Sveikata

Kodėl mūsų organizmui yra būtini vitaminai

Vitaminų poveikis kiekvieno iš mūsų sveikatai yra milžiniškas – pradedant apsauga nuo įvairių ligų (bei jų gydymu), pvz., tokių kaip širdies problemos, didelis cholesterolio lygis ir odos ar akių ligos, ir baigiant gera savijauta, pakankamu energijos lygiu ir gražia, lygia bei sveika oda. Dauguma vitaminų yra gyvybiškai svarbūs įvairiems mūsų organizme nuolatos vykstantiems procesams ir gyvybinėms funkcijoms, kurių negalėtų užtikrinti jokios kitos medžiagos.

Vitaminai gali būti suvartojami labai įvairiais būdais. Dauguma vitaminų į mūsų organizmą patenka su kasdien suvartojamais maisto produktais. Žinoma, pakankamam būtiniausių vitaminų suvartojimui didžiulės įtakos turi ir konkrečios šalies virtuvė bei žmogaus kasdienės mitybos įpročiai. Dauguma žmonių savo kasdienės mitybos pagalba neužtikrina pakankamo organizmui reikalingų vitaminų kiekio. Tačiau, laimei, šiandien rinkoje kiekvienas iš mūsų galime įsigyti įvairius vitaminų kompleksus, kurių pagalba galime papildyti savo organizmą būtiniausiais vitaminais, palaikančiais ir išsaugančiais mūsų gerą savijautą ir tvirtą sveikatą.

Įprastai multivitaminai yra pripažįstami kaip geriausias pasirinkimas, kurio pagalba galima pagerinti bendrą savijautą – ypač, jei gyvenama labai aktyviai ir neretai pamirštama suvartoti pakankamą kiekį maisto (nors nereikėtų pamiršti, kad vitaminai ir maisto papildai niekuomet neturėtų būti įprastinės mitybos pakaitalas).

Keli iš būtiniausių vitaminų

 • Vitaminas A arba retinolis yra labai naudingas gydant įvairias akių ligas, aknę, odos problemas ir infekcijas. Taip pat jo pagalba galima pagreitinti žaizdų gijimo procesus. Vitaminas A gali apsaugoti nuo geltonosios dėmės būklės pablogėjimo ir kataraktos. Kadangi tai yra karotinoidas, jis taip pat gali efektyviai pagerinti plaukų būklę.
 • Vitaminas B1 arba tiaminas gali apsaugoti nuo beriberio (B avitaminozės), širdies ligų ir virškinimo problemų, kartu paspartinant medžiagų apykaitą, kraujotaką ir smegenų funkcijas. Šis vitaminas, kartu su vitaminu B2 ir B3, yra labai naudingas brandaus amžiaus žmonėms – ypač senyvo amžiaus žmonėms, kuriems yra nustatyta didesnė senatvinės demencijos arba Alzhaimerio rizika.
 • Vitaminas B2 arba riboflavinas padeda gydant kataraktą, odos problemas ir anemiją. Jis taip pat pagreitina medžiagų apykaitą, pagerina imuninę sistemą ir padeda nervų sistemai.
 • Vitaminas B3 arba niacinas gali padėti sumažinti silpnumą, pagerinti virškinimą, sumažinti odos problemas, migreną, pagerinti širdies darbą, sumažinti aukštą kraujospūdį ir aukštą cholesterolio lygį, sumažinti diabeto riziką ir viduriavimą.
 • Vitaminas B5 arba pantoteno rūgštis gali sumažinti stresą ir gydyti artritą, infekcijas, odos ligas, pristabdyti plaukų žilimą ir sumažinti aukštą cholesterolio lygį kraujyje.
 • Vitaminas B6 arba piridoksaminas yra naudingas gydant diabetą, infekcines ligas, konvulsijas, rytais jaučiamą blogumą, pernelyg stiprias menstruacijas, padeda mažinti stresą, nemigą ir judėjimo sutrikimus. Jis taip pat padeda sumažinti homocisteino lygį organizme.
 • Vitaminas B7 arba biotinas gali padėti gydant odos problemas, pagerinti medžiagų apykaitą ir plaukų būklę.
 • Vitaminas B9 arba folio rūgštis yra labai galingas įrankis, padedantis kovoti su anemija, virškinamojo trakto problemomis, įvairiomis smegenų anomalijomis, odos problemomis ir podagra, kartu pagerinant ir raudonųjų kraujo kūnelių gamybą. Taip pat vitaminas B9 gali pagerinti ir širdies darbą.
 • Vitaminas B12 arba cianokobalaminas gali sumažinti anemijos simptomus ir jos pašalinį poveikį, taip pat gelbėja nėštumo metu, padeda sprendžiant kepenų ir inkstų problemas bei gydant burnos opas. Kuomet yra derinamas su tinkamu B6 arba folio rūgšties kiekiu, B12 yra labai efektyvi priemonė kovai su įvairiomis širdies ligomis, tarp kurių yra ir infarktas.
 • Vitaminas C arba askorbo rūgštis padeda gydant įvairias akių ligas, vėžį, skorbutą, įprastinį peršalimą, infekcijas, diabetą, mažina stresą ir aukštą cholesterolio lygį, padeda gydant širdies ligas, mažinant kraujospūdį, gydant inkstų ligas, stabdant vidinį kraujavimą, mažinant uždegimą ir kt. Taip pat padeda sustiprinti imuninę sistemą. Vitaminas C yra vienas iš pačių galingiausių ir būtiniausių antioksidantų mūsų organizme.
 • Vitaminas D gydo rachitą, artritą, dantų kariesą, diabetą ir padeda apsisaugoti nuo osteoporozės. Vitaminas D yra labai naudingas kaulams, imuninei sisteminai ir kraujospūdžio mažinimui. Šio vitamino pagalba galima sumažinti įvairių vėžio rūšių atsiradimo riziką.
 • Vitaminas E arba tokoferolis dažnai naudojamas odos būklės gerinimui, kadangi jis pasižymi senėjimą lėtinančiomis savybėmis. Jis padeda pagerinti kraujotaką, apsaugo nuo širdies ligų, gerina smegenų veiklą ir kt. Vitaminas E gali palengvinti menopauzės simptomus, skausmingus menstruacijų ciklus ir akių problemas.