Sveikata

Seimo Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ pranešimas: „Valdančiųjų noras dekriminalizuoti narkotikus – neatsakingas „mados“ vaikymasis, žalosiantis tūkstančių žmonių sveikatą“

2022 m. gruodžio 15 d. pranešimas žiniasklaidai (daugiau naujienų)

Ketvirtadienį Seime bus svarstomos valdančiųjų stumiamos įstatymo pataisos, kuriomis jie siekia dekriminalizuoti disponavimą mažu kiekiu narkotinių medžiagų, pagamintų iš kanapių. Opozicinės Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ frakcijos Seime atstovai teigia, kad valdantieji tokiais neatsakingais sprendimais skatins žmones didinti narkotinių medžiagų vartojimą, o tai ilgainiui gali privesti ir prie sunkiųjų narkotikų.

Pasak frakcijos nario Sauliaus Skvernelio, kanapės, kaip ir visi kiti narkotikai, yra tas pats blogis, didžiulė priklausomybė, kad ir kaip valdantieji bandytų jas teisinti.

„Baudžiamojo proceso pakeitimas administraciniu kelia didžiulę riziką ir grėsmę. Valdantieji taip bando legalizuoti mažmeninę prekybą, nelegalią lengvųjų narkotikų rinką. Viskas prasideda nuo nekaltų parūkymų draugų kompanijoje, o vėliau žmonės tampa priklausomi, jie įtraukiami į platinimą ir prekybą. Mūsų frakcija narkotinių medžiagų dekriminalizavimo nepalaikys“, – teigia Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ pirmininkas S. Skvernelis.

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto narys Algirdas Stončaitis frakcijos kolegai antrina, kad bausmė nėra pagrindinis įrankis ieškant sprendimo, tačiau valdantieji nesiūlo ir jokių socialinių priemonių, kurios labiau įtrauktų ir skatintų nevyriausybines organizacijas, bausmių vykdymo sistemos pareigūnus ir kitas institucijas veikti bendrai kovojant su šiuo visuomenei neigiamu reiškiniu.

„Gyvenimas jau įrodė, kad pirmoji nekalta „suktinukė“ dažnai būna pirmas ir negrįžtamas žingsnis į narkotikų liūną. Narkotikai niekada netampa gėriu, ir pasekmės visada bus skaudžios bei tragiškos. Aklas kanapių dekriminalizavimas, kai nėra pasiūloma socialinių kompleksinių poveikio priemonių, niekur neveda, nebent tik į ligas, blogėjantį gyvenimą, ar net mirtį“, – pabrėžia A. Stončaitis.

Pasak frakcijos narės Laimos Mogenienės, jeigu diskutuojama, ar narkotikų dekriminalizavimas mažintų, ar skatintų vartojimą, tai atsakymas yra vienareikšmiškas – skatintų.

„Esu apsilankiusi ne viename narkotikus vartojusių žmonių reabilitacijos centre. Juose dirbantys specialistai kategoriškai pasisako prieš dekriminalizavimą. Jie pabrėžia, kad niekas nepradėjo nuo didelio kiekio stiprių narkotikų. Jų teigimu, visų pradžia yra „nekalta“ – pabandė nuo mažų kiekių lengvųjų narkotikų ir greitai įklimpo į priklausomybę“, – tęsia L. Mogenienė.

Parlamentaro, buvusio socialinės apsaugos ir darbo ministro Lino Kukuraičio teigimu, pirmiausia į šį dekriminalizavimo ir pagalbos žmonėms procesą turi būti įtraukta daugiau priklausomybių ligų specialistų.

„Dekriminalizuoti minėtas narkotines medžiagas būtų galima tik tokiu atveju, kai specialių programų lankymas būtų privalomas. Dėl to reikia specialistų tinklo visoje šalyje, ir jų pagalbą įstatymiškai susieti su pažeidimo vykdymo procesu. Deja, valdantieji šiuos mūsų pateiktus siūlymus atmeta ir dėl to reikia kelti itin svarbų klausimą, kokie jų yra tikrieji tikslai“, – teigia Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ pirmininko pavaduotojas L. Kukuraitis.

Demokratai Seime turi antrą didžiausią opozicinę frakciją, kuriai priklauso 16 parlamentarų.

 

Daugiau informacijos:

Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ referentas (atstovas spaudai)

Kęstutis Butvydas

El. p. kestutis.butvydas@lrs.lt, mob. 8 612 22 573

Pranešimą paskelbė: Jolanta Anskaitienė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija