Laisvalaikis

Planuojantiems atostogas rudenį – renginiai ir šventės populiariose kryptyse: nuo žymių lenktynių iki vynuogių traiškymo festivalio

Lietuvoje rudenėjant, keliautojai renkasi pratęsti vasarą populiariose šiltose kryptyse – ruduo čia tampa geriausiu laiku keliauti ir pažinti, nes alinančius karščius pakeičia maloni šiluma. Nors daugelyje keliautojų labiausiai pamėgtų Europos krypčių dažniau renkamasi ramiai poilsiauti, kelionių organizatorius „Novaturas“ pataria atostogas paįvairinti apsilankant išskirtiniuose kultūros, sporto ir meno festivaliuose bei šventėse. Skirtingose keliautojų pamiltose kryptyse rudenį vyks žymūs renginiai: automobilių sporto varžybos, vyno festivaliai, kino šventės ir daugybė kitų įvykių. Tad kuriuos iš jų aplankyti verta labiausiai?

Atostogaujant užsienio šalyje, ją galima pažinti ne tik per iki šiol nematytą architektūrą,  kraštovaizdį, maistą, bet ir per vykstančias šventes, festivalius bei renginius, sukaupusius ilgametes tos šalies tradicijas. „Novaturas“ dalijasi sąrašu įdomiausių renginių, kurie rudenį vyks keliautojų labiausiai pamėgtose kryptyse.

Maljorkoje – menas ir vynuogių mūšis

Ispanijai priklausančiame Balearų salyne esanti Maljorkos sala jau seniai pavergė keliautojų širdis: jie čia traukia ne tik pamatyti kontrastingų kalvotų bei uolėtų kraštovaizdžių, bet ir pasimėgauti maloniu klimatu, pajūrio kurortų teikiamais patogumais. Tačiau Ispanija turtinga ir savo kultūra, kurią puikiai atspindi kiekviename šalies kampelyje vykstantys renginiai. Rudens pradžioje Maljorkoje atostogaujantys poilsiautojai gali aplankyti kelis itin populiarius renginius: 

La Nit de l‘Art. Kasmet trečią rugsėjo ketvirtadienį Maljorkoje vyksta vienos dienos festivalis „La Nit de l‘Art“, kuriame pristatoma gyvybinga regiono meno ir kultūros scena. Festivalio metu meno galerijos ir muziejai susivienija ir kartu vieną naktį švenčia meno bei kultūros sezono pradžią, istorinį miesto kvartalą paversdami meno mylėtojų lobynu. Pirmą kartą ši šventė surengta dar 1997 m. kaip neoficialus susitarimas tarp kelių meno galerijų ir nedidelės kolekcininkų bei entuziastų grupės. Nuo to laiko šis renginys nuolat augo ir yra laikomas vienu svarbiausių Maljorkos kultūrinių įvykių, kurio metu dešimtys tūkstančių lankytojų plūsta į gatves ir istorines alėjas, kuriose atranda įdomiausias parodas, performansus, vaizdo instaliacijas ir kitus įvykius mieste. 

Festa des Vermar (Vyno mugė). Taip vadinama unikali regiono vynuogių mėtymo šventė, kuri tęsiasi net dvi paskutines rugsėjo savaites. Vyno entuziastai iš viso pasaulio renkasi į Binisalemą – populiarų vynuogynų kaimą Maljorkoje, garsėjantį nuostabiais vynais. Dar romėnų laikais vynuogių derliaus nuėmimo šventė būdavo švenčiama siekiant atsikratyti prastų vynuogių. Kaimo gyventojai susirinkdavo į vieną vietą ir linksmindavosi mėtydami vynuoges į savo draugus, šeimos narius ir artimuosius. Renginys prasideda kaimo aikštėje paleidžiant garsinį signalą. Jam nuskambėjus, renginio dalyviai iš sukrautos krūvos prisirenka kuo daugiau vynuogių ir prasideda jų mūšis, kuris tęsiasi tol, kol kiekvienas dalyvis pasidengia vynuogių sultimis ir saldžių mėsingų vaisių gabalėliais bei nelieka nei vienos sveikos vynuogės.

