Sveikata

PPK: sukurtas psichologinės socialinės reabilitacijos paslaugų priklausomiems nuo psichoaktyviųjų medžiagų finansavimo modelis turi būti užtikrinamas kuo skubiau

2019 m. spalio 10 d. pranešimas žiniasklaidai 

 

2019 m. spalio 9 d. Seimo Priklausomybių prevencijos komisijos (PPK) posėdyje, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovai pristatė psichologinės socialinės reabilitacijos (PSR) paslaugų priklausomiems nuo psichoaktyviųjų medžiagų finansavimo modelį, parengtą įgyvendinant Vyriausybės programą. Modelio tikslas – sukurti tvarią psichologinės socialinės reabilitacijos paslaugų priklausomiems nuo psichoaktyviųjų medžiagų asmenims teikimo ir finansavimo sistemą, užtikrinančią šių paslaugų prieinamumą, tęstinumą ir kokybę.

Vyriausybės patvirtinto modelio nurodyta įgyvendinimo pradžia – 2021 m., finansavimą numatant tikslinėmis valstybės biudžeto lėšomis, paskaičiavus optimalų išlaidų finansavimo dydį (1000 eurų/mėn.) asmeniui, 250 vietų. Tai sudarytų 3,1 mln. eurų valstybės biudžeto lėšų vieneriems metams.

Komisijos nariai išklausę, kad Vyriausybė priėmė sprendimą modelio finansavimą atidėti 2023 metams, o iki to laiko tęsti psichologinės socialinės reabilitacijos paslaugų priklausomiems nuo psichoaktyviųjų medžiagų asmenims finansavimą Europos Sąjungos paramos lėšomis, bendru sutarimu nutarė kreiptis į Vyriausybę, siūlydami siekti modelio įgyvendinimo nuo 2021 metų.

PPK siekia, kad būtų užtikrinta asmens teisė į prieinamą, kokybišką pagalbą, o tikslinis finansavimas užtikrintų paslaugų tęstinumą ir kokybę, atitinkančią nacionalinius bei tarptautinius standartus. Komisijos narių nuomone, tai turėtų įtakos šeimos gerovei ir darniai visuomenei.

2018 m. pabaigoje šalyje veikė 14 licencijuotų psichologinės ir socialinės reabilitacijos įstaigų su 296 apgyvendinimo vietomis, 1 PSR įstaiga yra skirta tik moterims (motinoms su vaikais), 5 – tik vyrams, likusios – mišrios.

Nuo 2005 m. psichologinės socialinės reabilitacijos paslaugos priklausomiems nuo psichoaktyviųjų medžiagų asmenims yra finansuojamos įgyvendinant projektus.

Šiuo metu psichologinės socialinės reabilitacijos paslaugų finansavimas yra numatytas iki 2020 m. lapkričio 30 d., neužtikrinantis paslaugų tęstinumo ir jų teikimo naujai besikreipiantiems asmenims.

Europos Sąjungos paramos lėšomis finansuojamų vietų skaičius (apie 60 proc. visų esamų vietų) nėra pakankamas patenkinti šių paslaugų poreikį, gauti finansuojamas paslaugas kartais tenka laukti iki dviejų mėnesių, tuo metu reikalinga neatidėliotina pagalba.

Siekiant užtikrinti paslaugų tęstinumą, prieinamumą ir kokybę, stabilią PSR įstaigų veiklą ir jų plėtrą, paslaugų prieinamumą reikia užtikrinti ne mažiau kaip 85 proc. vietų šiuo metu veikiančiose PSR įstaigose.

Komisijos pirmininkė Laimutė Matkevičienė, tel. (8 5) 239 6684

 

Parengė

Seimo kanceliarijos patarėja

Erika Mikalajūnienė, tel. (8 5) 239 6815, e. p. erika.mikalajuniene@lrs.lt

Pranešimą paskelbė: Jolanta Anskaitienė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija