, kad jie būtų kiek įmanoma švelnesni ir be balinamųjų ingredientų (tokie skalbikliai tinka tik baltai patalynei), optimaliai žemą skalbimo temperatūrą, o natūraliai dezinfekcijai naudoti aukštos temperatūros lyginimo programą.

Siekiant kuo ilgiau išlaikyti patalynės sodrias ir ryškias spalvas, galite išbandyti šias natūralias priemones, apsaugančias audinius nuo blukimo:

 • Į skalbyklę įberkite šaukštą druskos. Druskos chloridas tarsi „užrakina“ spalvas, o tai neleidžia joms išblukti iš patalynės ar drabužių audinių. Neretai druska padeda atkurti audinių, kurie nuo skalbimo tapo blankesni, ryškumą.
 • Baltojo acto naudojimas skalbiant tamsią patalynę gali užkirsti kelią audinio spalvos išblukimui. Į skalbyklę įpilkite ½ puodelio baltojo acto, tai padeda spalvoms išlaikyti intensyvumą.
 • Į skalbyklę įpylus kepimo sodos, audiniai gali išlikti sodrių spalvų ir išvengti blukimo. Į skalbyklę įpilkite ½ puodelio paprastos kepimo sodos, kad jūsų mėgstama patalynė išlaikytų skaisčias, ryškias spalvas.
 • Natūralus džiovinimas. Vengiant džiovyklės ir paliekant audinius džiūti natūraliai, galite padėti išlaikyti patalynės spalvų sodrumą. Svarbu tamsios spalvos patalynę saugoti nuo tiesioginės saulės spindulių – spalvos gali greičiau išblukti.

Nors laikui bėgant visos patalynės ir audiniai natūraliai dėvisi, atidumas gaminiui ir jo tausojimas gali stipriai prailginti jo tarnavimo laiką. Jei naudosite papildomas atsargumo priemones skalbimo metu ir laikysitės skalbimo patarimų, patalynės spalvos išliks skaisčios, sodrios ir gyvybingos bei jūsų miegui ir miegamojo interjerui sukurs maksimalų komfortą ir grožį!

Pranešimą paskelbė: Saulius Jakutis, UAB „LONAS”
Kaip prižiūrėti šviesių ir tamsių spalvų patalynę? Patarimai, kurių nerasite techninėje etiketėje