2023 m. spalio 3 d. pranešimas žiniasklaidai (Seimo naujienos ● Seimo nuotraukos ● Seimo transliacijos ir vaizdo įrašai)
Įtampa ir nerimas, kurį visuomenėje sukėlė užsitęsusi pandemija, Ukrainoje vykstantis karas ir sudėtingėjanti ekonominė situacija išsilieja smurto protrūkiais mokyklose, destruktyviu vaikų ir paauglių elgesiu ir kraštutiniais sprendimais, kuriuos priima laiku pagalbos negavę suaugusieji. Taip mano Seimo Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ nariai.
„Jau gerus metus kalbame apie nerimo pandemiją – jausmą, kad vienu metu mus užklupo maras, karas ir gresiantis badas. Tokia ilgalaikė įtampa negali praeiti be pasekmių, ji išsilieja agresija ir tai patvirtina smurtas mokyklose, psichotropinių medžiagų vartojimo pikas, vėl prasidėjęs karas keliuose ir ypač sukrečiantys savižudybių ar vaikų nužudymo atvejai“, – sako demokratas Linas Kukuraitis.
Seimo nario teigimu, visuomenės patiriama įtampa ir ilgalaikis nerimas nėra pavienių žmonių problema, tad ir reakcija į juos turėtų būti sisteminė, sprendimus reikėtų priimti šalies, o ne asmens lygmeniu.
„Labai trumparegiška manyti, kad problemų kyla tik tam tikrose mokyklose, miestuose ar šeimose, ir tai pavieniai atvejai. Visuotinis nerimas – sisteminė problema, kurią ir spręsti reikia sistemiškai, pradedant nuo visiems prieinamos psichologinės pagalbos ir baigiant būtinais sprendimais, leisiančiais oriai išgyventi visiems: dirbantiesiems, jaunoms šeimoms, senjorams ir kitiems. O šiuo metu susiklosčiusi tokia situacija, kai žmonių patiriamas fizinis, psichologinis ir materialinis nesaugumas sproginėja skirtingomis socialinėmis įtampomis“, – pastebi L. Kukuraitis.
Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ nario Tomo Tomilino manymu, nors nerimo šaltiniai identifikuoti jau seniai ir visuomenės bei psichikos sveikatos specialistai sutinka, kad ilgalaikis stresas dažnai lemia žalingų medžiagų vartojimą, streso sukeltas ligas, agresyvų ir autodestrukcinį elgesį, valstybės mastu vis dar nėra tariamasi dėl priemonių ir įrankių, galinčių sumažinti visuomenės nerimą ir stabilizuoti padėtį.
„Dar nespėjus suvokti ir aptarti pandemijos pasekmių žmonių sveikatai ir elgesiui, mus užgriuvo karas, o drauge su juo ekonominiai iššūkiai, infliacija, augančios maisto ir energetinių išteklių kainos. Tuo metu valdantieji laikosi „viskas gerai ir gerėja“ politikos, todėl žmonės jaučiasi neišgirsti, nesuprasti, paliekami vieni su savo problemomis. Natūralu, kad ši patirtis atima saugumo, pastovumo, galėjimo planuoti jausmą. Atrodytų, kad žmonės ima priprasti prie ilgalaikių krizių, bet iš tiesų yra atvirkščiai – kyla nerimo pandemija“, – sako T. Tomilinas.
Demokratai įsitikinę – būtini sisteminiai sprendimai, visuomenės psichikos sveikatai gerinti, ekonomikai stabilizuoti ir visapusiškam saugumui didinti.
„Kategoriškai nesutinkame su valdančiųjų patikinimu, kad psichologinė pagalba yra pakankama ir visiems prieinama. Reikia valstybinės strategijos, ne apimančios pavienius centrus ar paslaugas, o padėsiančios suvaldyti žmonių patiriamą nerimą ir jį sukeliančius iššūkius. Ir pirmiausia būtina nustoti neigti problemas“, – pabrėžia T. Tomilinas.
Daugiau informacijos
Jurgita Jasiūnienė
Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ referentė (atstovė spaudai)
Tel. +370 610 29 934
El. p. jurgita.jasiuniene@lrs.lt
Pranešimą paskelbė: Jolanta Anskaitienė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija