Makaronai – viena sėkmingiausių itališkos maisto kultūros eksporto prekių. Platus makaronų ir padažų asortimentas bei šių valgių receptų gausa leidžia kone kasdien mėgautis vis kitu itališku skoniu. Tačiau retas žino, kad tobulam makaronų patiekalų skoniui išgauti tinka ne bet koks padažas. Kokius makaronus geriausia rinktis ir kokiomis taisyklėmis vadovautis juos derinant su padažais pataria prekybos tinklas „Lidl“.
Auksinė taisyklė
Manoma, kad Italijoje gyvuoja daugiau nei pusė tūkstančio skirtingų makaronų rūšių, o vardų, kuriais vietiniai vadina skirtingų formų makaronus, yra dar daugiau. Svarbiausia taisyklė – suporuoti tinkamos formos makaronus su reikiamos tekstūros padažu. Tokiu būdu galėsite mėgautis maksimaliu patiekalų skoniu, mat tobulos konsistencijos padažas arba prisiriša prie makaronų ir sustiprina jų skonio natas, arba makaronai sugeria padažą ir prisisotina natūralaus žolelių, daržovių ir mėsos aromato.
Priešingu atveju, netinkamas padažas makaronus gali ir sugadinti, todėl labai svarbu žinoti, kurie makaronai ir padažai yra neatskiriamos skonių poros. Tobulo makaronų valgių skonio patarimais dalijasi prekybos tinklas „Lidl“, kuris supažindins jus su skirtingomis makaronų formomis ir joms labiausiai tinkančiomis padažų idėjomis. Jų išpildymui ingredientų – tiek makaronų, tiek įkvėpimo padažams – ieškokite artimiausioje prekybos tinklo parduotuvėje.
Ilgi ir ploni makaronai
Makaronai: vermicelli, spaghetti, linguine, angel hair, fideo, reginette. Šie makaronai yra ilgi ir ploni, apvalaus arba elipsės formos skerspjūvio. Nors reginette makaronai yra plokšti, kiek platesni ir banguotais kraštais, tačiau jie irgi priskiriami prie šios makaronų formų grupės. Ilgi ir ploni makaronai paprastai valgomi juos smeigiant šakute ir jos pagalba susukant nedidelį, vieno kąsnio dydžio makaronų rutulėlį.
Padažas: su šios formos makaronais geriausiai dera pomidorų bei lengvi jūros gėrybių padažai, taip pat tinka padažai, kurie gaminami kaip pagrindą naudojant grietinėlę ar alyvuogių aliejų. Ilgus ir plonus makaronus nesunku maišyti lengvos tekstūros padaže, jie pasidengia plonu padažo sluoksniu, kuris jaučiamas kiekviename kąsnyje.
Ilgi, kaspino formos makaronai
Makaronai: pappardelle, lasagna, mafalda, fettuccine, tagliatelle. Šie makaronai savo forma primena kaspiną, yra dideli, ilgi ir plokšti, jų šonai gali būti banguoti arba tiesūs. Siauresni šios formos makaronai taip pat valgomi su šakute, o platesni, pavyzdžiui, lasagna, yra pjaustomi peiliu.
Padažas: nesuklysite, jeigu kartu su šios formos makaronais ruošite riebius mėsos, smulkintų daržovių arba grietinėlės padažus. Tiršta padažo tekstūra ir įvairūs ingredientų gabalėliai puikiai derės su lygiu makaronų paviršiumi, tačiau tokiu atveju makaronus pabaikite virti padaže, neapipilkite padažu jau išvirtų makaronų – taip bus daugiau skonio.
Sraigtelio formos makaronai
Makaronai: gemelli, fusilli, campanelle, casarecce, cavatappi, rotini. Šios formos makaronai yra panašūs į spiralę, kuri gali būti susukta tiek smulkesniais, tiek stambesniais sūkiais.
Padažas: prie šios formos makaronų puikiai dera lengvesni, tolygesnės tekstūros padažai, pavyzdžiui, pesto. Išskirtinė makaronų forma lemia tai, kad padažas lengvai prilimpa, nesunkiai perduoda makaronams savo spalvą ir unikalų skonį.
Mini makaronai
Makaronai: orzo, acini di pepe, anelli, ditalini, farfalle, farfalline, arecchiette, radiatori, roccheti, tripolini. Tai smulkūs ir trumpi įvairių formų makaronai, kurie savo forma gali būti panašūs į ryžius, kuskusą, mažus žiedelius, tūbeles ar kaspinėlius, kriaukleles bei turėti smulkiai banguotą paviršių. Mini makaronai yra retai valgomi vieni, t.y. kaip atskiras patiekalas, daug dažniau naudoji kaip kitų valgių ingredientai.
Padažas: šiuos makaronus geriausia naudoti ruošiant sriubas bei troškinius, salotas ar casserole apkepą, įvairias užkepėles. Smulkius makaronus derinkite su švelniais grybų, daržovių padažais ir šviežiais vasariškais ingredientais.
Kriauklelės formos makaronai
Makaronai: conchiglie, cavatelli, pipe rigate. Šios formos makaronai yra santykinai didelio dydžio, todėl jie gali būti sutinkami rečiau. Visame makaronų asortimente galima rasti ir mažesnes šių makaronų formų versijas, tačiau tokie makaronai prasčiau įsisavina padažų skonio savybes.
Padažas: šiuos formos makaronus ruoškite kartu su riebiais, tirštos tekstūros mėsos ar grietinėlės padažais, kuriuose jaustųsi daug gabalėlių. Maišant makaronus su padažu, įvairūs gabalėliai užpildo makaronų ertmes ir taip suteikia išraiškingesnį sotumo jausmą.
Įdaryti makaronai
Makaronai: tortellini, ravioli. Šios formos makaronai yra uždari, jų viduje slepiasi mėsos, sūrio, žolelių ar daržovių įdaras. Tortellini yra apvalaini, jų kraštai sulenkti ir sujungti tarpusavyje, o ravioli primena nedideles pagalvėles, kurių forma gali kisti priklausomai nuo makaronus ruošiančių asmenų kūrybiškumo.
Padažas: kadangi makaronai jau yra įdaryti, jie nėra derinami su tirštais, maistingais padažais. Ruošdami įdarytus makaronus rinkitės švelnius ir itin lengvos tekstūros sviestinius ar aliejaus pagrindo padažus.
Tūtelės formos makaronai
Makaronai: penne, elbow macaroni, rigatoni, bucatini, manicotti, penne rigate, tortiglioni, tubini, ziti. Tai vamzdelio formos makaronai su tuščia ertme viduje. Šios formos makaronų dydis gali kisti nuo itin mažų iki labai plačių, į kurių vidų paprastai dedamas įdaras.
Padažas: tūtelės formos makaronus derinkite su tirštais ir maistingais padažais, naudokite daržoves, ragu ar Bolonijos padažus. Jeigu planuojate makaronus įdaryti papildomai, rinkitės tirštą mėsos, sūrio ar žolelių įdarą ir kruopščiai pripildykite ertmes. Tokie makaronai paprasti dar užpilami skystesniu padažu ir kepami orkaitėje.
Pranešimą paskelbė: Eglė Girdauskaitė, UAB „coagency”