Laisvalaikis

Pritarta Lietuvos iniciatyvai suspenduoti Rusijos narystę JT Pasaulio turizmo organizacijoje

Šiandien Madride vykusioje Jungtinių Tautų Pasaulio turizmo organizacijos nepaprastojoje Generalinėje asamblėjoje suspenduota Rusijos narystė.

„Rusijos pradėtas karas Ukrainoje prieštarauja visiems principams, taip pat turizmo, kaip taikos ir vienybės, vertybėms. Todėl itin svarbus pasaulio susitelkimas ir vienareikšmė pozicija – turime kuo greičiau stabdyti Rusijos narystę visose tarptautinėse organizacijose, agresorė turi būti izoliuota nuo bet kokių privilegijų. Todėl sveikinu šiandien priimtą sprendimą suspenduoti Rusijos narystę Pasaulio turizmo organizacijoje“, – sako PTO Generalinėje asamblėjoje dalyvavęs ekonomikos ir inovacijų viceministras Vincas Jurgutis.

Kalbėdamas prieš balsavimą vykusioje diskusijoje V. Jurgutis pabrėžė, kad žala padaryta ne tik pažeidžiant tarptautinės teisės principus, bet ir labai konkrečiais veiksmais.

„Atakų metu buvo sunaikinti ištisi miestai, žuvo daugybė žmonių. Taip pat buvo sugriautos įvairios kultūros vertybės ir kiti turizmo traukos objektai. Toks Rusijos „indėlis“ privalo būti tinkamai įvertintas. Džiaugiuosi, kad argumentus išgirdę organizacijos atstovai iš viso pasaulio palaikė balsavimą dėl Rusijos narystės suspendavimo“, – teigia ekonomikos ir inovacijų viceministras.

Lietuva buvo viena pirmųjų, išsiuntusi oficialų kreipimąsi į Pasaulio turizmo organizaciją su prašymu sušaukti neeilinę asamblėją ir suspenduoti karą Ukrainoje vykdančios Rusijos narystę. Sušaukti neeilinę Generalinę asamblėją paprašė 6 šalys, kurios išsiuntė notas: Lietuva, Lenkija, Slovėnija, Ukraina, Kolumbija ir Gvatemala. Sprendimui dėl narystės suspendavimo priimti reikėjo daugiau nei 80 šalių palaikymo. Organizaciją vienija 160 šalių.

Asamblėjoje taip pat aptartas dėl vykstančio karo kylantis pavojus, kad bus trukdoma grąžinti pasitikėjimą pasaulinėmis kelionėmis tuo metu, kai imama atsigauti po dvejus metus trukusios pandemijos.

PTO duomenimis, 2020 m. Rusijai ir Ukrainai teko 3 proc. visų pasaulinių išlaidų tarptautiniam turizmui. Užsitęsęs konfliktas gali lemti, kad šiais metais visame pasaulyje bus prarasta mažiausiai 14 mlrd. dolerių pajamų iš turizmo.

Pranešimą paskelbė: Justina Brazevičiūtė, Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministerija