Sveikata

Pavasariškos saulės vilionės: kaip deginimosi sezoną pradėti saugiai?

Daugelis yra išties išsiilgę vasaros, todėl skuba pasimėgauti kiekviena šiltesne ir saulėta diena. Kai kurie ypač nekantrauja pasilepinti saulės voniomis ir įgyti gražų įdegį. Visgi draudimo bendrovės ERGO Lietuvoje Sveikatos draudimo rizikų vertinimo ir produktų plėtros skyriaus vadovė Marija Radžvilienė sako, kad pavasarinės saulės spinduliai gali būti ypač pavojingi, todėl jais džiaugiantis neatsakingai gresia rimtos pasekmės.

Po ilgų mėnesių be tiesioginio kontakto su saulės spinduliais daugelio žmonių oda pavasarį yra jautresnė, todėl pirmieji pasideginimai gali pažeisti odą, jos epiderminį ir dermos sluoksnį. Be to, dėl horizontalesnio spindulių kritimo kampo ultravioletinė saulės spinduliuotė pavasarį yra intensyvesnė.

„Dėl to mėgautis saule pavasarį reikėtų ypač atsargiai. Svarbu tai daryti saikingai, pamažu pripratinant odą prie daugiau saulės, leidžiant susiformuoti apsauginiam pigmento sluoksniui. Saulės spinduliai itin pavojingi šviesią ir strazdanotą odą turintiems žmonėms, taip pat vaikams ir vyresnio amžiaus žmonėms – jiems saulėje be pertraukos reikėtų būti ne ilgiau nei 20 minučių. Žinoma, deginantis ar paprasčiausiai ilgesnį laiką būnant saulėje visiems žmonėms svarbu naudoti tinkamas apsaugos priemones“, – sako M. Radžvilienė.

Anot M. Radžvilienės, visuomet svarbu įsitikinti, kad naudojami kremai ar aliejai nuo saulės turėtų pakankamą apsaugą nuo ultravioletinių spindulių. Tokios priemonės žymimos SPF ženklu, tačiau jų apsaugos lygis skiriasi, todėl reikėtų rinktis tinkamą savo odos tipui. Nesant tikriems, kokios priemonės būtų tinkamiausios, reikėtų pasitarti su specialistais ir verčiau rinktis didesnį apsaugos lygį, nei rizikuoti.

„Viena iš klaidų, kurią neretai daro mėgstantys pasilepinti saule – kremu pasitepa vieną kartą ir tikisi, kad nuo žalingo ultravioletinių spindulių poveikio jis apsaugos visą dieną. Visgi net ir pačių efektyviausių priemonių nuo saulės veiksmingumas po dviejų valandų ar ir dar greičiau ženkliai sumažėja, todėl kremu reikėtų pasitepti vis iš naujo“, – sako M. Radžvilienė.

Be to, M. Radžvilienė pažymi, kad kremu nuo saulės reikėtų teptis taisyklingai, nepamirštant saulės spinduliams jautriausių vietų – plikos galvos, nosies, pečių, krūtinės viršaus, užpakalinės kojų pusės. Pasitepus kremu taip pat nereikėtų pernelyg atsipalaiduoti – mėgaujantis saule nesunku užmigti ir pasibaigus kremo poveikiui stipriai nudegti.

Draudikų atstovė sako, kad gyventojai dažnai skaudžiai nudega atostogaudami Pietų šalyse. Nepaisant to, kad nėra pratę prie kaitrios saulės lietuviai neretai skuba degintis saulėtuose Ispanijos, Italijos, Graikijos, Turkijos ar kitų šalių paplūdimiuose ir ne visuomet naudoja reikiamas apsaugos priemones.

„Tikrai neretai pasitaiko atvejų, kai dėl stiprių nudegimų atostogaujantiems tenka kreiptis į gydytojus, vaistinėse ieškoti priemonių nudegimo pasekmėms sušvelninti. Norint to išvengti mėgautis saule reikėtų atsakingai ir protingai. Atostogaujant kartais tikrai gali būti verta dar vieną valandą tiesioginėje saulės kaitroje iškeisti į poilsį pavėsio gaivoje“, – sako M. Radžvilienė.

Radžvilienė primena, kad piktnaudžiavimas saule gali sukelti ne tik nemalonius nudegimus, bet ir onkologinius susirgimus. Intensyvus ultravioletinių spindulių poveikis yra vienas iš pagrindinių odos vėžio rizikos veiksnių. Dėl to norint saugiai mėgautis saule, papildyti vitamino D atsargas ir džiaugtis sveiku įdegiu svarbu deginantis nepersistengti ir imtis atsargumo priemonių.

ERGO Baltijos šalyse 

ERGO yra viena pirmaujančių draudimo grupių Baltijos šalyse, siūlanti ne gyvybės, gyvybės bei sveikatos draudimą. Metinė įmokų suma ERGO Baltijos šalyse sudaro 242 mln. eurų. Per metus ERGO Baltijos šalyse klientams apmoka žalų už beveik 143 mln. eurų. Daugiau nei 650 tūkst. klientų Baltijos šalyse pasitiki ERGO grupės paslaugomis, patirtimi bei finansiniu stabilumu.

Draudimo bendrovė ERGO 2020 ir 2021 m. Lietuvoje įvardinta geriausiai klientus aptarnaujančia ne gyvybės draudimo sektoriaus įmone (remiantis bendrovės „Dive Lietuva“ slapto pirkėjo tyrimu). 2022 m. įmonė gavo atitikties ISO aplinkosaugos standartui sertifikatą. ISO 14001:2015 skirtas toms organizacijoms, kurios siekia užtikrinti sistemingą savo atsakomybės aplinkosaugos srityje valdymą, padedantį įgyvendinti darnaus vystymosi tikslų aplinkosaugos komponento uždavinius.

Baltijos šalyse veikiančios ERGO bendrovės yra tarptautinės ERGO grupės dalis. Tai viena didžiausių draudimo grupių Europoje. ERGO atstovaujama daugiau nei 30 šalių Europoje bei Azijoje. Pagrindinis ERGO akcininkas yra viena didžiausių pasaulyje perdraudimo grupių „Munich Re“. Plačiau: www.ergo.lt 

Daugiau informacijos teirautis: Jolanta Karpuškienė, draudimo bendrovės ERGO Lietuvoje komunikacijos projektų vadovė, tel. 8 616 09090, 8 5 268 3606.

Pranešimą paskelbė: Karolis Adamonis, UAB „INK agency“
Pavasariškos saulės vilionės: kaip deginimosi sezoną pradėti saugiai?