Sveikata

Pirkdami apsaugines kaukes būkite budrūs: kaip įsitikinti, ar prekė saugi naudoti?

Apsauginė veido kaukė – jau pusmetį mūsų kasdienis palydovas, tačiau, vaistininkų teigimu, renkantis, kokią kaukę ar respiratorių dėvėti, klientus vis dar nustebina ant jų esantys ženklinimai. Ką jie reiškia, kurios priemonės geriausiai apsaugo ne tik aplinkinius, bet ir kaukę dėvintį asmenį, bei kaip reikėtų išsirinkti, pasakoja „Camelia“ vaistinės atstovas Mintautas Kamandulis.

Anot vaistininko, visų kaukių ir respiratorių paskirtis yra apsauginė – šios priemonės saugo mūsų kvėpavimo takus ir neleidžia į juos patekti smulkioms dalelėms, sklandančioms ore, bei sulaiko virusą nuo patekimo į aplinką.

„Patikimos veido kaukės padidina mūsų apsaugą nuo kenksmingų oro dalelių – dulkių, miltelių, bakterijų ir virusų, kurie plinta oro lašeliniu būdu. Tiesa, ne visos kaukės yra vienodai saugios – kai kurios iš jų apsaugo geriau nei kitos. Dėl to renkantis, kokią burną ir nosį dengiančią priemonę naudoti, pirmiausia reikėtų atkreipti dėmesį į ant jų esančius žymėjimus“, – sako M. Kamandulis.

Be to, vaistininkas priduria, kad ypač svarbus taisyklingas apsauginių kaukių dėvėjimas: kaukė ar respiratorius turi dengti kvėpavimo takus (būtinai tiek burną, tiek nosį), turi būti prigludę prie veido, o medicininės kaukės spalvotoji pusė turi būti išorinėje pusėje.

CE ženklas praneša, kad priemonę naudoti saugu

„Camelia“ vaistininkas sako, kad pirmasis žymėjimas – CE (pranc. Conformité Européenne, liet. Europos atitiktis) ženklas – nenurodo kaukės saugumo lygio, tačiau indikuoja, kad juo pažymėtas produktas yra saugus naudoti.

„CE ženklu pažymėta prekė atitinka visus Europos Sąjungos saugos, sveikatos ir aplinkos apsaugos reikalavimus, kuriuos užtikrina pats gamintojas. Šis žymėjimas turi atsidurti ant bet kurioje pasaulio vietoje gaminamos prekės, kurios yra pardavinėjamos ES. Dėl to ant kaukės ar respiratoriaus pamatę šį ženklą, galėsite būti ramūs, kad priemonė atitiks savo paskirtį“, – teigia M. Kamandulis.

Skirtingose valstybėse – skirtingi apsaugos lygių žymėjimai

Vaistininkas pasakoja, kad dažniausiai žmonės nesupranta, ką reiškia ant respiratorių esantys žymėjimai – FFP1, FFP2 ar FFP3 ir kuo jie skiriasi nuo kitų dažnai randamų ženklų – N95 ar P100. Specialisto teigimu, jie nurodo priemonės apsaugos lygį bei šalį, kurioje prekė buvo pagaminta.

„Europos Sąjungoje pagaminti respiratoriai yra ženklinami raidėmis FFP, reiškiančiomis „filtruojantis veido elementas“, o šalia jų esantis skaičius nurodo apsaugos lygį. Pavyzdžiui, FFP1 respiratoriuje esantis filtras apsaugo nuo maždaug 80 proc. oro dalelių, FFP2 respiratoriaus filtras nepraleidžia iki 94 proc. dalelių, o FFP3 – bent jau 99 proc. Tuo tarpu kitose valstybėse gaminami respiratoriai yra ženklinami kitaip, tačiau visus juos galima prilyginti ES žymėjimui“, – sako „Camelia“ vaistininkas. 

Jo teigimu, JAV pagamintas respiratorius, kuris gali būti laikomas FFP2 atitikmeniu, bus pažymėtas N95, R95 arba P95 ženklu, o ant FFP3 veido apsaugos priemonei tolygaus respiratoriaus rasite N, R arba P raidę ir šalia prirašytą 99 arba 100 skaičių (pvz. N99). Kinijoje gamintas respiratorius, prilygstantis FFP2 veido apsaugos priemonei, bus žymimas KN95 ženklu.

Respiratoriai tinka toli gražu ne visiems

Vaistininkas M. Kamandulis pabrėžia, kad žmonės vis dar galvoja, jog respiratoriuose esantis vožtuvas yra skirtas apsaugai nuo dalelių, tačiau tai – dėl lengvesnio kvėpavimo.

„Sulaikydamas bakterijas, virusus ir kitas daleles, respiratorius tuo pat metu sulaiko ir orą, todėl jį dėvinčiam žmogui tampa sunkiau kvėpuoti. Todėl žmonės, sergantys širdies ir kraujagyslių, lėtinėmis ar plaučių ligomis, turėtų gerai pagalvoti, ar ši veido apsaugos priemonė jiems tikrai reikalinga – ilgą laiką būnant su respiratoriumi, šiems asmenims gali kilti įvairių sveikatos problemų, – sako vaistininkas.

– Bet kokiu atveju, nereikėtų nuvertinti ir paprastų medicininių kaukių – kasdieniam naudojimui jos puikiai tiks. Svarbu, kad tokia apsauginė priemonė būtų paženklinta CE žymėjimu ir turėtų bent tris apsauginius sluoksnius – hidrofilinį, hidrofobinį ir tarp jų esantį filtrą.“

Pranešimą paskelbė: Rasa Aleškevičiūtė, UAB „Gravitas Partners”