Ar iki šiol buvote tvirtai įsitikinusios, kad probiotikai yra skirti tik geresnei žarnyno veiklai palaikyti, ir todėl, siekdamos išvengti žarnyno problemų, kasdien išgerdavote stiklinę jogurto? Tuomet nustebsite sužinojusios, jog jau ne pirmus metus probiotinė kosmetika, kuri yra papildyta gerosiomis bakterijomis, padedančiomis palaikyti odos mikrobiomą, sulaukia vis didesnio populiarumo grožio priežiūros rinkoje visame pasaulyje.
Mikrobiomas – kas tai?
Mikrobiomas yra įvairių mikroorganizmų, kurie gyvena mūsų kūne, „pasaulis“. Kiekviena mūsų kūno dalis turi savo unikalų mikrobiomą, kuris yra sudarytas iš milijardų grybelių, bakterijų ir virusų. Po žarnyno odos mikrobiota yra antras pagal dydį žmogaus mikrobiomas, turintis didžiulę įtaką mūsų odos funkcijų palaikymui. Be kita ko, mūsų odos mikrobiomas padeda reguliuoti uždegimus ir tarnauja kaip barjeras, apsaugantis nuo įvairių patogeninių mikroorganizmų. Gerosios odos bakterijos padeda naikinti patogenines bakterijas. Jos taip pat atlieka svarbų vaidmenį skatinant odos sveikatą, nes neleidžia įsivyrauti infekcijoms.
Tačiau lėtiniai uždegimai, odos pH pokyčiai, netinkama mityba, stresas, kenksmingų UV spindulių daroma žala ir kiti vidiniai bei išoriniai veiksniai gali sutrikdyti mikrobų pusiausvyrą. Kai ši ekosistema išsibalansuoja, gali kilti infekcijos ir prasidėti įvairios odos ligos, pvz., egzema, rožinė ir kt. Tokiais atvejais į pagalbą atkeliauja ekologiška kosmetika su probiotikais.
Kas yra probiotikai?
Probiotikai (arba gerosios bakterijos) – tai gyvi mikroorganizmai, kurie yra visiškai saugūs, neturi pernešėjų ir palaiko sveikas bakterijas mūsų organizme. Vartojami tinkamomis dozėmis, probiotikai gali būti naudingi sveikatai tiek stiprinant įgimtą imunitetą per žarnyną ir užkertant kelią įvairioms organizmo problemoms, tiek ir per odą – sumažinant odos sausumą, gydant įvairias odos ligas, įskaitant aknę, egzemą, atopinį dermatitą, alerginius odos uždegimus, mažinant odos jautrumą ir raukšles, reguliuojant sebumo gamybą ir netgi mažinant odos vėžio riziką dėl UV spindulių daromos žalos.
Probiotinės priemonės mūsų odai
Vis daugiau tyrimų rodo, kad odos priežiūros priemonės su probiotikais, prebiotikais ir postbiotikais padeda atkurti sveikų mikrobų pusiausvyrą ir pagerinti odos mikrobiomą. Todėl verta susipažinti su kai kuriais iš daugybės probiotikų privalumų odai:
Odos drėkinimas
Probiotikai turi teigiamą poveikį mūsų odos barjerui. Kuo jis bus stipresnis, tuo mažiau vandens praras oda. Todėl probiotikai padeda lengviau ir ilgiau išlaikyti optimaliai sudrėkintą ir sveiką odą, išvengti įvairių problemų, kurias gali sukelti odos išsausėjimas, pvz., elastingumo ir stangrumo praradimo, raukšlių, pleiskanojimo, sudirgimo ir kt.
Matomų odos senėjimo požymių mažinimas
Vietiškai vartojami probiotikai gali padėti paskatinti kolageno gamybą, todėl stiprėja odos struktūra ir oda darosi lygesnė. Kai sumažėja odos uždegiminės reakcijos, odą būna lengviau apsaugoti nuo neigiamo kenksmingų UV spindulių poveikio, todėl sumažėja ir raukšlių atsiradimo rizika.
Kova su įvairiomis odos ligomis
Egzema, psoriazė, rožinė, aknė ir kitos sunkios odos ligos gali rodyti, kad jūsų organizmo žarnyno flora yra pakitusi. Todėl, tiek vartojant geriamuosius probiotikus, tiek naudojant probiotinę kosmetiką vietiškai, galima pagerinti odos sveikatą, būklę ir išvaizdą.
Odos regeneracija ir jautrumo sumažėjimas
Įvairios odos problemos nulemia daugybę nemalonių simptomų, tarp kurių gali būti ir odos niežulys, padidėjęs jautrumas, paraudimai, deginimo pojūtis ar net skausmas, o laikui bėgant mūsų odoje gali atsirasti spalvos pokyčių, randų ir kitokių odos pakitimų. Nustatyta, kad reguliariai vietiškai vartojamų probiotinių priemonių pagalba galima sumažinti randus ir odos nelygumus.
Riebalų gamybos reguliavimas ir skaistesnė oda
Dėl padidėjusios odos riebalų gamybos gali užsikimšti odos poros, atsirasti spuogų ir kilti odos uždegimai. Reguliarus probiotinių priemonių naudojimas kasdienėje odos priežiūroje gali padėti sureguliuoti sebumo gamybą, pagerinti odos būklę, atgaivinti odą, kad ji būtų švari, graži, skaisti ir atrodytų sveikai.
Pabaigai
Probiotikai yra ypatingai perspektyvi odos priežiūros ingredientų grupė, nes tyrimai rodo, kad natūrali kosmetika su gerosiomis bakterijomis padeda atkurti odos barjerą ir pusiausvyrą, išlaiko sveiką mikrobiomą, veiksmingai padeda sergant akne ir kitomis odos ligomis, prisideda prie odos išsausėjimo problemų sprendimo, tinkamai drėkina odą, reguliuoja sebumo gamybą ir gerina bendrą odos būklę bei išvaizdą.