Juodkalnijoje – elektroninės muzikos šventė

Balkanų regioną patyrinėti norintys keliautojai vis dažniau atranda Juodkalniją: šalyje puikiai išvystytas poilsinis turizmas, o ne ką mažiau dėmesio pritraukia ir žaliuojantys kalnai, įspūdinga Pavlova Strana ir kitos panoramos, ar tokie istoriniai miesteliai, kaip Budva bei Kotoras. Vis dėlto, Juodkalnija – toli gražu ne tik istorinio paveldo ir vaizdingos gamtos šalis. Čia gyvuoja ir šiuolaikinė kultūra, sutraukianti jaunus žmones iš aplinkinių regionų.

Sea Dance Festivalis. Rugsėjo 26-28 dienomis viename gražiausių ir lankomiausių Juodkalnijos miestų – Budvoje – vyks elektroninės muzikos festivalis „Sea Dance Festival“. Buljaricos paplūdimio turkio spalvos įlankoje žiūrovai šoks su garsiausiomis pasaulio ir regiono muzikos žvaigždėmis – čia pasirodys tokios Europos elektroninės muzikos žvaigždės, kaip Nina Kraviz ar Dino R, taip pat šių metų „Eurovizijos“ nugalėtojai „Kalush Orchestra“ bei Serbijai konkurse atstovavusi „Konstrakta“.

Italijoje – kino festivalis ir įtemptos F1 rungtynės 

Italija yra viena tų kelionių krypčių, kurioje savo pomėgius patenkinti gali įvairių poreikių keliautojai – čia galima ir ramiai poilsiauti populiariuose, Viduržemio jūros pakrantėje įsikūrusiuose Sicilijos ar Kalabrijos regionų kurortuose, ir turistauti didžiuosiuose miestuose – Romoje, Milane, Venecijoje ar Neapolyje. Tiek daug skirtingų patirčių apjungianti Italija keliautojams siūlo ir platų spektrą įvairių renginių, festivalių bei švenčių. Rudenį atostogaujantys Italijoje gali aplankyti šiuos renginius: 

Festival Internazionale Cinema Di Frontiera. Sicilijoje rugsėjo 14-18 dienomis vyks tarptautinis nekomercinio kino festivalis „Cinema Di Frontiera“. Šiemet dvidešimt pirmą kartą rengiamas festivalis laikomas vienu svarbiausių Sicilijos renginių. Jo metu žymioji Marzamemi miestelio aikštė Regina Margherita tampa didžiausiu ir piečiausiai esančiu kino teatru po atviru dangumi Europoje. Aktoriai ir filmų kūrėjai atvyksta pristatyti filmų, susitikti su vietiniais ir specialiai dėl šio renginio į Siciliją atvykstančiais žiūrovais, rengiamos filmų peržiūros, diskusijos, kiti susiję renginiai.

Kaštonų festivalis. Spalio pabaigoje Kalabrijos regione esančiame Serra Pedace miestelyje (Kosencos provincijoje) vyksta Kaštonų festivalis, kuris šiemet bus rengiamas jau net 29-ąjį kartą. Festivalis trunka tris dienas, per kurias švenčiamas kaštonų derlius. Kaštonai šimtmečius buvo viena iš pagrindinių Serra Pedace ūkinės veiklos rūšių, tad festivalio metu dalyviams siūloma paragauti keptų kaštonų ir kitų patiekalų iš teminių valgiaraščių, parodos, kaštonų rinkimas miškuose ir kitos pramogos.

Formulė-1 lenktynės. Jau įpusėjęs F-1 sezonas rugsėjo mėnesį vėl visus greičio entuziastus sukvies į garsiąją Monzos trasą – čia vyks 16-asis „Grand Prix“ varžybų etapas. Prie Milano esantį Monzos miestelį labiausiai garsina F-1 lenktynių trasa, esanti milžiniškame Monzos parke. Trasa buvo pastatyta 1922 m., o nuo to laiko joje įvyko daug žymių lenktynių. Italai šią trasą vadina „La pista magica“ – stebuklingąja trasa. Monzos trasoje galima užsisakyti turistinę ekskursiją, tačiau vietą būtina užsirezervuoti iš anksto, nes beveik ištisus metus trasoje vyksta įvairūs renginiai.

