Sveikata

Kaip rūpintis akimis ir regėjimu?

Rega – vienas svarbiausių žmogaus pojūčių, kadangi per ją mes gauname net 70 % informacijos apie aplinką, kuri mus supa. Tiesa, dažnas sėdėjimas prie kompiuterio ar prie mobiliųjų telefonų – tikrai nėra naudingas žmogaus regai, tad patariama skirti jai papildomo dėmesio, o tai padaryti galima jas treniruojant ar vartojant vitaminus. Viso to dėka glaima mėgautis gera rega bei išvengti didesnių akių ligų.

Populiariausios akių ligo

Kuo daugiau dėmesio savo akims skirsite – tuo mažesnė tikimybė, kad teks susidurti su akių ligomis. PSO duomenimis – dažniausiai pasitaikančios akių ligos yra:

  1.    Glaukoma, kuri nustatoma gana sunkiai, kadangi pacientas ilgą laiką nejaučia jokių simptomų. Negydant, galimas ir apakimas. Norėdami išvengti ligos poveikio – tikrinkite regą pas specialistus bent kartą per metus.

  2.    Katarakta – dar viena klastinga liga, kuri prisideda prie blogo matomumo ir galiausiai gali tapti apakimo priežastimi. Jeigu atrodo, kad paskutiniu metu matote tarsi per rūką, o žiūrėjimas į šviesą kelia didelį diskomfortą – apsilankymas pas specialistą yra būtinas.

  3.     Konjunktyvitas dažniausiai pasireiškia paraudusiomis akimis, niežėjimu, perštėjimo pojūčiu. Laiku pradėjus gydyti – galite išvengti blogų pasekmių. Vaistus paskiria gydytojas oftalmologas.

Ką valgyti, kad akys būtų sveikos?

Tai, kad subalansuota mityba padeda gražiau atrodyti bei geriau jaustis – žino visi. Kuo daugiau daržovių bei vaisių bus Jūsų kasdieniniuose patiekaluose – tuo geriau jausitės, tačiau norintys sustiprinti akis – tam tikrų produktų vartojimas turėtų būti kasdienybė.

Pirmiausia, reikalingas vitaminas C, kuris būtinas ne tik regai, tačiau ir visos imuninės sistemos gerinimui. Galima gerti papildus arba galima į savo mitybą įtraukti daugiau produktų, kuriuose yra šio vitamino. Tai: apelsinų sultys, greipfrutų sultys, braškės, pomidorai, kopūstai ir t.t.

Žinoma, reikia valgyti daugiau produktų, kuriuose yra liuteino bei vitamino A. Dažniausiai minimos mėlynės bei morkos, tačiau nepamirškite, kad vitaminas A geriausiai įsisavinamas kai vartojamas kartu su riebalais.

Akims reikalingas ir vitaminas E, kurį galima rasti saulėgrąžose, migdolų riešutuose, spanguolių sultyse ir kitur.

Visgi, svarbiausia – subalansuota mityba. Negalima valgyti tik vienų arba tik kitų produktų. Visur turi būti balansas. Tada puiki bus ne tik rega, tačiau ir bendra viso kūno savijauta.

Rega ir mitai

Kuo daugiau faktų žinosite apie regėjimą – tuo geriau galėsite rūpintis savo akimis. Pateiksime kelis dažniausius, kurie gali trukdyti suvokti – kaip tinkamai jomis rūpintis.

  1.    Mitas, kad akių žvairavimas sukelia ilgametį žvairumą. Tikrai ne. Net siūloma daryti akių mankšteles, kurių metu pratimai gali būti orientuoti į žvairumo kombinacijas.

  2.    Skaityti tamsoje – nėra blogai? Visi puikiai žino, kad knygų skaitymas tamsoje – blogai, tačiau klaidingai galvojama, kad skaityti naktį per planšetę arba telefoną – galima. Deja. Akys greitai pavargsta, net gali pradėti skaudėti galvą.

  3.    Gydytojai reikalingi tik tada, kai atsirado problemų su rega? Tikrai ne. Reguliariai lankytis pas okulistą reikia taip pat dažnai kaip ir pas odontologą arba ginekologą.

  4.    Ar tik morkos yra naudingos akimis? Vėlgi – ne. Aptarėme anksčiau, kad kelios skirtingos rūšys daržovių, vaisių bei aliejų gali pamaitinti Jūsų akis.

  5.    Mankštos – nesąmonė? Irgi – ne. Akims reikalinga ne tik viso kūno, tačiau būtent akių mankšta. Paprasčiausia jas daryti atsisiuntus mobilią programėlę.

Net ir sulaukus garbingo amžiaus Jūsų rega gali būti gera. Tai lemia ne tik genai, tačiau ir tinkamas rūpinimasis ja. Žmonėms, kuriems rūpi akių sveikata bei geras regėjimas rekomenduojama akis tikrinti profilaktiškai akių klinikoje – Regos Centras.

Pranešimą paskelbė: Ona Šablauskaitė, UAB Market Rats