kava
Laisvalaikis

Kava – įvairias tautas vienijantis gėrimas

Kava – tai vienas populiariausių gėrimų pasaulyje, įkvepiantis dienos darbams ir sužadinantis norą nuversti kalnus. Ar žinojote, kad lietuviai aplenkė italus, vokiečius ir prancūzus – kavos paragavo pirmieji? O ar domėjotės, kokie šių ir kitų tautų kavos gėrimo įpročiai?

Štai lietuviai mielai mėgaujasi įvairių skonių kava, tačiau mėgstamiausia mūsų tautiečių kava pagardinta pienu, beveik būtinai – didesniame nei įprasta puodelyje. Vis labiau lietuviai pamėgo kavą pirkti nedidelėse kavinukėse ir ją išsinešti – prieš kelerius metus paplitusi nauja verslo rūšis mūsų šalyje puikiai prigijo. Panašūs įpročiai vyrauja ir tarp amerikiečių. Beje, lietuviai vis labiau domisi ir perka kokybišką kavą, vis mažiau biurų, kuriuose nebūtų kavos aparato.

O kokios kavos gėrimo tradicijos vyrauja Prancūzijoje? Prancūzai be kavos neįsivaizduoja savo pusryčių. Dažniausia geriama Café au lait. O kur dar gardieji kruasanai… Tiesa, prieš kelis dešimtmečius pusryčiaujant buvo populiaru gerti ne tik kavą, bet ir „išlenkti“ burnelę vyno. Nors įprotis iš gyventojų atminties kiek išblėso, tačiau toks derinys yra bene kiekvienos kavinės ar restorano meniu. Pietaujant pirmiausia patiekiami valgiai, o pietūs tradiciškai užbaigiami puodeliu kavos.

Tuo tarpu vyno krašto vardą pelniusioje Ispanijoje populiari trijų rūšių kava. Paprasta juoda kava, dar primenanti itališkąją espreso, čia vadinama cafe solo. Paprasta kava su šlakeliu pieno dar vadinama cortado, o pusryčiams ispanai dažniausia geria cafe con leche – specialią rytinę kavą, kuri gaminama iš lygių dalių kavos ir pieno.

Vokiečiai pietus užbaigia taip pat kava. Populiariausia – natūrali, be priedų, su pienu ar grietinėle, dažnai pagardinama cikorija. Pusryčiams vokiečiai renkasi kavą su grietinėle, kiek rečiau – su virintu karštu pienu.

Britai – tikri kavos fanatikai. Neseniai buvo pateikta stulbinanti statistika: statistinis pilietis kavai per metus išleidžia net 452 svarus! Britai itin mėgsta tirpią kavą, kuri Anglijoje išpopuliarėjo Antrojo pasaulinio karo metais. Londone gegužės pradžioje kasmet vyksta kavos festivalis, suburiantis tūkstančius kavos gerbėjų. Anglai gali pasiūlyti ir ypatingos kavos, pagardintos škotišku likeriu arba viskiu.

Skanios kavos Lietuvoje ir svečiose šalyse linki Keleiviu-pervezimas.lt