Laisvalaikis

Lankytojams atveriami rekonstruoti Pikeliškių dvaro takai

Žmonėms, pasiilgusiems gamtos ir ieškantiems naujų pažintinių maršrutų, atveriami sutvarkyti Pikeliškių dvaro, esančio Vilniaus rajone takai. Vos per 23 kilometrus nuo Vilniaus miesto centro nutolusiame Pikeliškių dvare atnaujinti ir lankytojams pritaikyti beveik 2,4 kilometrai ekologiškos dangos takų. Atnaujinti takai gamtos išsiilgusiems lankytojams atvers ne tik garsiojo Pikeliškių dvaro pastatų ansamblį, tačiau ir leis pasigrožėti nuostabiu dvaro parku, Žaleso ežero pakrante ir gražia, vaizdinga gamta.

Istorinį Pikeliškių dvarą, perstatytą XIX amžiuje, 1930 metais įsigijo Aleksandra ir Juzefas Pilsudskiai. Tuometinis Lenkijos vadovas čia įsirengė savo vasaros rezidenciją, kurioje keturis metus leido vasaras, priiminėjo aukštus Lenkijos ir kitų šalių vadovus.

Siekiant atnaujinti ir sutvarkyti Pikeliškių dvaro gamtinę aplinką, išsaugoti kultūrinį savitumą, gerinti ir kurti saugias, tvarkingas bei gražias erdves, Vilniaus rajono savivaldybė pasinaudojo Europos Sąjungos parama ir 2019 metais pradėjo įgyvendinti dvaro želdyno teritorijos kraštovaizdžio arealo sutvarkymo projektą.

Įgyvendinant Europos Sąjungos finansuojamą projektą bus sutvarkyti ne tik Pikeliškių dvaro sodybos takai, tačiau ir parko želdynai, įrengtos poilsio vietos ir kitos funkcinės zonos. Atnaujinant 1,5 metro pločio dvaro takų tinklą pakeista ne tik sena parko danga, tačiau ir įrengta 11 poilsio aikštelių, kuriose pastatyti suolai ir šiukšliadėžės. Pats takas unikalus tuo, jog įrengtas panaudojant „Stabiline“ ekologišką dangą su organiniu rišikliu iš gysločio sėklų luobelių.

„Natūralu, kad įgyvendindami aplinkosauginį, kraštovaizdžio apsaugos ES projektą  pasirinkome ekologiškas „Stabiline“ dangas su organiniu rišikliu iš gysločio sėklų luobelių. Neslidus šios dangos paviršius,  galimybė  šiuos takus įrengti prie pat medžio kamieno, ilgas tarnavimo laikas, į aplinką neišsiskiriantys teršalai, paprasti ir pigūs remonto metodai, 100% pakartotinai panaudojamas produktas – dar ne visi, tačiau pagrindiniai argumentai, kodėl Pikeliškių dvaro takų atnaujinimui pasirinkome „Stabiline“ dangą.“ – sako UAB „Stabiline“ direktorius Edmundas Jakubauskas

Pikeliškių dvaro takų sistema didžiojoje parko dalyje įsilieja į natūralios gamtos ir parko želdinių visumą, atkartoja teritorijos reljefą, prisitaiko prie esamų išmintų takų. Takai įrengiami pagal ežero liniją, esamų pramintų takų keliukų vietoje, taip įrengti aplink vieną iš kūdrų, žiedu susijungia su kitais esamais takais ir apsijungia su taku, einančiu medžių alėja palei Dvaro gatvę. Išskirtinai įrengtas takas palei užpelkėjusią teritorijos dalį ežero pakrantės link, nepažeidžiant pelkės ekologinės pusiausvyros. Tako gale įrengta poilsio aikštelė su pavėsine ir laužaviete.

„Visos dangos susidėvi, jas reikia remontuoti ar keisti naujomis, tačiau asfalto dangų remontas ir įrengimas reikalauja daug energetinių resursų. Jų įrengimui ir remontui reikalingi galingi mechanizmai – asfalto klotuvai, plentvoliai, frezos, gudronatoriai, o asfalto mišinio gamybai reikia daug dujų ir iš naftos gaminamo bitumo. Trinkelių dangas remonto atveju taip pat reikia keisti naujomis. Senas išardyti, išvežti į atliekų surinkimo vietas. Po to reikia perdirbti su betono atliekų trupintuvais, kurie naudoja daug kuro ir elektros energijos. Ieškodami patvarių ir ekologiškų sprendimų rangovai ir net fiziniai asmenys kreipiasi į mus. „Stabiline“ ekologiškos dangos idealiai tinka parkams, istorinėms vietovėms, miestų aikštėms, pėsčiųjų ir dviračių takams, mokyklų kiemams ir vaikų žaidimo aikštelėms,  dangoms prie medžių kamienų (vietoje metalinių grotelių), automobilių stovėjimo aikštelėms, sporto žaidimų aikštelėms (petankė, lauko tenisas ir pan.)“,  – komentuoja UAB „Stabiline“ direktorius Edmundas Jakubauskas

Pikeliškių dvaro takai lankytojams visada atviri, todėl kviečiame pasinaudoti galimybe ir rasti atokvėpio valandėlę bei pasimėgauti parko kraštovaizdžiu ir nuostabia gamta, esančia vos per pusvalandį nuo Vilniaus miesto centro.

Apie „Stabiline“ ekologišką dangą

Natūraliai gamtoje augantis rišiklis buvo pradėtas naudoti kelių tiesime JAV nuo 1982 m. Nuo dešimto dešimtmečio vidurio Europoje pirmiausiai buvo pritaikytas kelių tiesimo darbuose Šveicarijoje, o po to ir visoje Europoje. Naudojant natūralų rišiklį, įrengiamos aukštos kokybės ir labai funkcionalios dangos konstrukcijos. Jos pasižymi dideliu tvirtumu ir ilgaamžiškumu bei tuo pačiu gerai praleidžia vandenį ir suriša dulkes. Daugiau informacijos apie dangą ir jos įrengimą suteiks  šios technologijos atstovai – UAB „Stabiline“.

Pranešimą paskelbė: Evita Jonauskė , MB Neotrendas
Lankytojams atveriami rekonstruoti Pikeliškių dvaro takai