Po šventinio maratono apsunkęs organizmas reikalauja ypatingo dėmesio. Nenuostabu, juk kalėdiniai susibūrimai prasideda anksti ir tęsiasi ilgai, o retas kuris atsispiria gardžiai atrodančių, tačiau kaloringų užkandžių gausybei. Prekybos tinklo „Iki“ maisto ekspertė Vilma Juodkazienė sako, jog po tokio maratono patartina rinktis tokius produktus, kurie akimirksniu pagerintų virškinimą, grąžintų energiją ir žvalumą.
Išmokite valgyti saikingai
Dažniausia tradicinių šventinių maisto produktų valgymas kalėdinės vakarienės metu, anot maisto ekspertės, nėra blogai, tačiau persivalgius sunkaus maisto, skrandis gali apsunkti ir kitą dieną reikalauti kažko lengvesnio. Siekiant to išvengti, maisto ekspertė pataria šventiniu laikotarpiu neprisikrauti per daug maisto į lėkštę, o visko paragauti po truputį.
„Švenčių metu išmokite ragauti. Atsisėdus prie šventinio stalo patartina valgyti vaisius ir daržoves, o pagrindinius patiekalus stengtis valgyti nedidelėmis porcijomis ir ilgai kramtant. Valgant skirtingus patiekalus darykite bent pusvalandžio pertrauką, kad skrandis spėtų viską suvirškinti“, – pataria V. Juodkazienė.
Kitą dieną po šventinės vakarienės, anot maisto ekspertės, galima rinktis įvairias salotas ar žaliuosius kokteilius, kurie ne tik taps gaivia pertraukėle nuo angliavandenių turinčių patiekalų, bet ir suteiks didelę maistinių skaidulų dozę. V. Juodkazienė taip pat siūlo nepamiršti maisto likučių – iš jų po šventinės vakarienės kitą dieną galima pasigaminti visiškai naują patiekalą.
„Iš likusios kalakutienos galite pasigaminti kalakutienos samosą ar kotletą, o naudodami spanguolių padažą, galite pasigaminti praktiškai bet kurį pyragą. Likusias daržoves taip pat panaudokite kūrybingai – jas paskrudinkite ir išsikepkite sveiką picą“, – gudrybėmis dalijasi maisto ekspertė.
Rinkitės daugiau vaisių ir daržovių
Prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė Indrė Baltrušaitienė sako, kad Kalėdos – viena gražiausių švenčių, kuriai Lietuvoje skiriama daug laiko ir dėmesio. Ypač kruopščiai, anot jos, žmonės planuoja ne tik savo šventinį stalą, bet ir patiekalus, kuriuos valgys praėjus šventėms.
„Kūčios ir Kalėdos yra šeimos šventės, kurių metu pagrindine tradicija yra laikomas bendras valgymas. Kiekviena šeima savarankiškai renkasi, ką valgyti per šventes, tačiau lietuvių skonis šventiniu laikotarpiu nesikeičia jau kelerius metus. Kalėdiniam stalui gyventojai dažniausiai renkasi kiaulieną ir vištieną, tačiau taip pat auga dėmesys ir kitiems mėsos produktams – jautienai, antienai ir kalakutienai. Tarpušvenčiu žmonės nori kažko lengvesnio, todėl savo pirkėjams siūlome įvairių salotų bei daržovių asorti“, – sako I. Baltrušaitienė.
Tuo metu maisto ekspertė sako, kad šventiniu laikotarpiu dažnai pamirštama dehidratacija, todėl siūlo gerti daug vandens, kurį galima paskaninti citrusinių vaisių ir agurkų riekelėmis arba rozmarinų ir mėtų šakelėmis.
„Po švenčių taip pat patariu rinktis tokius produktus, kuriuose yra kalio. Jie pašalina skysčio perteklių ir padeda išvengti virškinimo problemų. Kaip užkandį, o kartais net ir kaip pagrindinį patiekalą, patarčiau rinktis tokius produktus kaip bananai, mangai, špinatai ir pomidorai. Iš vaisių galite lengvai ir greitai paruošti įvairius kokteilius, o likusias daržoves panaudoti sriubos gamyboje“, – sako V. Juodkazienė ir dalinasi receptais.
