Sveikata

Negalią turinti mergina naktį leisis į Gineso rekordo siekiantį žygį

Rugsėjo 10 d. nuo vaikystės cerebriniu paralyžiumi serganti, bet savo stiprios valios pastangomis iš vežimėlio pakilusi Ajana Lolat kartu su savo šunimi asistentu Mulan sieks Gineso rekordo. Naktį pradėjusi žygį Verkių regioniniame parke moteris, pasiramsčiuodama ramentais, planuoja nueiti 15 km. Tai bus ilgiausias atstumas, kurį žmogus su ramentais, įveiks per 12 val. Šio žygio tikslas – paskleisti žinią apie šunų asistentų poreikį Lietuvoje.

Cerebriniu paralyžiumi serganti Ajana jau yra patekusi į Lietuvos rekordų knygą. Pernai ji tapo pirmuoju cerebriniu paralyžiumi sergančiu žmogumi, savo kojomis įveikusiu daugiau 12 km atstumą.

„Pagal visas medikų prognozes turėčiau sėdėti vežimėlyje ir gerti vaistus nuo skausmo, tačiau aš daug dirbu, sportuoju, mankštinuosi, kad galėčiau vaikščioti savo kojomis“, – pasakoja A. Lolat.

Rekordinį ėjimą padedanti organizuoti Greta Ašmantaitė sako, kad būtų pasiektas pasaulio ėjimo su ramentais Gineso rekordas Ajanai pakaktų nueiti 10 km, bet jos tikslas – 15 km.

„Kad užfiksuotume Gineso rekordą yra du keliai: vienas – sumokėti 8000 eu ir pasikviesti Gineso rekordų organizacijos žmones, kurie viską užfiksuotų. Antras kelias – viską daryti patiems. Dėl lėšų trūkumo viską fiksuosime patys, todėl Ajana viso žygio metu bus filmuojama, kas keturias valandas prie jos prisijungs po du nepriklausomus liudininkus, kurie viską fiksuos, reikės užpildyti daug dokumentų, o trasą išmatuoti turės geodezininkai“, – apie pasiruošimą neeiliniam žygiui pasakoja G. Ašmantaitė.

Kilnus žygio tikslas

Daug pastangų pareikalausiančio Ajanos žygio tikslas yra ne tik patekti į Gineso rekordų knygą, bet ir surinkti lėšas tam, kad Lietuvoje būtų parengta ir įtvirtinta šunų asistentų žmonėms su negalia rengimo sistema.

„Esu pirmoji Lietuvoje, įsigijusi specialiai man ruošiamą šunį asistentą. Tokie šunys mokomi pagrindinių elgesio taisyklių ir dresuojami komandoms, pritaikytoms būtent konkrečiam negalią turinčiam žmogui pagal specifinius jo poreikius. Parengti tokį šunį kainuoja apie 20 tūkst. eurų.

Tačiau ne kaina yra didžiausia problema. Šiuo metu mūsų šalies teisės aktuose nėra numatytos šuns pagalbininko sąvokos, nenustatyta negalią turinčio asmens teisė naudotis šunimi pagalbininku, nereglamentuotos nuostatos, padedančios atskirti šunis pagalbininkus nuo kitų šunų. Be tinkamo teisinio reglamentavimo žmonės su negalia negali naudotis šunimis pagalbininkais ir patekti su jais ten, kur gyvūnai paprastai neįleidžiami, pavyzdžiui, į ligoninę ar oro uostą“, – sako A. Lolat.

Vokiečių aviganių veislės kalytė Mulan moteriai tapo ne tik geriausia drauge, bet ir padėjo įveikti emocinius sunkumus. Įsigijusi savo būstą ir pradėjusi gyventi viena Ajana pasijuto labai vieniša, pradėjo prastėti ne tik psichologinė, bet ir fizinė sveikata. Tačiau mergina nenuleido rankų: sustiprinti kūną jai padėjo atrasta kinų medicina ir kasdien atliekami pratimai, o šuo asistentas Mulan suteikė stimulą pasirūpinti likimo draugais. Ajana įkūrė fondą, kuris renka lėšas šunų asistentų programai paremti.

Kviečia prisijungti

Savo iššūkių kupiną žygį Verkių parke Ajana kartu su savo šunimi Mulan bei jas lydinčia komanda pradės naktį – rugsėjo 10 d. 2 val. Pavadindama žygį „Hike for dreams“ (lietuviškai – „Svajonių žygis“) mergina pabrėžia, kad žmonės su negalia yra stiprūs, turi svajonių ir jas pildo. Palaikyti Ajaną galima prisijungiant prie žygio Verkių ir Pavilnių regioniniame parke.

Organizatoriai laukia žygeivių su šunimis, šeimų ar bendruomenių, kurie nori išreikšti palaikymą bei kartu užfiksuoti Gineso rekordą.

Planuojama, kad rugsėjo 10-osios vidurdienį Ajana su komanda pasieks Pavilnių ir Verkių regioninių parkų direkciją (Žaliųjų Ežerų g. 53, Vilnius), kur susitiks su žiniasklaidos atstovais ir ją palaikančiais žmonėmis.

Pranešimą paskelbė: Laura Dabulytė, Budinti komunikacija, UAB
Negalią turinti mergina naktį leisis į Gineso rekordo siekiantį žygį