2024-07-10
Peties rotatorių manžetė – sistema, sudaryta iš raumenų ir sausgyslių, leidžiančių judinti ranką įvairiomis kryptimis. Medicinos centro „Northway“ Klaipėdoje gydytojas ortopedas traumatologas Markas Fiodorovas pasakoja, jog peties rotatorių manžetės plyšimas viena dažniausiai pasitaikančių peties patologijų. Mokslinių tyrimų duomenimis, rotatoriaus manžetės sausgyslių plyšimus patiria apie 13 proc. 50–59 m., 20 proc. – 60–69 m. ir virš 30 proc. 70–79 metų amžiaus žmonių. Ši patologija siejama su ženkliu žmogaus gyvenimo kokybės pablogėjimu – peties sąnario judesiai tampa riboti, vargina žemyn į ranką plintantis skausmas, ypač sustiprėjantis naktį ir trukdantis kokybiškam poilsiui.
Pasak medicinos centro „Northway“ Klaipėdoje gydytojo ortopedo traumatologo Marko Fiodorovo, jaunesnio amžiaus žmonėms šie plyšimai dažniausiai būna trauminiai (patyrus sportinę ar buitinę traumą), o vyresnio amžiaus žmonėms – degeneraciniai. Kai raumens sausgyslės tampa susidėvėjusios ir silpnos, jos gali plyšti tiesiog kažką keliant, traukiant ir pan. Gydytojo teigimu, dažnu atveju sausgyslių plyšimą patyrę vyresnio amžiaus pacientai net neprisimena traumos epizodo.
Toks plyšimas savaime nesugyja, todėl esant raumens sausgyslės plyšimams visais atvejais atliekamos artroskopinės operacijos. Minimaliai invazinių, per mažus pjūvelius atliekamų operacijų metu sausgyslė yra fiksuojama prie kaulo tam tikrais inkariniais implantais. Tačiau, remiantis mokslinių tyrimų išvadomis, kad ir kaip tvirtai sausgyslė prifiksuojama, išlieka pakartotinio jos plyšimo tikimybė.
Efektyvesniam problemos sprendimui – sausgyslių regeneraciją skatinantis bioindukcinis implantas
Markas Fiodorovas džiaugiasi, kad nuo šiol šios problemos sprendimui gali būti pasitelkiamas sausgyslių regeneraciją skatinantis bioindukcinis implantas „Regeneten“. Pasak jo, šiuo metu tai – pažangiausias ir efektyviausias rotatorių manžetės plyšimų gydymo metodas. Kitose šalyse jau kelerius metus atliekama operacija, vakar, pirmąkart Pabaltijyje, medicinos centre „Northway“ Klaipėdoje buvo atlikta vyresnio amžiaus pacientei, prieš pusmetį patyrusiai degeneracinio tipo plyšimą. Taikytas gydymas, kaip įprasta esant tokio tipo plyšimams, nedavė norimo efekto, todėl buvo nuspręsta atlikti operaciją ir sutvirtinti sausgyslę. Gydytojo teigimu, operacija pavyko puikiai – implantas buvo pritvirtintas labai tvirtai bei stabiliai. Dabar pacientės laukia pooperacinis periodas ir reabilitacija, po kurios moteris atvyks kontroliniam vizitui. Praėjus pusmečiui bus atliktas magnetinio rezonanso tyrimas, padėsiantis įvertinti kaip implantas suaugo su sausgysle.
„Inovatyvi operacija atliekama per mažus pjūvelius, kaip ir įprastos artroskopinės operacijos. Susiuvus sausgyslę, ji užfiksuojama, o ant susiūtos vietos uždedamas bioindukcinis implantas. Jis yra pakankamai didelis, tad fiksuojamas ant kaulo, sausgyslių, taip pat ant raumeninės dalies, taip sutvirtinant plyšimą ir sukuriant gijimui palankią aplinką. Bioindukcinis implantas „Regeneten“ – iš apdorotos galvijų achilo sausgyslės pagamintas kolageno audinys. Kolagenas – pagrindinis elementas, suteikiantis audiniams stiprumo. Patentuotas, porėtas implanto dizainas skatina naujų sausgyslinių audinių susidarymą ir sumažina įtampą plyšimo vietoje. Nors iš pradžių sutvirtinimas yra tik mechaniškas, palaipsniui implantas absorbuojasi, sukurdamas naujo sausgyslės tipo audinio sluoksnį, todėl ji tampa storesnė ir tvirtesnė“, – pasakoja operaciją atlikęs gydytojas ortopedas traumatologas Markas Fiodorovas.
