Sveikata

Odontologai atsisako mokesčio – ryžosi šimtatūkstantiniams nuostoliams

Didžiausias odontologijos klinikų tinklas Lietuvoje CLINIC | DPC solidarizuojasi su pacientais ir nuo pirmadienio (birželio 1 dienos) nebetaikys mokesčio už visuotinio karantino metu naudojamas papildomas apsaugines priemones.

Nuo gegužės 18 dienos vėl pradėjus veikti odontologijos klinikoms, Operacijų vadovo sprendimu įsigaliojo reikalavimas naudoti 3-io lygio apsaugą, nepriklausomai nuo to, kokia procedūra atliekama. Pacientus priimantis gydytojas ir jo asistentas turi kas kartą naudoti naują pilną apsauginį komplektą: chalatą, neperšlampantį apsiaustą arba prijuostę, kepurę, pirštines, respiratorių bei apsauginį skydelį. Atlikus procedūrą visos panaudotos priemonės išmetamos ir užsidedamos naujos, skydeliai dezinfekuojami. Papildomas apsaugos priemones odontologijos klinikoms teko pirkti iš savo lėšų – valstybės paramos nesulaukta. Be to pagal Lietuvos įstatymus sveikatos priežiūros įstaigos yra ne PVM mokėtojos, todėl visas priemones perka su 21 proc. PVM ir nieko susigrąžinti negali.

Priklausomai nuo to, už kokią kainą pavyko priemones įsigyti, mokestis skirtingose klinikose galėjo išaugti nuo 10 iki 40 eurų. CLINIC | DPC šių mokesčių nusprendė atsisakyti. Klinikų tinklo direktorė Irma Kvedarienė teigia, kad taip elgiamasi ir pacientų, ir klinikos darbuotojų labui.

„Viešoje erdvėje matome daug pasipiktinimo dabartine situacija. Žmonės dažnai galvoja, jog odontologai plėšikai, patys susigalvojo kažkokius mokesčius, kad pasipelnytų. Tokią nuomonę dar labiau kursto neatsakingi valdžios pasisakymai, jog mokestis neturėtų būti imamas, nes priemonės kompensuojamos. Iš tiesų taip nėra – priemonės suteikiamos tik valstybinėms sveikatos priežiūros įstaigoms, o privačios odontologijos klinikos visas priemones turi pirkti savo lėšomis. Nors tai ir didelės išlaidos, nusprendėme už papildomas apsaugos priemones mokesčio savo pacientams nebetaikyti. Išlaidas pasidengsime patys. Taip renkamės išlikti solidarūs su pacientais, kurie mumis pasitiki eilę metų. Taip pat norime apsaugoti savo darbuotojus nuo piktų komentarų ir nemalonios darbo atmosferos, kai gydytojai viešai vadinami lupikautojais“, – sako I. Kvedarienė.

Visos 11 CLINIC | DPC klinikų per dieną sulaukia 300-400 pacientų vizitų. Apsaugos priemonių savikaina vienam pacientui – apie 15 eurų,  kai pacientą priima du medicinos darbuotojai. Taigi, nustojus iš pacientų imti mokestį už priemones, per dieną klinikos patirs vidutiniškai 5000 eurų nuostolį. Per mėnesį iš savo biudžeto klinikoms teks padengti daugiau kaip 100 tūkst. eurų išlaidas apsaugos priemonėms.

Vis dėlto I. Kvedarienė džiaugiasi, kad šis klinikų tinklo žingsnis bus investicija į pacientų sveikatą ir padarys odontologų paslaugas savalaikes ir labiau prieinamas. „Svarbiausia, kad žmonės nedelstų. Uždelstas gydymas visuomet yra sudėtingesnis tiek pacientui, tiek medikui. Ir taip turime didžiules laukiančių žmonių eiles, todėl dar labiau gilinti šios problemos jokiu būdu negalime. Mūsų tikslas – prieinamos ir laiku suteiktos odontologinės paslaugos. Bet neslėpsiu, esant dabartinei situacijai ir su tokiu valdžios požiūriu tai padaryti sunku. Juk biudžetinėms įstaigoms karantino metu, nors jos ir nedirbo, buvo pervedami pinigai iš Valstybinės ligonių kasos, o atnaujinus darbus dar ir finansuojamas apsaugos priemonių įsigijimas. Mes tuo metu paliekami be jokios paramos. Sunku tokį požiūrį suprasti. Tačiau stengiamės ir iš savo pusės darome, ką galime, nes privalom užtikrinti paslaugos prieinamumą pacientams bei darbą beveik 140 darbuotojų“, – sako klinikų tinklo vadovė.

Pranešimą paskelbė: Paulina Šlėvė, SB dantų klinika
Odontologai atsisako mokesčio – ryžosi šimtatūkstantiniams nuostoliams