Atgaivinanti pomidorų sriuba
Reikės:
- 1 vnt. svogūno;
- 4 vnt. pomidorų;
- 1 vnt. morkos;
- 1 vnt. saldžios paprikos;
- 1 didelės saujos petražolių;
- 2 skiltelių česnako;
- 0,5 l mėgstamo sultinio;
- pagal skonį – džiovintų raudonėlių.
Gaminimas:
Į puodą įpilkite šiek tiek aliejaus, suberkite susmulkintą svogūną bei česnaką ir kepinkite apie minutę. Tuomet suberkite sutarkuotą morką ir kepinkite dar kelias minutes. Po to sudėkite susmulkintus pomidorus ir kartu su susikaupusiu skysčiu troškinkite uždengę apie 20 minučių. Vėliau sudėkite supjaustytą papriką, prieskonius, pilkite pusė litro mėgstamo sultinio ir viską virkite apie penkias minutes. Virimo pabaigoje į sriubą įmaišykite petražolių.
Pikantiška grikių košė
Reikės:
- 100 g grikių;
- 1 valg. šaukšt. cukraus;
- Žiupsnelio cinamono ir kardamono;
- Saujelės razinų ir migdolų;
Gaminimas:
Grikius virkite vandenyje su saujele migdolų ir razinų. Vietoje jų galite rinktis kitus riešutus arba vaisius. Išvirusią košę pasaldinkite bei pagardinkite cinamonu ir kardamonu. Ši košė labai tiks pusryčiams dieną po kalėdinės vakarienės.
Lengvi vištienos kepsneliai su moliūgu
Reikės:
- 400 g vištienos filė;
- 2 vnt. kiaušinių;
- 100 g moliūgų (be žievės ir sėklų);
- ½ svogūno;
- 2 valg. šaukšt. graikiško jogurto;
- 2 valg. šaukt. kvietinių miltų;
- 1 skiltelė česnako;
- šiek tiek aliejaus, druskos ir juodųjų pipirų.
Gaminimas:
Moliūgą sutarkuokite burokine tarka ir, jei atsirado skysčio, jį nupilkite. Vištieną smulkiai supjaustykite ar sumalkite, o svogūną ir česnaką susmulkinkite. Vištieną, svogūnus, česnakus, moliūgą ir graikišką jogurtą išmaišykite, įmuškite kiaušinius, berkite prieskonius, miltus ir viską kruopščiai išmaišykite. Į keptuvėje įkaitintą aliejų dėkite po porą šaukštų tešlos formuojant blynelius. Gražiai apkepkite iš abiejų pusių. Beje, šiuos blynelius galite kepti ir orkaitėje.
Žaliasis kokteilis su špinatais
Reikės:
- saujos špinatų lapų;
- 6 salotų lapų;
- 1 saliero stiebo;
- 1 kriaušės;
- 1 banano;
- 1 žaliosios citrinos;
- 1,5 stiklinės vandens.
Gaminimas:
Visas sudėtines dalis nuplaukite, supjaustykite ir sutrinkite trintuvu iki vienalytės masės. Kokteilis paruoštas.
Morkų ir obuolių kokteilis
Reikės:
- 3 vidutinio dydžio nuluptų ir gabalėliais supjaustytų morkų;
- puodelio verdančio vandens;
- 1,5 puodelio obuolių sulčių.
Gaminimas:
Nedideliame uždengtame puode virkite morkas tol, kol jos tapos minkštos. Išvirusias morkas atvėsinkite. Perdėkite morkas ir skystį, kuriame jos buvo verdamos į virtuvinio kombaino indą. Supilkite obuolių sultis, uždenkite ir plakite, kol gausis vientisa masė. Jeigu reikia, įpilkite papildomai obuolių sulčių ir palikite kokteilį šiek tiek pastovėti.
Skanaus!
Pranešimą paskelbė: Monika Rimdžiūtė, UAB „Publicum”