Specialistas atkreipia dėmesį, kad sausgyslės atstatymo stiprumą užtikrina ne implantas. „Implantas visiškai absorbuojamas maždaug per šešis mėnesius ir tampa natūraliu paciento audiniu, palikdamas naujo sausgyslės tipo audinio sluoksnį, palaikantį sausgyslę biologiškai ir užtikrinantį jos stiprumą“, – aiškina ortopedas traumatologas.
Klinikiniais tyrimais įrodyta, kad naudojant šį gydymo metodą, pakartotinio plyšimo rizika sumažėja net tris kartus. Pažangus, biologiniam sausgyslių regeneravimui skirtas gydymo sprendimas gali būti taikomas esant bet kokiems plyšimams – nuo dalinių iki itin didelių. Jis ypatingai efektyvus esant degeneraciniams plyšimams, kai, susiuvus sausgyslę, ji nebėra tvirta, todėl išlieka didelė pakartotinio plyšimo tikimybė.
Tyrimų duomenimis, po operacijos, kurios metu panaudojamas sausgyslių regeneraciją skatinantis bioindukcinis implantas, pastovus padidėjęs sausgyslių storis ir stiprumas stebimas iki 5 metų. Pacientai džiaugiasi inovatyvaus gydymo rezultatais – atkurtu mobilumu, išnykusiais skausmais ir žymiai geresne gyvenimo kokybe.
Markas Fiodorovas sako, kad inovatyvus gydymo metodas pagreitina ir reabilitaciją po operacijos. „Pridėjus tvirtesnį audinį, pacientas jaučiasi saugiau, todėl jį nukreipti reabilitacijai galima šiek tiek anksčiau. Daugeliu atvejų reabilitacija, padedanti atstatyti visas funkcijas ir leidžianti palaipsniui sugrįžti į įprastą veiklą, gali būti pradedama jau po 5 savaičių“, – sako specialistas.
Baigdamas pokalbį gydytojas ortopedas džiaugiasi, kad nuo šiol Lietuvos pacientams galės siūlyti ir vieną inovatyviausių sausgyslių plyšimo gydymo galimybių. Ir nors tai, pasak jo, nėra pigus gydymo metodas, tikimasi, jog netolimoje ateityje šių, kaip ir daugelio kitų naudojamų implantų kaštus bent dalinai kompensuos ligonių kasos. „Pacientams, susiduriantiems su peties rotatorių manžetės pažeidimais, o ypač vyresnio amžiaus žmonėms, tai būtų labai vertinga ir leistų stipriai pagerinti jų gyvenimo kokybę“, – įsitikinęs specialistas.
Daugiau nei 20-ties metų profesinę darbo patirtį turintis M. Fiodorovas kasmet atlieka iki 650 operacijų. Ortopedas traumatologas specializuojasi kelio sąnario (meniskų, raiščių, kremzlės pažeidimų), peties sąnario (nestabilumo, rotatorių sausgyslės plyšimų), alkūnės sąnario (laisvų kūnų, artrozės, uždegimų), čiurnos (kremzlės, raiščių pažeidimų) patologijų gydyme mažai invazininiu (artroskopijos) būdu.
Aukštos kvalifikacijos gydytojas kasmet dalyvauja tiek Lietuvos, tiek užsienio konferencijose, jis skaitė paskaitas Turkijoje, Kinijoje, Indijoje ir kitose šalyse. Gydytojas yra pasaulyje pripažintos tarptautinės Didžiosios Britanijos medicinos įrangos gamybos įmonės „Smith & Nephew PLC“ lektorius, veda artroskopijos srities teorinius ir praktinius kursus gydytojams Londone, atlieka parodomąsias gyvai transliuojamas operacijas, taip pat nuolatos priima stažuotojus iš užsienio medicinos centre „Northway“ Klaipėdoje.
Pranešimą paskelbė: Živilė Vitkūnė, UAB Northway medicinos centrai