Kodas 09 09 09 09 reiškia, kad besilaukianti moteris visus devynis nėštumo mėnesius turi visiškai nevartoti alkoholinių gėrimų, tada vaikas 100 proc. gims be protinės ir fizinės negalios, raidos sutrikimų, sukeltų dėl to, kad moteris nėštumo metu vartojo alkoholį.
Vaisiaus alkoholinis sindromas, sutrumpintai VAS, laikomas pagrindine vystymosi sutrikimų sukeltos negalios ir neišvengiamo protinio atsilikimo priežastimi visame pasaulyje. Medikų skaičiavimu, tokių vaikų gimsta apie 1 iš 1000 naujagimių.
Šiais metais Valstybinis psichikos sveikatos centras (VPSC) kartu su partneriais VU Medicinos fakulteto mokslininkais, Lietuvos žmogaus genetikos draugija, Narkotikų, alkoholio ir tabako kontrolės departamentu, Lietuvos savivaldybių sveikatos biurų asociacija su dešimt Lietuvos savivaldybių visuomenės sveikatos burų, viešosiomis įstaigomis „Išmanioji sveikatos akademija“ ir „Saugok save“ sukėlė didžiulę Vaisiaus alkoholinio sindromo paminėjimo bangą Lietuvoje.
VPSC atliko praeivių apklausą apie tai, ką jie žino apie VAS? Trumpas reportažas iš Vilniaus Katedros aikštės: https://youtu.be/pujbWo3al28
Pasak „Išmaniosios sveikatos akademijos“ vadovės Loretos Majauskienės, šiemet didžiausias dėmesys kreiptas į tai, kad VAS – ne tik moters, bet ir mūsų visų atsakomybė. Bent tris mėnesius iki planuojamo pastojimo būsimojo kūdikio mama ir tėtis turėtų susilaikyti nuo alkoholio. Besilaukiančiai kūdikio mamai neturėtume siūlyti alkoholio, o tai moteriai, kuri vartoja alkoholį nėštumo metu, privalėtume padėti spręsti jos problemą.
Pasak Valstybinio psichikos sveikatos centro direktorės Aurelijos Čepulytės, šiai dienai paminėti surengtoje virtualioje transliacijoje (žr. trancliacijos įrašą https://www.youtube.com/watch?v=Ql5_VWWZUNw&t=882s), pasitelkę žymius Lietuvos mokslininkus ir specialistus, siekėmė informauoti visuomenę ir paneigti gajus mitus apie alkoholio vartojimą nėštumo metu ir jo žalą kūdikiui. Visuomenei pristatėmė renginių anonsus ir kvietėme aktyviai prisijungti prie šios dienos minėjimo.
Pasak LSVSBA pirmininkės Neringos Tarvydienės, ši diena minima siekiant didinti visuomenės sąmoningumą apie alkoholio žalą nėštumo metu, supratimą apie VAS, skatinti įvairiopą pagalbą ir paramą šiuo sindromu sergantiesiems. Kai kalbame apie alkoholio vartojimą nėštumo metu, turėtume skleisti ne alkoholį vartojančias nėščias moteris smerkiančias žinutes, bet labai aiškią informaciją apie alkoholio vartojimo nėštumo metu žalą ir kaip to išvengti. Labai svarbu ne pasmerkti, bet palaikyti šį žalingą polinkį turinčias besilaukiančias moteris, suteikti joms reikiamą pagalbą, jei būtina – nukreipti pas specialistus.
Kaip gimė „Raudonų batelių“ istorija? Ji prasidėjo 2013 metais. VAS turintis vyras R. J. Formanek, facebook‘e įkūręs Vaisiaus alkoholiniu sindromu sergantiems suaugusiems žmonėms paramos grupę „Flying with Broken Wings“, nusprendė apsiauti raudonus batus, kad išsiskirdamas iš minios ir taip atkreipdamas į save dėmesį galėtų žaismingai pradėti pokalbį su nepažįstamais žmonėmis apie VAS. Jo siekis buvo nematomus dalykus paversti matomais, kalbantis stigmą pakeisti į supratimą. 2014 metais grafikos dizainerė ir VAS turinčio vaiko mama Jodee Kulp padėjo R. J. Formanek‘ui sukurti raudonų batelių ženklą ir jį paskleisti pasaulyje.
Šiemet Lietuvoje prisijungusieji prie VAS solidarumo akcijos, kaip jau įprasta, apsiavė raudonus batelius, miestų erdves papuošė akmenukais, ant kurių buvo nupiešti raudoni bateliai. Taip buvo siekiama užmegzti dialogą su visuomene ir pranešti aiškią žinią: „0 alkoholio – 0 rizikos“.
Plungės ir Klaipėdos rajonų savivaldybių visuomenės sveikatos biurai kvietė visuomenę dalyvauti akmenukų su raudonais bateliais akcijoje: gyventojai buvo raginami piešti raudonus batelius ant akmenukų, jais papuošti savo miestą, nusifotografuoti jų fone ir patalpinti nuotrauką savo socialiniuose tinkluose su grotažymėmis #blaivimotinystėveža, #VAS2020, #raudonibateliai2020. Plungės ir Raseinių rajonų savivaldybių visuomenės sveikatos biurai kvietė apsiauti raudonus batelius ir taip išreikšti bendrystę su sergančiaisias VAS.
Šiaulių miesto, Klaipėdos ir Plungės rajonų savivaldybių visuomenės sveikatos biurai kartu su vietos organizacijomis ir sporto klubais surengė socialinę akciją „Sutartos varžybos 0:9“. Akcijos idėja – „Nulis alkoholio nėštumo metu – nulis vaisiaus alkoholinio sindromo rizikos“. Tai turi būti kiekvienos besilaukiančios šeimos siektinas rezultatas.
Šilutės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras kartu su Šilutės TV surengė socialinę provokaciją, kuri parodė, kiek esame pilietiški, matydami šalia savęs skaudžias socialinės problemas:
http://www.silutestv.lt/video/455451419?fbclid=iwar0wrjxgu2kkz1atx9bsu-zju0sk74rqt-hl98fqw2y5koqwnbtn2edeiic
Kiti Visuomenės sveikatos biurai pasirūpins informacijos sklaida: savo informaciniais kanalais viešins informaciją apie Vaisiaus alkoholinį sindromą, jo sukeltus vystymosi sutrikimus ir būtinybę viso nėštumo metu nevartoti alkoholio, apie šios dienos minėjimo renginius.
Pranešimą paskelbė: Renata Hamlat, Valstybinis psichikos sveikatos centras