Sveikata

„Lietuvos hospiso“ vyresnioji slaugytoja: „Sergantieji labiausiai laukia ne dovanų, o nuoširdaus dėmesio“

Beveik 200 pacientų, laukiančių paliatyviosios ar ambulatorinės slaugos namuose paslaugų – su tokiu darbo krūviu kas mėnesį Alytaus apskrityje tvarkosi vos 10 „Lietuvos hospiso“ slaugytojų bei darbuotojų. Prieš didžiąsias metų šventes vis garsiau kalbant apie paramą stokojantiems bei sergantiems, šioje srityje dirbantys teigia – žmonių ir verslo gerumo reikia ne tik prieš Kalėdas, bet ištisus metus.

„Prieš didžiąsias metų šventes sulaukiame kur kas daugiau paramos – paremia ne tik įmonės, bet ir pavieniai gyventojai. Kas negali paremti finansiškai, tas prisideda arba reikalingais daiktais, ar darbais. Būna tokių žmonių, kurie net ir praėjus keleriems metams nori atsidėkoti už anksčiau slaugytą jų artimąjį“, – pasakoja „Lietuvos hospiso“ vyresnioji slaugytoja Laima Karpuškienė.

Pasak jos, hospiso veikloje itin praverčia slaugai reikalingos priemonės, kurias atiduoda artimieji pacientui palikus šį pasaulį.

„Atrodo, tokia smulkmena – atiduota nauja sauskelnių pakuotė ar apsauginiai paklotai, bet jų prireikia kitiems. Pavyzdžiui, prireikia žmogų slaugyti, tačiau artimieji dar nespėjo susitvarkyti dokumentų ir negauna slaugai skiriamų nemokamų priemonių, tokioje situacijoje parama slaugos priemonėmis yra itin reikalinga“, – teigia ji.

Labai didelis šlapimo surinkimo maišelių ir į šlapimo pūslę įvedamų epicistominių kateterių poreikis – šių priemonių tiekimas kurį laiką yra sutrikęs, slaugomų pacientų artimiesiems sunku jų įsigyti, tad kitų žmonių atiduodami nauji maišeliai ir kateteriai praverčia sunkiai sergantiems pacientams.

„Medicinos srityje dirbu beveik 20 metų ir tikrai galiu pasakyti, kad žmonių gerumas tebėra gyvas. Mes irgi suteikiame pagalbą net tiems žmonėms, kurie galbūt nebus mūsų pacientais – skambina, klausia patarimo, tad kaip gali nepadėti? Padedame visiems, kam reikia“, – sako vyresnioji slaugytoja.

Dovanas pakeitė parama hospisams

Šiuo metu „Lietuvos hospisas“ įrenginėja 2 trumpo atokvėpio palatas, kuriose būtų slaugomi pacientai, kai šių artimiesiems reikia išvykti ilgesniam laikui ar pailsėti nuo intensyvios paciento priežiūros namuose.

„Dėl itin didelių eilių slaugos namuose nemažai pacientų yra slaugomi namų sąlygomis. Deja, ne visiems artimiesiems tai yra lengvai pakeliama našta, tad galimybė bent savaitę atsikvėpti nuo įtampos ir nuolatinio rūpesčio sergančiuoju yra itin laukiama. Štai skambina mums moteris, kuri 16 metų namuose slaugo savo nekalbantį vyrą po insulto, ir klausia, kada jau galėsime priimti pirmuosius pacientus. Deja, dėl pabrangusių medžiagų ir darbų nespėsime įrengti šių palatų iki Naujųjų metų, kaip planavome“, – dalijasi L. Karpuškienė.

Įrengiant naujas palatas itin svarbi ir verslo bei gyventojų parama, teigia pašnekovė. Šiemet, jau šeštus metus iš eilės prie „Lietuvos hospiso“ veiklos prisidės ir Medicinos bankas, tradiciškai verslo ir darbuotojų dovanoms numatytas lėšas skiriantis sergančiais ligoniais besirūpinančioms įstaigoms.

„Stengiamės, kad dovanota parama būtų investuota į apčiuopiamus dalykus, kuriuos galėtume naudoti ne vienerius metus. Pavyzdžiui, praėjusiais metais už skirtą paramą įsigijome oftalmoskopą, su kuriuo galima patikrinti tiek akis, tiek ausis. Iš paramos lėšų taip pat esame įsigiję automobilį, kuriuo pervežame gulinčius ligonius“, – vardina L. Karpuškienė.

Pasak Medicinos banko administracijos vadovo Mariaus Arlausko, iniciatyvą paremti šalies hospisus palaiko ir patys banko darbuotojai.

„Tikime, kad Kalėdinės dovanos verslo klientams bei darbuotojams gali būti nematerialios – parodytas dėmesys, nuoširdi padėka, o dovanoms skirtos lėšos kur kas prasmingiau yra panaudojamos hospisų veiklai paremti. Juo labiau, kad jei vieniems tai tėra dar vienas pyragas ar saldainių dėžutė, kitiems – galimybė gauti geresnes slaugos paslaugas ir sulaukti daugiau pagalbos sunkią akimirką“, – teigia M. Arlauskas.

Medicinos bankas paramą tradiciškai skiria keturiems hospisams: Šv. Pranciškaus onkologijos centrui Klaipėdoje, Pal. Kun. Mykolo Sopočkos hospisui Vilniuje, „Kauno hospiso namams“ ir „Lietuvos hospisui“ Alytuje.

Pasak L. Karpuškienės, kalėdinę nuotaiką jaučia net sunkiai sergantys ligoniai, tad kasmet prieš didžiąsias šventes „Lietuvos hospiso“ darbuotojai aplanko visus pacientus ir įteikia bent simbolinę dovanėlę – atvirutę ar paveikslėlį.

„Žmonės labai laukia ne kiek tų dovanėlių, o parodyto nuoširdaus dėmesio. Būna, kad ir kalėdaitį pridedame prie atvirutės, kad turėtų Kūčių vakarienei. Visi džiaugiasi, dėkoja. Net ir tie pacientai, kurie tik guli ir, rodos, visai nereaguoja po insulto – įduodi į rankas tą dovanėlę ir matai, kaip jam nurieda ašara per skruostą. Tokiais momentais suprantame, kad pacientams suteikiame kažką, kas prašviesina ir taip sunkią jų būtį“, – atvirauja vyresnioji slaugytoja.

Pranešimą paskelbė: Tadas Vaitelė, UAB „Idea Prima”