Laisvalaikis

Pasaulinė maliarijos diena

Kasmet balandžio 25-ąją pažymima Pasaulinė maliarijos diena. Šių metų tema – „Pasinaudok naujovėmis siekiant sumažinti maliarijos ligų naštą ir išgelbėti gyvybes“.

Plečiantis turizmui, maliarija kelia vis daugiau sunkumų keliautojams. Didėja maliarijos sukėlėjų atsparumas vaistams, todėl kelionės į kai kurias subtropines šalis darosi vis pavojingesnės.

Ilgametės Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro stebėsenos duomenimis, Lietuvoje kasmet užregistruojama nuo 2 iki 8 įvežtinės maliarijos atvejų. Dažniausiai į Lietuvą įvežama tropinė maliarija iš Afrikos šalių.

Kaip plinta maliarija?

Maliariją sukelia kraujo pirmuonys (Plasmodium). Paprastai maliarijos sukėlėjus perneša Anohpeles genties uodai. Retai, tačiau sukėlėjai gali būti perduoti per kraują (donoras – parazitų nešiotojas), per užkrėstus instrumentus. Endeminėse vietovėse pasitaiko ir įgimtos maliarijos atvejų, kai parazitai užkrečia vaisių per pažeistą placentą ar gimdymo metu.

Kaip pasireiškia maliarija?

Maliarijos inkubacinis periodas gali trukti nuo vienos iki kelių savaičių. Kartais daugiau kaip metus. Tai priklauso nuo sukėlėjo rūšies. Paprastai maliarija pasireiškia karščiavimo priepuoliu, kuris prasideda šalčio krėtimu, vėliau pakyla temperatūra iki 40-41° C, atsiranda stiprūs galvos, raumenų skausmai, gali būti pykinimas, vėmimas. Karščiavimas tęsiasi 3-4 val., po to temperatūra krinta, ligonis gausiai prakaituoja, jaučia silpnumą.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai primena, kad keliaujant į tropines ar subtropines egzotines šalis išlieka maliarijos rizika.

Maliarijos profilaktika

Vykstantiems į šalis, kuriose paplitusi maliarija patariama:

  • vartoti vaistus, nes reguliarus vaistų vartojimas – viena svarbiausių maliarijos profilaktikos priemonių, ypač kelionėse. Šiuos vaistus paskiria gydytojai atsižvelgdami į susirgimo riziką, galimus pašalinius reiškinius, lydinčius susirgimus, žmogaus amžių;
    • vaistus būtina pradėti vartoti prieš atvykstant į padidėjusio sergamumo zoną (ne vėliau kaip 1-2 dienas iki išvykimo), visą buvimo endeminėje vietovėje laiką ir grįžus iš kelionės (trukmė priklauso nuo vartojamo vaisto);
    • vietovėse, kur plinta maliarija, saugotis uodų įgėlimų (uodai užsikrečia siurbdami sergančiojo maliarija kraują ir kartu su krauju įsisiurbę maliarijos sukėlėjų);
    • jei pakyla temperatūra, sugrįžus ar būnant endeminėse vietovėse, būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją ir jį informuoti, kad lankėtės endeminėje maliarijos šalyje;

Papildoma informacija:

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) duomenimis, 2020 metais 85 šalyse buvo užregistruota 241 mln. naujų maliarijos atvejų ir 627 tūkst. su maliarija susijusių mirčių. Daugiau nei du trečdalius mirčių sudarė vaikai iki 5 metų amžiaus gyvenantys Afrikos regiono šalyse.

DUK apie maliariją galima rasti ČIA

Sergamumo užkrečiamomis ligomis statistiką galima rasti ČIA

 

Pranešimą parengė Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro medikai

Pranešimą paskelbė: Zigmantas Nagys, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras