Laisvalaikis

Laikas planuoti moksleivių rudens atostogas – štai kaip jos leidžiamos šalyje, kur auginti vaikus yra geriausia

Iki rudens atostogų mokyklose jau liko visai nedaug. Vaikai jų laukia su dideliu džiugesiu, tačiau tėvams tai tampa dar viena užduotimi – kur su jais nuvykti ir ką nuveikti, kad atžalos neleistų viso laiko tik prie ekranų. Verta pasidairyti, kaip šią dilemą tėvai sprendžia kitame Baltijos jūros krante – Švedijoje, kuri vadinamų šeimų rojumi.

Švedija nuolat įvardijama kaip viena iš geriausių šalių auginti vaikus, o naujausiame „U.S. News“ reitinge jai netgi skirta pirmoji vieta. Ir tam yra daug priežasčių: didelis dėmesys švietimui, kokybiška visuotinė sveikatos priežiūra, ilgos tėvystės ir motinystės atostogos, šeimoms su vaikais itin pritaikyta infrastruktūra ir „friluftsliv“ – švedų meilė gamtai.

Būtent paskutiniai du veiksniai – nuo mažų dienų įsišaknijantis pomėgis laiką leisti gryname ore ir patogi infrastruktūra keliaujant su vaikais – diktuoja ir moksleivių rudens atostogų veiklą. Leidžiamasi į nepaprasto grožio švedišką gamtą ir į vaikams ypač draugiškus muziejus. Keltų operatorius DFDS dalijasi vietomis ir idėjomis, kurios populiarios tarp pačių švedų.

Magiškų rudenėjančių medžių spalvų – į nacionalinį parką

Pietų Švedijoje esantis Söderåsens nacionalinis parkas yra viena gražiausių vietų šalyje rudenį. Vaizdai būna kaip iš paveiksliuko, nes visas kraštovaizdis nusidažo raudonais ir oranžiniais atspalviais. Tai įprasta vienos dienos išvyka ir, pavyzdžiui, iš Malmės ar Helsingborgo. Čia driekiasi vieni gražiausių takų, vingiuojančių pro tankius miškus ir ežerus. Nuostabūs vaizdai atsiveria iš apžvalgos taško virš gilaus medžių slėnio.

Jei pasistatysite automobilį stovėjimo aikštelėje prie Naturrum, rasite daugumos žygių pradžią. Čia taip pat yra žemėlapis ir nedidelis muziejus, kuriame galite sužinoti apie gyvūnus ir augalus, ypatingus šioje Švedijos vietovėje.

Vienas didžiausių šalies zoologijos ir nuotykių parkų – „Skånes Djurpark“

Švedijos pietuose, vos už 100 km nuo lietuviams patogiai pasiekiamo Karlshamno, įkurtas „Skånes Djurpark“ yra daugiau nei tūkstančio Šiaurės šalių gyvūnų namai. Galite stebėti didingus briedžius, ieškoti krūmuose pasislėpusių lapių, o zoologijos sode paglostyti ir pamaitinti prijaukintus gyvūnus.

Čia laukia ir pirmasis pasaulyje Aviuko Šauno pramogų parkas, dinozaurai, žaidimų aikštelės, vandens pramogos bei „Ekspedicija aukštyn“ – mediniai tilteliai medžiuose, kur galima stebėti gyvūnus iš aukštai. O rudenį, artėjant Helovinui, parkas bus gausiai dekoruotas ir virs „magišku mišku“ – nepakartojama patirtimi visai šeimai.

Erebru (Örebro) virsta vaiduoklių miestu

Rudens atostogų metu visas Erebru kasmet virsta vaiduoklių miestu, kuriame vyksta daug įdomių, bauginančių ir linksmų veiklų. Po miestą vaikšto personažai, vyksta vaiduoklių turai, o gal net slėpimasis nuo zombių, rengiami šiurpiai smagūs užsiėmimai pilyje.

