Laisvalaikis

Netikėta Lietuvos sėkmė pasaulinėje turizmo arenoje: kokias tendencijas įžvelgia ryšio operatoriai?

Prestižinis kelionių gidas „Lonely Planet“ neseniai į Lietuvą nukreipė viso pasaulio keliautojų „taikiklius“. Netikėtai pelnyti pirmosios geriausios turizmo krypties Europoje ir antrosios pasaulyje titulai mūsų šaliai prognozuoja naują turistų bangą. Tačiau atvykėliams ruošiantis tyrinėti visais metų laikais įspūdingą Kuršių Nerijos nacionalinį parką ar jaukias Vilniaus senamiesčio gatveles, juos draugiškai ketina pasitikti ir ryšio operatoriai, kurie jau dabar įžvelgia tam tikrus turizmo tendencijų pokyčius.

„Šiais laikais neveikiantis mobilusis ryšys gali apkartinti ir pačius šilčiausius kelionės įspūdžius, todėl operatoriai deda daug pastangų, kad prie vietinio tinklo galėtų prisijungti net iš egzotiškiausių valstybių atvykę keliautojai. Tai apima daugybės sutarčių pasirašymą bei kruopštų testavimą“, – teigia „Telia“ Tinklų komandos vadovas Ramūnas Mikalauskas.

Lietuva masina turistus iš vis tolimesnių kraštų

Per pastaruosius porą metų Lietuvą intensyviau pradėjo lankyti ne tik kaimyninių šalių gyventojai, bet ir atvykėliai iš Vakarų Europos bei iš už Atlanto.

Remiantis kelių pastarųjų metų „Telia“ duomenimis, Lietuvoje kasmet registruojami abonentai beveik iš visų pasaulio šalių, valstybių skaičius mažai kinta. 2022 m. jų buvo 137, pernai – 140, o šiemet sąrašas išsiplėtė iki 141. Vis dėlto tai nebūtinai reiškia, kad į Lietuvą atvyko tų šalių gyventojai – kai kada valstybių skaičių dirbtinai išpučia su užsienio SIM kortelėmis vykdomi operatorių bandymai.

„Daugiausia atvykėlių ir toliau suplūsta iš kaimyninių ir emigrantų pamėgtų šalių. Paskutinių trejų metų reitingo viršuje dominuoja abonentai iš Lenkijos, Latvijos, Vokietijos, Danijos ir Jungtinės Karalystės. Bet kuo toliau, tuo labiau Lietuva pradeda dominti tolimesnių šalių gyventojus. Lyginant su 2022 m., šiemet mūsų šalį aplankė dukart daugiau Nyderlandų gyventojų, 3,5 karto gausesnis austrų skaičius ir beveik dvigubai didesnė „delegacija“ iš JAV. Maža to, prie „Telia“ tinklo šiemet buvo prisijungę Pietų Korėjos, Kinijos, Australijos, Japonijos ir JAE abonentai “, – vardina R. Mikalauskas.

Pasak „Telia“ atstovo, keliautojų tendencijas lemia pačios įvairiausios priežastys. Pavyzdžiui, amerikietiškų abonentų Lietuvoje galėjo padaugėti dėl šią vasarą vykusios Dainų šventės, į šalį atviliojusios didelį skaičių JAV lietuvių chorų ir tautinių šokių kolektyvų. Tuo metu prie Lietuvos populiarėjimo tarp Nyderlandų keliautojų galėjo prisidėti šių metų gegužės pabaigoje iš Palangos oro uosto pradėtas organizuoti tiesioginis skrydis į Amsterdamą.

Už kiekvienos tarptinklinio ryšio šalies – daug įdėto darbo

Atvykus į užsienio šalį, prisijungimas prie vietinio operatoriaus tinklo šiandien daugeliui keliautojų yra savaime suprantamas procesas. Nors vartotojo akyse viskas vyksta greitai ir automatiškai, tai pasiekti užtruko ne vienerius metus.

„Tam, kad kliento telefonas veiktų kitoje šalyje, jo operatoriui reikia pasirašyti sutartį su tos šalies ryšio paslaugų teikėju. Tokie susitarimai būtini absoliučiai su kiekvienos valstybės vietiniu operatoriumi, kurių neretai toje pačioje rinkoje būna net keli. Todėl „Telia“ ir kiti mobiliojo ryšio rinkos žaidėjai tokias sutartis skaičiuoja tūkstančiais. Kita vertus, vien tik sudėti parašus ant dokumentų nepakanka – kiekvienos šalies operatoriaus SIM kortelė turi būti realiai išbandoma, ar ji iš tiesų veikia konkrečiame užsienio tinkle“, – kelią iki tarptinklinio ryšio paaiškina R. Mikalauskas.

„Telia“ Tinklų komandos vadovo teigimu, tokie susitarimai svarbūs ir Lietuvos gyventojams keliaujant užsienio šalyse – lietuviai kasmet tampa vis didesniais egzotikos „gurmanais“, tad net iš pirmo žvilgsnio formalūs susitarimai su mažiausių valstybių operatoriais galiausiai vis tiek kada nors praverčia,. Pavyzdžiui, „Telia“ abonentai šią vasarą susigundė aplankyti net tokias nedažnai girdimas kryptis, kaip Mažųjų Antilų salyne esanti Martinika bei vos 70 km skersmens Reuniono sala Indijos vandenyne.

Tai naudinga ir iš kitos pusės – susitarimai su užsienio operatoriais paprastai būna dvišaliai, todėl į Lietuvą užklydę asmenys iš tolimų kraštų gali sklandžiai keliauti ir prireikus susisiekti su artimaisiais, o jų skambučių ir duomenų vartojimu džiaugiasi ir vietiniai operatoriai.

SIM kortelėje užkoduoti kitų pasaulio šalių operatoriai

R. Mikalauskas pastebi, jog nuvykus į užsienio valstybę, mūsų telefonas vietinį operatorių „išsirenka“ neatsitiktinai. Kiekvienas ryšio paslaugų teikėjas savo SIM kortelėje įrašo tam tikrą algoritmą, prie kurio tinklo svetimoje šalyje pirmiausiai turėtų jungtis kliento įrenginys. Dažniausiai pirmenybė teikiama tiems operatoriams, su kuriais suderinti palankiausi tarptinklinio ryšio įkainiai, geriausias suderinamumas bei teikiamų paslaugų kokybė. „Telia“ atstovas atkreipia dėmesį, kad išmaniojo ryšio nustatymuose tarptinklinio ryšio operatorių galima pakeisti ir rankiniu būdu. Tiesa, jei prisijungti prie norimo operatoriaus nepavyksta iš karto, veiksmą pakartoti reikėtų keletą kartų.

 

Audrius Stasiulaitis

I WILL TELL YOU TELIA

Tel. (8 5) 236 7019, Mob. +370 686 77988

El. p. [email protected]  

Telia Lietuva, AB, Saltoniškių g. 7A, 03501 Vilnius

Pranešimą paskelbė: Gabija Vaitkevičiūtė, UAB „INK agency“