Madeiroje – vyno fiesta

Portugalijai priklausanti Madeiros sala nuo žemyninių šalies krantų nutolusi net apie tūkstantį kilometrų. Tačiau tolimas kelias neatbaido keliautojų nuo atostogų Madeiroje, kerinčioje savo maloniu pavasarišku klimatu bei dėl jo visuomet vešiančia augmenija – net du trečdalius salos sudaro gamtos draustinis. Kaip ir įprasta vulkaninės kilmės salai, Madeiroje nėra natūralių smėlėtų paplūdimių, pakrantėse stūkso didžiulės mėlyno Atlanto vandens skalaujamos uolos ir įspūdingi skardžiai. Patyrinėjus ypatingą Madeiros gamtą, rudenį saloje galima susipažinti ir su kultūriniu paveldu:

Vyno festivalis. Rugpjūčio 25 – rugsėjo 11 dienomis Madeiroje vyksiantis vyno festivalis – tikras kultūrinis ir etnografinis renginys. Festivalis skirtas pagerbti Madeiros regionui itin svarbų vyno sektorių. Sostinės Funšalio Praça do Povo aikštėje bus įrengtas Madeiros vyno salonas, rengiamos teminės vakarienės, įkvėptos kiekvienos apylinkės skonių ir vynų. Šioje zonoje taip pat bus įrengta scena, kurioje vyks įvairios muzikinės pramogos. Miesto centre vyks vyndarystės tradicijas atspindintys šviesos, garso ir folkloro pasirodymai, o mugėje bus galima paragauti tipiškų Madeiros patiekalų ir gėrimų. Taip pat vyks istorinis-etnografinis paradas, kuris kvies susipažinti su turtinga Madeiros vyno kultūra.

Malagoje – pasiruošimo Dakarui ralis

Andalūzija – Ispanijos pietuose esantis didžiausias autonominis šalies regionas – turistus žavi lankytinų vietų gausa, istorijos ir kultūros paminklais. Iš čia kilo visiems žinomi flamenko šokiai ir korida, regionas taip pat garsėja architektūra, papročiais, gyvenimo būdu, nacionalinės virtuvės patiekalais, kuriuose geriausiai atsiskleidžia ispaniškieji papročiai bei grožis, todėl šis regionas neretai vadinamas tikrąja Ispanija. Aplink vieną svarbiausių šio regiono centrų – Malagą – įsikūrusiuose kurortuose atostogaujantys poilsiautojai rudenį galės pasimėgauti ne tik ispaniška kultūra, bet ir svarbiais tarptautiniais įvykiais:

Andalūzijos ralis. Spalio 18-23 dienomis vyksiantis ir pasiruošimu Dakarui vadinamas ralis išsidėstys visame Andalūzijos regione – skirtingose jo vietose vyks penki ralio etapai. Lenktynės prasidės Dos Hermanas mieste, o dalyvių stovyklavietė įsikurs nuostabiame „Gran Hipodromo de Andalucia“ aikštyne. 

Graikijos saloje Kretoje – roko festivalis 

Didžiausia iš Graikijai priklausančių salų Kreta gali pasigirti nuostabiais paplūdimiais, jaukiais miesteliais ir tūkstantmete istorija. Čia vilioja nepaprasto grožio bei įvairovės gamta, pradedant Lasičio plynaukšte, kurioje slypi Dikti kalno ola, ir baigiant didžiausiu Europoje Samarijos tarpekliu. Kretoje galima apžiūrėti šimtmečių senumo statinius, pajusti vietinį gyvenimo ritmą, pasivaikščioti jaukiais miesteliais, pasiekiamais automobiliu. Nors šie apibūdinimai skamba itin romantiškai, Kreta sutraukia ir muzikos bei linksmybių mylėtojus, o rudenį melomanų laukia ir svarbus metų įvykis:

Chanijos roko festivalis. Kretos vakaruose įsikūręs Chanijos miestas roko mylėtojus pirmą kartą į festivalį sukvietė dar 2002 metais. Šiemet 20-metį mininti roko fiesta vyks liepos 31 – rugpjūčio 1 d., o joje bus galima pasiklausyti senosios ir jaunosios kartos roko muzikos atlikėjų koncertų: pasirodymus čia surengs „The Sisters Of Mercy“, „1000 Mods“, „Fren Zee“ ir kitos grupės.

Pranešimą paskelbė: Gertrūda Stripeikytė, Integrity PR
Planuojantiems atostogas rudenį – renginiai ir šventės populiariose kryptyse: nuo žymių lenktynių iki vynuogių traiškymo festivalio