Sveikata

Kauno klinikų Kraujo centrui – 10 metų

Šiandien Kauno klinikų Kraujo centras paminėjo 10 metų jubiliejų. Minint šią sukaktį, Kauno centre surengta kraujo donorystės akcija, kurios metu žinomi Lietuvos žmonės aukojo kraujo ir savo pavyzdžiu priminė, kad donorų kraujas gelbėja gyvybes.

„Kauno klinikose kasmet atliekama daugiau nei 66 tūkstančiai chirurginių operacijų, čia gydomi sunkiausiomis ligomis sergantys pacientai, sergantys onkologinėmis, hematologinėmis, širdies ir kraujagyslių ligomis. Ligoninėje atliekamos sudėtingiausios operacijos, organų ir audinių transplantacijos, gydomi pacientai po sunkių traumų, nudegimų, vyksta apie 3 tūkstančius gimdymų per metus. Tad donorų kraujas yra gyvybiškai svarbus modernios ligoninės komponentas, siekiant išgelbėti ne vieno žmogaus gyvybę“, – sako Kauno klinikų generalinis direktorius prof. habil. dr. Renaldas Jurkevičius.

Kraujas ir jo komponentai ligoninės pacientams reikalingi nuolat ir skubiai, o kraujo pakaitalo dar niekas nesukūrė, tad kartais tik kitų žmonių paaukotas kraujas gali išgelbėti paciento gyvybę. Per 10 metų Kauno klinikų Kraujo centre donorai apsilankė beveik 100 tūkstančių kartų. „Donorų skaičiai džiugina, nes visi kraujo paaukoję žmonės prisideda prie kilnios misijos – padeda pacientams, kai jiems to labiausiai reikia, – sako Kauno klinikų Kraujo centro vadovė dr. Diana Remeikienė. – Kartu išgyvenome COVID-19 pandemiją, kurios metu kraujo donorų buvo ypač sumažėję. Esame dėkingi kiekvienam kraujo donorui, kuris nepabūgo pandemijos ir toliau aukojo kraują, reikalingą sudėtingoms operacijoms atlikti ir suteikti reikiamą gydymą pacientams.“

Kraujo donorystė – vienas lengviausių būdų išgelbėti kito žmogaus gyvybę. Donorinis kraujas ypatingai svarbus atliekant įvairias operacijas. Vien Širdies, krūtinės ir kraujagyslių chirurgijos klinikos Kraujagyslių chirurgijos skyriuje per metus sunaudojama apie 40 litrų kraujo.

Kraujo donorai gali padėti ir gimdyvėms. „Akušerijos sritis ypatinga tuo, kad gimdyvės kraujuoja gausiai ir labai greitai – pacientės per 10 minučių gali netekti net iki 1,5 litro kraujo“, – yra pastebėjusi Akušerijos skyriaus vadovė prof. Meilė Minkauskienė. Profesorė taip pat pasakojo, kad Akušerijos srityje kraujo poreikis didėja ir, tikėtina, didės ateityje: „Vis dažniau vyresnės moterys nusprendžia susilaukti atžalos ir todėl didėja komplikacijų galimybė, daugėja cezario pjūvio operacijų, COVID-19 sergančioms gimdyvėms gali sutrikti krešumas, prasidėti pogimdyvinis gausus kraujavimas“.

Per visą Kauno klinikų Kraujo centro gyvavimo laikotarpį surinkta daugiau nei 43 tonos kraujo. Net 34 tūkstančiai žmonių kraujo ir jo komponentų paaukojo beveik 87 tūkstančius kartų. „Tai reiškia, kad didelė dalis kraujo donorų, vieną kartą paaukoję kraujo, prie šio kilnaus darbo sugrįžta dar ne kartą“, – pasakoja centro vadovė dr. D. Remeikienė. Ji priduria, kad per 10 metų Garbės donoro vardai, kraujo paaukojusiems 40 ir daugiau kartų, suteikti 62 donorams; nusipelniusio donoro pažymėjimai, aukojusiems kraujo 30 ir daugiau kartų suteikti 130 donorų, o tuo tarpu paaukojusiems 20 ir daugiau kartų Donorystės žymūno pažymėjimai suteikti 319 donorų.

Akcijoje pirmadienį dalyvavo ir kraujo paaukojo žymūs Lietuvos žmonės ir Kauno klinikų gydytojai, kurie savo pavyzdžiu ragina prisidėti prie šio kilnaus darbo ir padėti ligoninės pacientams, kuriems reikia donorų kraujo.

Kauno klinikose moderniausius standartus atitinkantis Kraujo centras veikia nuo 2012 metų kovo 20 dienos. Jis užima 400 kvadratinių metrų plotą ir yra įrengtas taip, kad kraujo donorystės procesas ligoninėje vyktų patogiai ir saugiai.

Kauno klinikų informacija

Pranešimą paskelbė: Jovita Gudelevičiūtė, Lietuvos sveikatos mokslų universitetas
Kauno klinikų Kraujo centrui – 10 metų