Jei norėsis atsipalaiduoti ir pasidžiaugti gamta, visai netoliese laukia Tivedenso nacionalinis parkas. Vaikams neabejotinai patiks ir „Lost City“ – vandens pramogų parkas, atrodantis kaip džiunglėse dingęs miestas.

Padaužoms – „Kungsbygget“ nuotykių parkas

Skrydis su „zipline“, laipiojimas siena, gigantiški šuoliai aukštyn-žemyn prisirišus virve, pasivažinėjimas vasaros rogutėmis – tai tik keletas įdomių užsiėmimų vaikams šiame nuotykių parke Halandsoseno mieste. Adrenalino bangos čia – garantuotos, tad idealiai tiks aktyviems, smalsiems ir padūkusiems vaikams. O gal vaikas dviračių entuziastas? Čia įrengtas visas dviračių parkas – šeima gali leistis po maršrutą vaizdingu mišku arba išbandyti kliūčių ruožą.

Stokholmo muziejai – ir vaikams, ir suaugusiems

Švedų vaikų per prievartą tempti į muziejus nereikia – jie ten patys mielai veržiasi. Stokholme jų yra ne vienas, kuris skiria itin daug dėmesio mažųjų sudominimui, o veiklos dar labiau pagausėja per moksleivių atostogas.

Mokslo ir technikos muziejuje „Tekniska museet“ vyks kosminiai pasirodymai, bus galima groti metalu ir smagiai eksperimentuoti. Magiškas Pepės Ilgakojinės gyvenimas „Junibacken“ rudenį įgauna naujų spalvų – virsta vaiduoklių namu. Čia rengiamos vaiduoklių medžioklės ir amatų dirbtuvės, o visiems vaikams, atėjusiems su kostiumais, dovanojami ledai. Tuo tarpu rudens atostogų metu „Nordiska museet“ veikia net ir sutemus. Čia kviečiama praleisti naktį muziejuje ir vaikyti pakampiuose slypinčius šešėlius arba ateiti dieną ir žaisti taip, kaip XIX a.

„Wanås“ meno parkas nukelia į kitą pasaulį

Įžengus į „Wanås“ meno parką, tarsi paliekate kasdienybę ir patenkate į kitokią, pasakišką visatą. Čia įrengtas ekologinis ūkis, viešbutis, skulptūrų pilnas meno parkas ir meno galerija, kurioje saugoma unikali garsių tarptautinių menininkų šiuolaikinio meno kolekcija.

Vaikams šis parkas – tai neįtikėtinas nuotykis, kuriame yra daugiau kaip 50 nuolatinių meno kūrinių ir laikinų parodų. Vaikai gali parašyti norą ant popieriaus ir pakabinti jį Yoko Ono norų medyje, bėgioti po mišką ir žaisti ant sūpynių, kurios pačios savaime yra meno kūriniai. Tuo tarpu parduotuvėje prekiaujama ekologiškais žaislais, o kavinėje galite užsisakyti ekologiškų ledų ir pyragaičių.

Žygis per ežero pievas ir migruojančių paukščių stebėjimas

Jeigu ieškote kuo daugiau gamtos, rudenį verta aplankyti Hornborgasjono ežerą, kuris yra vienas svarbiausių paukščių ežerų Europoje, kasmet pritraukiantis daugybę lankytojų – ir paukščių, ir žmonių. Kai kuriomis rudens dienomis ežere gali susirinkti iki 50 tūkst. migruojančių žąsų ir ančių – tai nuostabus reginys. Prie ežero įrengta daug įvairaus ilgio ir pobūdžio pėsčiųjų takų. Čia taip pat galima leistis į lobių paiešką ar užlipti į du apžvalgos tiltus.

Pranešimą paskelbė: Ramunė Milerytė, UAB „Fabula ir partneriai”

Laikas planuoti moksleivių rudens atostogas – štai kaip jos leidžiamos šalyje, kur auginti vaikus yra geriausia