Sveikata

NVSC: MAUDYTIS REKOMENDUOJAMA TIK PRIŽIŪRIMOSE MAUDYKLOSE

Karštomis vasaros dienomis daugelis skuba atsigaivinti prie įvairių vandens telkinių.  Tačiau prieš brendant į vandenį svarbu įsitikinti, ar maudytis jame yra saugu, ar vanduo neužterštas. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai rekomenduoja maudytis savivaldybių prižiūrimose maudyklose ir poilsiauti rekreacijai skirtose zonose – poilsiavietėse, kuriose periodiškai atliekami vandens tyrimai, ištirtas smėlis, yra įrengti tualetai, šiukšlių dėžės, pastatytos persirengimo kabinos, sudarytos sąlygos nusiplauti rankas ir kitos švarai bei saugumui būtinos priemonės.

Užterštas vanduo – infekcijų šaltinis

Vis labiau šylant vandens telkiniams, rizika užsikrėsti ir susirgti per vandenį plintančiomis ligomis, padidėja, kadangi įšilusiame ir organinėmis medžiagomis užterštame vandenyje susidaro palankios sąlygos įvairiems mikroorganizmams ilgai išlikti gyvybingiems ir daugintis. Dažniausiai ligų sukėlėjai į organizmą patenka per burną, kai besimaudant gurkštelima užteršto vandens, rečiau per pažeistą odą ar gleivines. Todėl poilsiautojams rekomenduojama nesimaudyti užterštuose vandens telkiniuose, nes į žmogaus organizmą per burną į virškinamąjį traktą patekus dideliam ligų sukėlėjų kiekiui, žmogus gali susirgti.

„Dažniausiai tai būna ūmios žarnyno infekcinės ligos, kurių simptomai – įvairūs: karščiavimas, viduriavimas, pykinimas, vėmimas, galvos ir pilvo skausmai, silpnumas.  Taip pat gali atsirasti odos alerginių reakcijų – bėrimų ar paraudimų“, – atkreipia dėmesį NVSC Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Aušra Valaikienė.

Ypač pavojinga maudytis užterštame vandenyje yra vaikams, kadangi jie maudydamiesi dažniau gurkšteli vandens, o jų imuninė sistema dar nėra visiškai susiformavusi, taip pat didesnė rizika vyresnio amžiaus, lėtinėmis ligomis sergantiems, nėščioms moterims ir silpną imuninę sistemą turintiems asmenims.

Pasidomėkite maudyklų vandens kokybe

Maudymosi sezonas Lietuvoje oficialiai prasideda nuo birželio 1 d. ir tęsiasi iki rugsėjo 15 d. Kur maudytis saugu, o kurių vandens telkinių reikėtų vengti, informaciją galima rasti Higienos instituto interneto svetainėje adresu https://www.hi.lt/maudyklu-vandens-kokybe/

Pranešimą paskelbė: Vilda Bajoriūnienė, Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos