Sveikata

Persirgau COVID-19, ar galiu skiepytis – ir kiti klausimai vaistininkui apie koronavirusą ir skiepus

Su koronavirusu gyvename jau antrus metus. Nors dalis klausimų jau atsakyta, vis dar iškyla naujų. Vis sparčiau įsibėgant vakcinacijai, „Eurovaistinės“ vaistininkės Jovita Juodsnukytė ir Jelena Deksnienė atsako į dažniausiai vaistinėje girdimus klientų klausimus.

– Ką būdama vaistininke galite patarti žmonėms abejojantiems, ar skiepytis?

– J. Deksnienė: Skiepytis ar nesiskiepyti yra kiekvieno asmeniškas pasirinkimas, kiekvienas atsakingas pats už save. Bet mano, kaip farmacijos specialisto nuomone, skiepas yra reikalingas, aš tikrai esu už. Mes turime daugiausiai trijų rūšių skiepus: „Pfizer“, „Astra Zeneca“ ir „Moderna“. Kuriuo skiepytis? Tikriausiai daugiau žinosime tik laikui bėgant, bet ką pastebiu iš ateinančių klientų į vaistinę, tikrai nėra kokių nors didelių nusiskundimų po konkrečios vakcinos. Ir po „Pfizer“, ir po „Astra Zeneca“ ir po „Moderna“ gali būti kažkokie šalutiniai poveikiai, bet šalutinis poveikis po vakcinos ir simptomai susirgus pačia liga – nepalyginami dalykai.

– Kokie dar gali būti šalutiniai poveikiai?

– J. Juodsnukytė: Šalutiniai poveikiai yra patys įvairiausi, jie priklauso nuo žmogaus organizmo, patys populiariausi – galvos skausmas, pykinimas, silpnumas ir pakilusi temperatūra. Taip pat gali pasireikšti ir vėmimas, kaulų skausmai, sąnarių skausmai, tačiau tai – retesni šalutiniai poveikiai.

– Sakoma, kad jeigu sirgai COVID-19, reikėtų palaukti pusmetį ir tik tada skiepytis, ar tai tebegalioja?

– J. Juodsnukytė: Taip, toks patarimas yra, tačiau šiuo metu rekomenduojama atlikti antikūnų testą, nes ne visiems prasirgusiems susiformuoja imunitetas, tad nereikėtų aklai laukti šį laiką ir verčiau pasitikrinti, pasižiūrėti, kiek yra antikūnų ir pasitarti su gydytoju.

– Yra mitas, kad iš anksto prieš skiepą išgėrus paracetamolio preparatų, bus mažesnis šalutinis poveikis, ar taip reikia daryti?

– J. Desknienė: Jokiu būdu. Jeigu žmogus jaučiasi gerai prieš skiepą, nereikia vartoti prevenciškai paracetamolio preparatų, kam alinti savo organizmą? Didelėmis dozėmis jie apsunkina kepenis, tad kam jas papildomai apkrauti. Jeigu gerai jaučiatės, tai nereikia vartoti. Reikia save mylėti po skiepo, paracetamolis vartojamas tik, kai temperatūra yra 38,5–39, tada tikrai vartokite vaistus. Po skiepo svarbu lengvas maistas, skysčiai, poilsio režimas. Jeigu pakilo temperatūra, pradeda skaudėti ranką, tik tada imame vaistus.

– J. Juodsnukytė: Visuomet patariame iš anksto susiplanuoti keletą poilsio dienų, kad nebūtų daug darbų, daug susirinkimų ir 2–3 dienas leiskite sau pailsėti.

– Daug kam kyla klausimas, kiek laiko palikti tarp skiepų, jeigu aš pradėjau skiepytis nuo erkinio encefalito, tai kada galiu skiepytis nuo COVID-19?

– J. Juodsnukytė: Su kiekvienu atėjusiu skiepytis nuo erkinio encefalito mes ir pradedame nuo šio klausimo. Jeigu artėja COVID-19 skiepas ir žmogus tiksliai nežino, kada jis bus, visada siūlau nukelti erkinio encefalito skiepą ir prioritetu pasiskiepyti nuo COVID-19, bet jeigu žmogus lauks ir žino, kad pasiskiepijo pirma „Astra Zeneca“ vakcina ir, pavyzdžiui, tik liepos pradžioje jo laukia antroji, tai viskas gerai, į tą tarpą galime paskiepyti nuo erkinio encefalito. Šis sprendimas priklauso nuo vakcinos, kuria skiepijasi, bet bendroji taisyklės yra tokia – dvi savaitės tarp vakcinų. Jeigu žmogus pasiskiepijo nuo erkinio encefalito ir staiga atsirado galimybė skiepytis nuo COVID-19, rekomenduojama pasikonsultuoti su gydytoju ir jis patars, ar jau galima skiepytis.

Pranešimą paskelbė: Laura Bielskė, Eurovaistinė, UAB